Besinlerin Mutlulukla Alakası Var

Uzman Diyetisyen Yasin Ayyıldız; “Besinlerin mutlulukla alakası var. Diyet yaparken tatlı arayışına girdiğimizde tarçın ve sütlaç ikilisi birleştiğinde diyetlerin vazgeçilmez tatlısı ortaya çıkar” dedi.

Besinlerin Mutlulukla Alakası Var

Uzman Diyetisyen Yasin Ayyıldız; “Besinlerin mutlulukla alakası var. Diyet yaparken tatlı arayışına girdiğimizde tarçın ve sütlaç ikilisi birleştiğinde diyetlerin vazgeçilmez tatlısı ortaya çıkar” dedi.

 

Kişi mutluluk hormonu salgılansın diye doymuş yağ miktarı yüksek çikolataları ve kalorisi yüksek şerbetli tatlılara sık sık tükettiğinde olası sağlık problemleri mutluluğun önüne geçiyor. Bu uyarıları yapan Diyetisyen Ayyıldız; “ Pandemiyle beraber hayatımızda duygu durum değişikliği ve stres artmaktadır. Bu dönemlerde strese bağlı olarak kişi kendini dinlendireceği, mutlu olabileceği öğeler aramaktadır. Bunlardan en önemlilerinden biride besinlerdir. Besinlerin mutlulukla ilişki var sözü besinlerin içeriğinden kaynaklanmaktadır. Yapılan araştırmalar meyve ve sebzelerin bol miktarda tüketildiğinde diğer bireylere göre sakin, daha mutlu ve enerjik htikleri göstermektedir. Karbonhidrat içeriği yüksek tatlılar fazla tüketildiğinde duygu durumunda iyileşme gözlemlenebilirken obezite de beraberinde gelmektedir.” Dedi.

 

DİYETLERİN VAZGEÇİLMEZ TATLISI

 

Kişi serotonin o besini tükettiğinde kendini mutlu hisseder, diyen Diyetisyen Yasin Ayyıldız; Birey bazı besinleri tükettiğinde veya egzersiz yaptığında kendini daha mutlu ve daha pozitif hmektedir. Bazı besinlerin içerdiği serotonin miktarı  kişinin o besini tükettiğinde kendini mutlu hmesini sağlamaktadır. Beyindeki serotonin sentezi triptofan varlığına bağlıdır. Ceviz, fıstık, badem gibi kabuklu yemişler; kabak  ve ayçiçeği çekirdekleri; buğday, pirinç ve mısır gibi tahıllar triptofandan zengindir.Kişi mutluluk hormonu salgılansın diye doymuş yağ miktarı yüksek çikolataları ve kalorisi yüksek şerbetli tatlılara sık sık tükettiğinde olası sağlık problemleri mutluluğun önüne geçmektedir. Bu yüzden sağlıklı tatlı arayışı ortaya çıkmaktadır. Tarçın ve süt ikilisi birleştiğinde diyetlerin vazgeçilmez tatlısı ortaya çıkmaktadır.  Serotinin içeriği yüksek süt, triptofandan zengin pirinç ve kan şekerini dengeleyen tarçın üçlüsü bir tatlıda birleşmiştir.Tarçın polifenoller, kumarin, kalsiyum, krom, bakır, çinko içermektedir. Güçlü bir antioksidan, antibakteriyel, antialerjik etkilere sahiptir. Tarçının içerdiği prosiyadin tip a polimerleri  insülin direnci ve diyabet gibi hastalıkların önlenmesinde kullanılabilmektedir.

 

•Açlık kan şekerini düşürmesi

 

•İnsülin duyarlılığını arttırması

 

•HbA1C seviyesini düşürmesi faydaları arasında yer almaktadır.

 

Sütlacın mutlulukla ilişkisi var. Stresli zamanlarda az kalorili, vitamin ve mineral içeriği yüksek olan sütlacı tüketebilirsiniz” dedi. (Emmen Perçin)

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Önceki ve Sonraki Haberler