5 Cumhurbaşkanı, 8 Vali ve 4 Başkan Gören ITKM Açılıyor

İlk temeli dönemin Belediye Başkanı Mehmet Aybatılı döneminde atılan ancak aradan geçen çeyrek asra rağmen bitirilemeyen eski adıyla Isparta Ticaret ve Kültür Merkezi (ITKM), yeni adıyla Isparta AVM, 23 Nisan Cumartesi günü açılıyor. Belediye Başkanı Şükrü Başdeğirmen; “Isparta’nın 25 yılına damgasını vuran ve yıllarca ‘çıkmaz sokak, yılan hikayesi olarak anılan bu yapıyı hizmete açarak Isparta gündeminden düşürüyoruz” dedi.

5 Cumhurbaşkanı, 8 Vali ve 4 Başkan Gören ITKM Açılıyor

İlk temeli dönemin Belediye Başkanı Mehmet Aybatılı döneminde atılan ancak aradan geçen çeyrek asra rağmen bitirilemeyen eski adıyla Isparta Ticaret ve Kültür Merkezi (ITKM), yeni adıyla Isparta AVM, 23 Nisan Cumartesi günü açılıyor. Belediye Başkanı Şükrü Başdeğirmen; “Isparta’nın 25 yılına damgasını vuran ve yıllarca ‘çıkmaz sokak, yılan hikayesi olarak anılan bu yapıyı hizmete açarak Isparta gündeminden düşürüyoruz” dedi.

 

Isparta Meydan AVM’nin hizmete açılması öncesinde dün Isparta Meydan AVM Yönetimi tarafından Belediye Başkanı Şükrü Başdeğirmen’in de katıldığı bir basın toplantısı gerçekleştirildi.

 

AÇILIŞ ÖNCESİ BASIN TOPLANTISI

 

Dün saat 18.00’de Isparta Meydan AVM Toplantı Salonunda gerçekleştirilen basın toplantısına; Belediye Başkanı Şükrü Başdeğirmen, JLL Türkiye Yönetim Direktörü Hakan Tomar, Isparta Meydan AVM Alışveriş Merkezi Müdürü Mustafa Pelevan ve MallMark Kıdemli Kiralama Müdürü Yeşim Çamlıbel katıldılar.

 

Hikaye 1996 yılında başladı. Dönemin Belediye Başkanı Mehmet Aybatılı… Eski Çarşamba pazarının olduğu bölgeye Isparta Ticaret ve Kültür Merkezi inşa edilmesi için Mimarlar Odası ile birlikte bir yarışma düzenlendi. Birinci gelen proje için ilk adım belediyenin kendi imkanlarıyla başladı

 

YIL 1999 DÖNEMİN BELEDİYE BAŞKANI YUSUF ZİYA GÜNAYDIN… 

 

Başkanlık süresi 5 yıl… Başkan tam 4,5 yıl telif haklarından doğan bir hukuki süreçle boğuştu. Proje tadilatları vs derken yeni bir proje ile inşaat çalışmalarına 2’nci kez başlandı. Bu arada zeyilnamelerin biri gidiyor biri geliyor. Proje tadilatlarının ardı arkası kesilmiyor.

 

YIL 2004 DÖNEMİN BELEDİYE BAŞKANI HASAN BALAMAN… 

 

Hasan Balaman kat karşılığı ihalelerle inşaata devam ediyor… 51 bin metrekarelik alan yarı açık AVM olarak şekillenmeye başlıyor.

 

YIL 2009 DÖNEMİN BELEDİYE BAŞKANI YENİDEN YUSUF ZİYA GÜNAYDIN…

 

Başkan Günaydın’ın elinde yine bir saatli bomba, yani ITKM var… Bu dönemde de inşaatın yılan hikayesi devam ediyor. Yıl 2014 başkan Günaydın hala koltukta… Ancak, yapım işini üstlenen firmaya FETÖ bağlantıları sebebiyle TMSF el koyuyor… Süreç bambaşka bir hal alıyor.

 

ŞÜKRÜ BAŞDEĞİRMEN DÖNEMİ

 

Yıl 2019 başkanlık koltuğunda Şükrü Başdeğirmen oturuyor… Seçim vaatleri arasında yer alan ITKM’yi bitireceğiz sözü her fırsatta önüne geliyor… Cumhurbaşkanı Erdoğan’la görüşmeler, bakanlara verilen dosyalar, TMSF yetkilileriyle günlerce süren toplantılar…

 

İlk adım AVM bünyesinde yer alan caminin açılışı ile atılıyor. Sonra Isparta Belediyesi Kültür Merkezi kapılarını açılıyor… Kentin bu yılan hikayesi ile ilgili umudu da giderek artıyor…

 

Ve nihayet yaşanan gelişmelerin ardından 26 yıl sonra 23 Nisan 2022 Cumartesi günü ITKM,  Meydan AVM olarak açılıyor.

 

 Yarın (Cumartesi) açılışı yapılacak olan Isparta Meydan AVM yöneticileri ve Belediye Başkanı Şükrü Başdeğirmen, iftar öncesinde gazetecilerle bir araya geldi. Başdeğirmen bu konuyla ilgili konuştuğu an resmen gözünün içi dahi gülüyordu.

 

Şükrü Başdeğirmen, “Siz değerli basın mensupları yıllarca burayı konu alan haberlere imza attınız. Burası ile ilgili yapılan haberleri toplasak klasörlere sığmaz. Keşke çok daha önce bitirebilseydik. Ama çeyrek asırdır konuşulan bir yer oldu. Arttık keşkelerin de bir anlamı kalmadı. 23 Nisan Cumartesi günü Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramımızda çifte bayram kutlayacağız. Bugüne kadar proje tadilatlarını zeyilnameleri konuştuk. Artık bambaşka şeyleri konuşacağız” dedi.

 

SÖZÜMÜZÜ YERİNE GETİRİYORUZ

 

Başkan Başdeğirmen, “Adaylığım sürecinde ben de diğer adaylarımız da ITKM’yi bitireceğiz sözünü Ispartalılara verdik. Bugün bu sözü yerine getirmenin mutluluğunu ve gururunu yaşıyoruz. Buranın tamamlanması için sadece fiziki mücadele vermedik. Kafa yorduk, bürokrasi ile ikili ilişkiler kurduk. Hukuki mücadeleler verdik. Çözüm ürettik. Ve mutlu sona varabilmek için büyük gayretler sarf ettik” diye konuştu.

 

“HARABEYLE KARŞILAŞACAĞIMIZI BİLMİYORDUK”

 

Başdeğirmen, “Biz göreve geldiğimizde inşaatın yüzde 80’inin tamamlanmış olduğunu düşünüyorduk. Evet, inşaatın yüzde 80’ini tamamlanmıştı ama aradan geçen zaman içerisinde inşaat adeta dökülmüş. Buradaki fiziki tamamlanma yüzde 80’den yüzde 50’lere 55’lere düşmüş. Sadece 2 bin kamyon hafriyat tahliye ettik inşaat alanından. Açıkçası böyle bir harabeyle karşılaşacağımızı düşünmemiştik” ifadelerini kullandı.

 

BÖLGENİN EN KAPSAMLI AVM’Sİ

 

Meydan AVM’nin Isparta’ya değer katacağını kaydeden Başdeğirmen, “Burası Isparta’nın bir değeri. Kentin değerine değer katacağız. Bu alan aslında Türkiye’nin ilk açık AVM’siydi. Pazar alanları, balıkçıar, hali, züccaciye dükkanları, tuhafiye dükkanları, köy garajı ile birlikte Türkiye’nin ilk AVM’si siyebileceğimiz bir konumdaydı. Bugün de bölgenin en kapsamlı AVM’si olarak dikkat çekiyor” şeklinde konuştu.

 

 “Zararın neresinden dönülse kardır” diyen Başkan Başdeğirmen, “Burada kentimiz için büyük zararlar oluştu. Bu doğru. Çok daha erken bitirilseydi, elbette çok daha iyi olurdu. Ama bu sürünceme devam ettikçe Isparta’nın hanesine zarar olarak yazılıyordu. Zararın neresinden dönülse kardır. Artık kardayız. Isparta’ya hayırlı olmasını temenni ediyorum” dedi.

 

“ESKİ BAŞKANLARIMIZA TEŞEKKÜR EDERİM”

 

Başkan Başdeğirmen, “Benim dışımdaki 3 Belediye Başkanımız da buranın bitirilmesi için gayret gösterdi, emek harcadı. Ben hepsine de teşekkür ediyorum. Emeği geçen herkese teşekkür ediyorum. Tamamlamak bize nasip oldu. Artık geçmişi konuşmanın kimseye bir faydası yok. Geçmişe bir sünger çekiyoruz. Artık yeni şeyler konuşacağız” ifadelerini kullandı. Mall Mark Kiralama Müdürü Yeşim Çamlıbel de konuşmasında “İnanamayacağınız kadar heyecanlıyız. Biz bu projenin konsept geliştirme ve kiralama işini üstlendik. Akdeniz Bölgesi’nin en yeni, kapsamlı projesi. Isparta’da ilk kez yatırım yapan büyük marklalar var. Burası Isparta’nın buluşma merkezi olacak. Emeği geçen herkese teşekkür ederiz” dedi.

 

Çamlıbel, Meydan AVM’nin yüzde 72 doluluk oranıyla faaliyete başlayacağını kaydederek “Burası gerçekten de bölgenin en kapsamlı AVM’si olacak. Fiziki alanı ile konsepti ile parmakla gösterilen bir AVM olacak. Meydanı, camisi, kültür merkezi, çok amaçlı salonlarıyla tam bir yaşam alanı olarak planlandı. Burada yerel esnafımızı da gözeten bir yaklaşım sergiledik. Yöresel pazarlarımızın olduğu, daimi Pazar alanının olduğu kompleks ve kapsamlı bir AVM’den söz ediyoruz” diye konuştu.

 

“İYİ BİR ALIŞ VERİŞ DENEYİMİ YASAYACAKLAR”

 

Meydan AVM Müdürü Mehmet Pelevan da AVM’nin yönetimini yapacak olmanın heyecanını yaşadıklarını kaydederek “Burada Isparta’ya iyi bir hizmet sunacağız. Meydanları, çocuk oyun alanlarıyla geniş bir yelpazede hizmet vereceğiz. Burada elbette en büyük destekçimiz Isparta Belediyesi. 3 bin kişiye hizmet verecek markalarımız var. Isparta’ya iyi bir alış veriş deneyimi yaşatacağımıza inanıyorum” dedi.

 

YILDIZLAR GEÇİDİ YAŞANACAK

 

Öte yandan; yarın yapılacak açılış etkinliklerinin yanı sıra yaz boyunca da Meydan AVM’de renkli etkinlikler yer alacak. 3 Mayıs’ta Murat Dalkılıç konseri, 13 Mayıs’ta Haluk Levent konserinin yanı sıra, Melek Mosso, uray, Funda Arar, Ferhat Göçer, Sertap Erener gibi ünlü sanatçılar da yaz boyunca Meydan AVM’de Ispartalılarla buluşacak.  (Tuna Ünal - Emmen Perçin)

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Önceki ve Sonraki Haberler