Bir Zamanlar Isparta’nın Göz Bebeğiydi

Isparta’nın ilk binalarından olan ve Türkiye’nin yürüyen merdivenli sayılı alışveriş merkezlerinden olan Tuhafiyeciler sitesi artık eski özelliğini kaybetti.

Bir Zamanlar Isparta’nın Göz Bebeğiydi

Isparta’nın ilk binalarından olan ve Türkiye’nin yürüyen merdivenli sayılı alışveriş merkezlerinden olan Tuhafiyeciler sitesi artık eski özelliğini kaybetti.

 

Isparta’nın bir zamanlar merakla ziyaret edilen Türkiye’nin sayılı alışveriş merkezlerinden olan Tuhafiyeciler Sitesi,  şimdilerde pek rağbet görmez oldu. Şehrin merkezinde olan Tuhafiyeciler Sitesi yenilenmeyi ve canlandırılmayı bekliyor.

 

Tuhafiyeciler Sitesi Yöneticisi Necip Altok, Demokrat Gazetesine konuştu. Altok; “Bir zamanlar Isparta’nın göz bebeği olan Tuhafiyeciler Sitesi, eski adıyla yürüyen merdivenli alışveriş merkezi artık unutulmaya ve eskimeye terk edildi.  1976 yılında temeli atılarak, 1980 yılında faaliyete geçmiş. Isparta’nın ilk özellikli binası ve Türkiye’nin sayılı alışveriş merkezlerinden olmuş. Yürüyen merdiven adıyla herkes bu binayı gezmeye göremeye gelirmiş. Herkes merdiveni merak edermiş. Isparta’nın göz bebeğiydi. Sonralarda ise Tuhafiyeciler Sitesi ismini almış. 200 işyeri olan AVM’de zamanla dükkânlar esnafa küçük gelmeye başladı.

 

Binada yenileme çalışmaları yapılmadığı için zaman geçtikçe eski özelliğini kaybetti, zamana yenik düştü. Şimdilerde ise pek fazla müşteri gelmez oldu. Hal böyle olunca zamanla esnafta kalmadı. Esnaf dükkânlarını kapattı veya taşındı. Burada 200 dükkân var 40 tane esnaf kaldı. Onların birçoğu tuhafiyeci değil. Diğer dükkânlar ofis olarak kullanılıyor. Bulunduğu konum açısından çokça tercih edilmesi gereken bir yer. Fakat yenileme çalışması yapılması gerekiyor. Belediye’nin desteğiyle, özellikle dükkân sahiplerinin de çabasıyla yenilenip canlandırılabilir.  

 

Merdivenler çalışmaz halde çok eski. Bunlar yenilenip tekrardan aktif hale getirilmelidir. Sadece giriş kattaki dükkânlarda az da olsa hareketlilik var, ama yetmez. Tek temennimiz Tuhafiyeciler Sitesi eski yüzüne ve günlerine dönmesi” dedi. (Emmen Perçin)

 

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Önceki ve Sonraki Haberler