BAÜP’ün Yeni Başkanı, Rektör Diler Oldu

Antalya, Burdur, Isparta illerini içeren Bölge üniversitelerinin arasındaki iş birliğinin geliştirilmesi amacıyla kurulan Batı Akdeniz Üniversiteleri Birliği’nin (BAÜB) olağan toplantısı Alanya Alaaddin Keykubat Üniversitesi (ALKÜ) ev sahipliğinde gerçekleştirildi.Batı Akdeniz Üniversiteleri Birliği’nin yeni dönem Başkanı, ISUBÜ Rektörü Prof. Dr. İbrahim Diler oldu.

BAÜP’ün Yeni Başkanı, Rektör Diler Oldu

Antalya, Burdur, Isparta illerini içeren Bölge üniversitelerinin arasındaki iş birliğinin geliştirilmesi amacıyla kurulan Batı Akdeniz Üniversiteleri Birliği’nin (BAÜB) olağan toplantısı Alanya Alaaddin Keykubat Üniversitesi (ALKÜ) ev sahipliğinde gerçekleştirildi.Batı Akdeniz Üniversiteleri Birliği’nin yeni dönem Başkanı, ISUBÜ Rektörü Prof. Dr. İbrahim Diler oldu.

 

ALKÜ Kestel Yerleşkesi Yaşam Merkezinde BAÜB Dönem Başkanı ve ALKÜ Rektörü Prof. Dr. Ekrem Kalan’ın ev sahipliğinde gerçekleştirilen toplantıya Antalya AKEV Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Kamile Perçin Akgül, Burdur Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi (MAKÜ) Rektörü Prof. Dr. Adem Korkmaz, Isparta Uygulamalı Bilimler Üniversitesi (ISUBÜ) Rektörü Prof. Dr. İbrahim Diler, Süleyman Demirel Üniversitesi (SDÜ) Rektörü Prof. Dr. İlker Hüseyin Çarıkçı, Antalya Bilim Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Hamza Kandur ve Alanya HEP Üniversitesi Genel Sekreteri Bahar Sivri katıldı.

 

Prof. Dr. Ekrem Kalan konuşmasının devamında; “Batı Akdeniz Üniversiteler Birliği Türkiye'de muadilleri olan üniversiteler birliğidir. Bölgesel kalkınma odaklı özellikle sektörel bazda bölgenin dinamiklerini, ihtiyaçlarını göz önünde bulundurarak ortak çalışmaların yapılabilmesi, özellikle gelişmekte olan ve yeni kurulan üniversitelerin de bölgenin aktif dinamizmine kazandırılarak, büyük ölçüde yol kat etmiş belli bir tecrübeye sahip üniversitelerin desteğiyle daha iyi yerlere gelmesinin de önü açılmış olacaktır. Bu duygu ve düşüncelerle biz başta Burdur Mehmet Akif Ersoy, Isparta Uygulamalı Bilimler ve Süleyman Demirel Üniversitelerinin işbirliği ile böyle bir projeyi hayata geçirmeye karar verdik. Akabinde Akdeniz Üniversitesi ile görüştük kendileri bu sürece dahil olma noktasında teveccüh gösterdiler. Biz süreci biraz daha geliştirerek bölgenin üç vakıf üniversitesinin de katılımıyla BAÜB'ü daha güçlü bir pozisyona taşımayı amaç edindik. Bugün güzel bir programla hem hocalarımızı Alanya'mızda ağırlayacağız hem de BAÜB ile ilgili bir mutabakat metnin imzalanmasıyla birlikte süreci artık bir resmiyete kavuşturmuş olacağız.” dedi.

 

Bölgede bulunan vakıf üniversitelerinin birliğe katılmasının da karara bağlandığı toplantıda, ‘Ön Lisans ve Lisans Öğretimi’, ‘Lisansüstü Öğretim’, ‘Öğrenci ve Öğretim Elemanı Değişimi’, ‘Bilimsel ve Teknolojik Araştırma-Geliştirme’, ‘Bilimsel, Sosyal ve Kültürel Etkinlikler’, ‘Öğrenci Konseyleri, Öğrenci Kulüpleri ve Toplulukları’ ve ‘İdari Birim Personeli ve Faaliyetleri’ konularında yürütülecek ortak çalışmalar hakkında fikir alışverişinde bulunuldu.

 

Dönem başkanlığını yürüten ALKÜ Rektörü Prof. Dr. Ekrem Kalan’ın, bir sonraki dönem başkanlığını yürütecek olan ISUBÜ Rektörü Prof. Dr. İbrahim Diler’e görevi teslim etti.

 

ISUBÜ Rektörü Prof. Dr. İbrahim Diler, “Antalya-Burdur-Isparta’daki kamu-vakıf üniversitelerince oluşturulan Batı Akdeniz Üniversiteler Birliği (BAÜB) olağan toplantısı Alanya ALKÜ Üniversitesi ev sahipliğinde gerçekleşti. Şimdiye kadarki dönem başkanlığı ve misafirperverliği için ALKÜ Rektörü Prof. Dr. Ekrem Kalan’a teşekkür ederim. Dönem başkanlığı Üniversitemiz tarafından 1 yıl süresince yürütülecektir. Hedefimiz bölge üniversiteleri arasındaki işbirliklerini en üst düzeye taşımaktır” dedi.

 

Konuşmaların arından toplantı, toplu fotoğraf çekimi ile sona erdi. Toplantının sonrasında konuklara Alanya’nın tarihi ve kültürel mekânları gezdirilerek kısa bir Alanya kültür turu gerçekleştirildi. Misafir rektörler onuruna düzenlenen iftar programı ile etkinlik sona erdi.

 

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Önceki ve Sonraki Haberler