'16 Bin Abone Doğalgaz Faturasını Ödeyemedi’

Cumhuriyet Halk Partisi Isparta il Başkanı Yalım Halıcı; “Türkiye’de ekonomik bir kriz var. Fakat Isparta’da çok daha vahim hale geldi. Isparta’da Doğalgaz faturasını ödeyemeyen 16 bin abone var.

'16 Bin Abone Doğalgaz Faturasını Ödeyemedi’

Cumhuriyet Halk Partisi Isparta il Başkanı Yalım Halıcı;  “Türkiye’de ekonomik bir kriz var. Fakat Isparta’da çok daha vahim hale geldi. Isparta’da Doğalgaz faturasını ödeyemeyen 16 bin abone var. Yine bir o kadar vatandaşta aboneliğini iptal ettiriyor. Elektrikte de durum neredeyse aynı. Evet Türkiye’de ekonomik bir kriz var fakat Isparta’da çok daha vahim hale geldik” dedi.

Başkan Yalım Halıcı; Türkiye ve Isparta da vatandaşın yaşadığı ekonomik sıkıntıda olduğunu Demokrat’a değerlendirdi. Halıcı, “Türkiye’de devletin ne yapacağına neye karar vereceği, tek adamın iki dudağı arasında. Böyle giderse Türkiye bu cendereden çıkamayacak.” İfade etti.

 

Vatandaşın bu hali bizi gerçekten çok üzüyor diyen Yalım Halıcı: “Türkiye’yi, Dünya’nın en gelişmiş ilk 10 ekonomisi arasına sokacağını söyleyen mevcut iktidar ve Cumhurbaşkanı Erdoğan,  tabloya baktı mı bilmiyorum. Ama ilk 5 girdik nasıl girdik, enflasyon oranlarında girdik. Geçen ay 7. Sıradaydık. Bu sürdürülebilir bir durum değildir. Burada ki en vahim olan şey hatalarını kabul etmiyor olmaları.

Kaçınılmaz bir şekilde faiz artırımına doğru gidecek bu durum. Şu anda büyük bir enflasyonla mücadele etmek zorundayız.

Pandemi öncesinde litresi 5 liradan satılan süt şu anda 15 lirayı buldu beklide geçti.

Sadece süt olarak değil en temel gıda maddelerinde de durum aynı.

Vatandaşın gelirinde bir artış yok ballandıra ballandıra askeri ücrete zam yaptık diye anlattılar.

Şimdi geldiğimiz duruma bakıyoruz, verdikleri zam üç ay dayanmadı. Vatandaş şikâyetçi, asgari ücrete yaptıkları zammı da geri alsınlar, raflardaki zammı da geri alsınlar.

Motorine   gelen  zamlardan da vatandaş bir hayli dertli.  Zamlar dışardan kaynaklı olduğunun açıklamasını yapıyorlar. En son Isparta Milletvekili Mehmet Uğur Gökgöz’ün buna benzer bir açıklamasını gördüm, bu yanlış.

Zamların sadece 3/1 yurt dışı kaynaklı, yurt dışında petrolün varil fiyatı son bir senede, %70 artmış. Türkiye’de ise %200 artmış.

Bu fark ise beceriksiz hükümetin, tek adam rejiminin sonucudur. 

 

Türkiye her alanda savruluyor. Ekonomide, eğitimde, sporda, sağlıkta aklınıza ne gelirse savruluyoruz. Tüm bunların düzelmesi için biran önce seçime gidilmesi lazım.

Bırakın Türkiye İstatistik Kurumunun süslü açıklamalarını. Sokağa bakın sokak gerçek enflasyonu size söyleyecektir.  Cumhuriyet Halk Patisi olarak büyük hazırlıklarımız var. Temel ihtiyaçlarımız olan elektrik, Doğalgaz , Barınma, Sağlık, Güvenlik ve Eğitim gibi özel ihtiyaçlarını  özelleştirirseniz bu iş çığırından çıkar.

İnsanlar artık ev alacak durumda olmadıkları gibi, kira fiyatlarının da yükselmesi vatandaşları kara kara düşündürüyor.

Isparta’da Doğalgaz faturasını ödeyemeyen 16 bin abone var. Evet Türkiye’de ekonomik bir kriz var fakat Isparta’da çok daha vahim hale geldik. Türkiye vatandaşı olarak neden vergi veriyoruz?  Bedava temel ihtiyaçlarımız karşılansın diye. Özellikle büyük şehirlere baktığımızda mülteci sorunlarından dolayı ciddi bir güvenlik sıkıntısı yaşıyoruz. İnsanlar kendi kendilerini korumaya çalışır hale geldi. Bu durum kabul edilemez’ dedi.

 

HÜKÜMETİN YAPTIĞI HATALAR DALGA DALGA YAYILIYOR

 

Ekonomi politikasındaki yanlışlardan da bahseden CHP İl Başkanı Halıcı; ‘Mevcut iktidar partisinin ne kadrosu, ne kurumları, ne de enerjisi artık Türkiye’nin tekrar düze çıkartmaya yetmez halde. Emekliye çift maaş ikramiyeden tutunda, asgari ücret zammına kadar.

Yeterli olmasa da, maalesef bunların beceriksizliğinden  dolayı. Bir çok  konu Cumhuriyet Halk Partisi sayesinde Türkiye’de gündeme geldi ve yasalaştı.

Türkiye’de sizin rakamlarınıza göre enflasyon %70 bu insanlara yazık değil mi? Ülkeyi getirdiğiniz nokta bu, emeklilerin ikramiyesinin asgari ücret seviyesine yükseltilmesine yasa teklifimize yine Cumhur ittifakı paydaşları ile beraber parlamentoda red ettiler. Hükümetin ekonomi politikasında yaptığı hatalar dalga dalga her yere yayılıyor. Bu işin sorumlusu hükümettir. Bir an önce ve hızlı bir şekilde yeni kurumlar yeni kadro ve yani bir enerjiyle farklı bir bakış açısıyla ve ortak akılla, Türkiye’nin yönetilmesi gerekiyor. Devleti siyasal hale getirdiler. Gelen rakamlar bunu gösteriyor.

Enflasyon rakamlarının ne zaman düşüşe geçeceği belli olmuyor. Artık düşmüyorda. İnsanlara baktığımız zaman, yiyemiyor içemiyor, giyinemiyor ve ciddi bir sosyal travma ortaya çıkıyor. Vatandaşın bu hali bizi gerçekten çok üzüyor. Bunun tek çözümü bir an önce seçime gitmektir. Yeni kadro ve yeni kurumlarla artık yeni bir yol haritası çizmek gerekiyor.” Dedi. (Emmen Perçin)

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Önceki ve Sonraki Haberler