Emekli Maaşı Asgari Ücrete Yükseltilsin Önergesi Reddedildi

İYİ Parti Milletvekili Dr. Aylin Cesur, TBMM’ne verdiği Araştırma Önergesi için Meclis’te dün bir konuşma yaptı. Emekliye zam, bayram ikramiyesine de iyileştirme isteyen Cesur’un; “Emekli ikramiyesi en az 3700 lira olsun ve en düşük emekli maaşı asgari ücretten az olmayacak şekilde yükseltilsin” önergesi, AK Parti ve MHP oylarıyla rededildi.

Emekli Maaşı Asgari Ücrete Yükseltilsin Önergesi Reddedildi

İYİ Parti Milletvekili Dr. Aylin Cesur, TBMM’ne verdiği Araştırma Önergesi için Meclis’te dün bir konuşma yaptı.  Emekliye zam, bayram ikramiyesine de iyileştirme isteyen Cesur’un; “Emekli ikramiyesi en az 3700 lira olsun ve en düşük emekli maaşı asgari ücretten az olmayacak şekilde yükseltilsin” önergesi, AK Parti ve MHP oylarıyla rededildi.

 

Daha Temmuz Ayında aynı taleple kürsüye çıkan Cesur, Emeklileri yine unutmadı ve insan onuruna yakışır bir düzenleme yapalım gelin, böyle pişkin pişkin oturamazsınız bu koltuklarda” dedi. 

 

Milletvekili Cesur: “Bugün Türkiye’de bir feryat yükseliyor sessiz çığlıklar atan milyonların feryadı; “pahalılık ve altında ezilen milyonların feryadı” bu. Açız diyor milyonlar. İktidarın başarısız ekonomi yönetiminin halka maliyeti her gün artıyor. İktidar bir konuya odaklanmış, başarısız ekonomi yönetimine kılıf bulmaya. Olanları ne pandemiyle, ne küresel krizle, ne de iki aydır devam eden Ukrayna-Rus savaşı ile açıklamak mümkün değil.

 

Bedel ödeyenlerse hep aynı; yığın yığınçaresiz ve yalnız bırakılmış halk kitleleri yoksulluğu iliklerine kadar hissediyor.

 

Türk Milleti mağdur edilmiştir. Sakin, vakur, kanaatkar emeklilerimiz ama en mağdur onlar..13 milyon emeklimiz var,%2-3’ü aldığı aylığıyla ay sonunu getirebiliyor. Kalanı hayatlarının dinlenme döneminde, geçinebilmek için ikinci bir işte çalışmak zorunda. Açlık sınırının altında maaş alan emeklimizin torununa oyuncak alabilmesi lüks, kahvede bir çay içmesi imkansız. Kaldı ki; ikinci işte çalışan 7 milyon civarında emeklimiz de, pandemide işini kaybetti.

20 sene uzun geldi Değerli Arkadaşlar, emeklimiz unutuldu.

 

Kış uzun oldu bu sene, emekli unutuldu..

 

Elektriğe zam yapıldı, emekli unutuldu..

 

Doğalgaza zam yapıldı, emekli unutuldu..

 

Gıdaya zam yapıldı, emekli unutuldu..

 

İttire kaktıra uğraşlarımızla 2500 yaptırdık emekli maaşlarını, ama parayı tutamadınız, eridi gitti enflasyonla. Ve emekli aylıkları açlık sınırının yarısına kadar eridi.

TÜM Emekliler Sendikası’na göre en düşük emekli aylığı 5 bin 200 TL olmalı.

 

Memur emeklilerine 2022 zamları, maaşa yansımadan tükendi bitti.

 

TÜRK-İŞ’in, “Açlık, Yoksulluk AraştırmasıŞubat  sonuçları”na göre, 4 kişilik ailenin "açlık sınırı" 4 bin 553 lira, yoksulluk sınırı,15 bin 140 lira. Mart’a yoksulluk sınırı 16 bin 52 liraya yükselmiş. Son 1 yılda artış %76,39.

 

Aslında 2002’den beri emeklimizunutulmuş Değerli Arkadaşlar. Temmuz zamlarının önemine dikkat çekmek istiyorum ama öncesinde bayram var, bayramda bari unutmayın emeklileri diye bu önergemiz, 1100 TL gibi bir ikramiye, onur kırıcı koca TC Devleti için bugün.

 

Haziran 2018’de 1000 TL idi bayram ikramiyesi. 2021’de söyleye söyleye artırın diye şapkadan kuş çıkardınız 1.100 TL oldu. Bir SSK emeklisi 8 Haziran 2018’de 1000 lirayla 224 dolar alabiliyordu; 10.04.2022’de 67 dolar alabiliyor. Yani %70’ten fazla fakirleşmiş.

 

Bunu beğenmediyseniz; 2018’de 1 lt zeytinyağı 30 lira; 2022 Nisan’da 100 lira. 2018’de 33 lt alabilirken, bugün 10 lt’yedüşmüş.

1000 liralık ikramiyeyle; 5 Haziran 2018’de 3,25 çeyrek altın alınabiliyordu. 2 ay sonra Kurban’da 2,69’a indi.

4 Haziran 2019 Ramazan ikramiyesiyle 2,53

24 Mayıs 2020 Ramazan ikramiyesiyle 1,59

13 Mayıs 2021’de 1,100 lira Ramazan ikramiyesiyle1,35

Bugün 1.100 lira verirseniz, 0,73 altına inmiş bu.

3.25 çeyrek altından 0.73’e inmiş.

 

Genel Başkanımız Meral Akşener de grup toplantısında söyledi; 3 bin 700 lira verilmeli ki bayram ikramiyesi o güne denk gelsin. Beğenmediniz mi?  En düşük emekli maaşı 2001’de yılında 1,43 asgari ücret ederken, 2021’de ancak asgari ücretin yarısı ediyordu.  Bu noktada milyonlar pahalılık ve zamlar altında ezdirilmiştir ve emekli vatandaşlarımız ilk sıraları çekmektedir.

 

PEKİ BU DURUMA NASIL GELDİK;

 

Dünyada sosyal güvenlik kurumlarının gelir gider dengesi ideal oranı 1 emekliye 4 çalışan iken, Türkiye'de 1 emekliye 2 çalışan. Sorun yapısal çözüm gerektiriyor yani. 2004’e kadar emekli maaşları asgari ücretin üzerindeyken, iktidarın 2004 ve 2008’de iki defa yaptığı emekli maaşı hesaplama sitemi değişiklikleri ile maalesef buraya gelindi. Şöyle ki; 2000’den önce çalışmış olanlar emekli olduğunda daha yüksek maaş alıyorlar, 2000-2008 arasında çalışmış olan daha az, 2008’den sonra çalışması çok ise düşük maaş alıyorlar. Sizsiniz yani bugün ki durumun sebebi. Asgari ücret 4 bin 253 lira, en düşük emekli maaşı 2 bin 500 lira deniyor ama değil, hala 1500 TL alan emekli var. Ve vahim olanı; maaşı 2500 liraya tamamlananlara Temmuz ayında yapılacak olan zam verilmeyecek, birçok emeklimiz temmuz zammından faydalanacağını sanıyor ama öyle değil maalesef. Bu yanlış politikalarınızı düzeltmezseniz yakında “emekliye neden maaş veremiyoruz” bunu tartışacağız. Emeklilere maaş veremeyeceğimiz günlere doğru ilerliyoruz.  Bu mudur şahlanan ekonominiz? Şahlandıra şahlandıra bu hale getirdiniz memleketi, bu Hak mıdır Allah aşkına! Hukukun, demokrasinin mihenk taşıdır ‘’insan onuru’’. İnsanın, insan onuruna yaraşır bir şekilde yaşama hakkı vardır. Emeklimiz açlık sınırının yarısı kadar ücret alırken, biz bu koltuklarda pişkin pişkin oturamayız. Siz ne yaptınız biliyor musunuz? Bayram mutluluktu, bereketti eskiden bu memleket topraklarındaki her ışığı yanan evde.. Siz bayramın bereketini aldınız ve o ışıkları da bir bir söndürdünüz. Vatandaşın en büyük korkusu yaptınız aydınlıkta oturmayı, elektriğe yaptığınız zamlarla. Bayram paylaşmaktı sizden evvel, elde avuçta paylaşılacak bir şey bırakmadınız siz” dedi. (Haber Merkezi)

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Önceki ve Sonraki Haberler