Eğirdir Gölü İçin Durum Çok Ciddi!

Geçtiğimiz günlerde ki ölçümde 4 cm daha yükseldiği gözlemlenen Eğirdir Göl’ünde tehlike henüz geçmiş değil. Geçtiğimiz yılı aynı dönemine oranla göl de 36 cm’lik azalma söz konusu. Gölün su kotu 7 Mart 2022 tarihinde 915,45 Metre olarak ölçümlenmişti. EKO-BİR tarafından önceki gün yapılan ölçümlemede, geçtiğimiz 16 gün zarfında Eğirdir Gölü'nün 4 cm yükseldiği açıklandı.

Eğirdir Gölü İçin Durum Çok Ciddi!

Geçtiğimiz günlerde ki ölçümde 4 cm daha yükseldiği gözlemlenen Eğirdir Göl’ünde tehlike henüz geçmiş değil. Geçtiğimiz yılı aynı dönemine oranla göl de 36 cm’lik azalma söz konusu. Gölün su kotu 7 Mart 2022 tarihinde  915,45 Metre olarak ölçümlenmişti. EKO-BİR tarafından önceki gün yapılan ölçümlemede, geçtiğimiz 16 gün zarfında Eğirdir Gölü'nün 4 cm yükseldiği açıklandı.

 

Geçen yılın aynı dönemiyle kıyaslandığında  ise Eğirdir Gölü su kotunda  36 cm'lik bir azalma görülüyor. Ölçümü yapan Eğirdir ve Kovada Gölü Çevre Koruma Birliği (EKO-BİR) Müdürü Süleyman Can gazetecilere yaptığı açıklamada, Eğirdir Gölü su kotunun beklenenden düşük seviyede olduğunu belirterek "Ölçüm sonucu beklentilerimizin altında geldi. 16 günde 4 cm yükselme gerçekleşti. Geçen yıl 17 Mart 2021 Tarihinde 915,81 metre imiş. Yani 32-35 cm arası daha düşük seviyede seyrediyoruz. Tek avantajımız geçen yıl 31 Mart'tan sonra düşmeye başlanmış. Bu yıl 1 ay daha yükselmeye devam edilir diye tahmin ediyoruz" diyerek bilgi vermişti.

 

SU TÜKENMEZ BİR KAYNAK DEĞİLDİR, DEĞERİ BİLİNMELİDİR

 

Konuyla ilgili olarak gazetemize bilgi veren Dr. Erol Kesici: “Küresel anlamda ve ülkemizde çok daha fazla yaşanan “su kıtlığının” nedeni, suyun değerini önemsemeyip suyu tükenmez bir kaynak olarak görmekten kaynaklanmaktadır. Oysa her şeyi şekillendiren ve yaşama yön veren sudur. Nüfusun ve ekonominin katlanarak büyümesi, buna paralel olarak doğa ve çevreye verilen tahribat giderek büyüyor. Suyun tükenmez bir kaynak olarak görülmesi; ekosistemi ve özelde de su kaynaklarını korumaktan uzak politikalar,  uygulamalar su kaynaklarının kurumasına ve kirlenmesine neden oluyor.  Son yıllarda ülkemiz de ve dünyanın nerdeyse yarısından fazlasında;   temiz ve güvenli suya erişememesi, küresel su krizi ve buna bağlı olan  “iklim krizinin” de, “su sorununun” da katlanarak artmasına neden olmaktadır. Eğirdir Göl’ünün durumu çok ciddi.  2021 yılının Mart ayına göre su seviyesinin 36 cm azalma var” dedi. (Tuna Ünal)

 

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Önceki ve Sonraki Haberler