- G:

Fay Hattı Olan İller Tek Tek Açıklandı

45 İlin üzerinden fay hattı geçiyor.

Haber Merkezi
Haber Merkezi Tüm Haberleri
mask

Yaşanılan deprem felaketlerin ardından merak edilen konular arasında Türkiye deprem hartası bulunuyor.

İşte Haberin Detayları...

İBB’ye bağlı İstanbul Planlama Ajansı geçen aylarda yayınladığı rapora göre en rskl lçeler arasında Halç le Küçükçekmece Gölü arasındak genş bölge, kıyı hattında Bakırköy, Zeytnburnu ve Fath lçeleryle Bahçelevler, Güngören, Bağcılar, Esenler, Bayrampaşa ve Küçükçekmece lçelern çne alan br alan deprem rsk altında yer alıyor. Türkye fay hartası e Devlet çnde AFAD hzmet olarak öğrenleblyor. Doğu Anadolu Fay Hattı; Kahramanmaraş, Hatay, Gazantep, Osmanye, Adıyaman, Elazığ, Bngöl ve Muş’a kadar devam ederek Kuzey Anadolu Fay Hattı le buluşuyor. 

2/5
mask

AFAD doğrultusundan paylaşılan verlere göre, Türkye Deprem Tehlke Hartası yenlenerek, 18 Mart 2018 tarhl RG’de yayınlanmış, 1 Ocak Ayı 2019 tarhnde de yürürlüğe grd. İzmr, Balıkesr, Mansa, Muğla, Aydın, Denzl, Isparta, Uşak, Bursa, Bleck Yalova, Sakarya, Düzce, Kocael, Kırşehr, Bolu, Karabük, Hatay, Bartın, Çankırı, Tokat, AmAsya, Çanakkale, Erzncan, Tuncel, Bngöl ve Muş, Hakkar, Osmanye, Kırıkkale ve Srt. Tek Erzurum, Kars, Ardahan, Batman, Iğdır, Elazığ, Dyarbakır, Adana, Eskşehr, Malatya, Kütahya, Çankırı, Uşak, Ağrı ve Çorum Eskşehr, Antalya, Tekrdağ, Edrne, Snop, İstanbul, Kastamonu’yu, Ordu, Samsun, Gresun, Artvn, Şanlıurfa, Mardn, Kls, Adana, Gazantep’n de brtakım mekanları ve Kahramanmaraş, Svas, Gümüşhane, Bayburt, Kayser, Yozgat, Çorum, Ankara, Konya, Mersn ve Nevşehr. İBB’ye bağlı İstanbul Planlama Ajansı geçen aylarda yayınladığı “İstanbul’un kapısındak krz: Deprem” raporu en rskl lçeler açıkladı. Rapora göre; İstanbul’da deprem rsk Avrupa Yakası’nda Halç le Küçükçekmece Gölü arasındak genş bölgeye, kıyı hattında Bakırköy, Zeytnburnu ve Fath lçeleryle meskûn nüfus yoğunluğu yüksek olan Bahçelevler, Güngören, Bağcılar, Esenler, Bayrampaşa ve Küçükçekmece lçelern çne alan br kısmı tehdt etmekte. Anadolu Yakası’nda se kıyı şerd süresnce, blhassa esk yapı stokunun yoğun bulunduğu alanlarda öne çıkmakta.

3/5
mask

Yenlenmş dr fay hartaları MTA doğrultusundan resm stelernde erşme açıldı. Maden Tetkk Arama Genel Müdürlüğü (MTA) dr fay hattı hartası yayımladı. Fay üstünde; Aksaray, Aydın, Balıkesr, Bolu, Burdur, Bursa, Bngöl, Denzl, Eskşehr, Erzncan, Erzurum, Hakkar, Hatay, İzmr, Kahramanmaraş, Mansa, Muğla, Kocael, Konya, Osmanye, Sakarya ve Tokat’ın yanı sıra 110 lçe yer alıyor. Yerkabuğundak detaylı ölçektek kayma yüzeyler, (üstünde deprem olan ve hareket eden k levha yada levhacık arasındak ara yüzey) FAY olarak adlandırılır. Dr Fay: Son Tarhsel dönemde deprem oluşturmuş olan bütün faylar dr fay olarak smlendrlr. Bu fayların drlkler yalnızca yazılı tarhsel kataloglardan değl aynı vaktte tarh yapıları etkleyen faylanma şaretlernden de anlaşılablr. Genç kuvaterner çökellern (2 mlyon yıldan daha htyar olmayan) kesen faylar, ötelenmş genç akarsu yatakları, ötelenmş akarsu – denzel şekller, basınç sırtı yada çöküntü gölcükler, uzamış sırtlar gb genç morfolojk şekller oluşturmuş faylar, dr faylardır. Dogrultu Atımlı Fay Bu tür fay düzlemler, yeryüzünde 90 dereceye yakın dk br konumda olan ve yern çne doğru haffçe eğmlenen yalnızca yatay atımın yarattığı yanal atımlı faylardır. 

4/5
mask

Bu faylar, atımlarna öre sağ ya da sol yönlü olablrler. Kuzey Anadolu Fayı, sağ; Doğu Anadolu Fay se sol yönlü doğrultu atımlı faylardr. Normal Atımlı Fay Bu tür faylarda fay düzlemnn br doğrultuındak blok yükselrken dğer doğrultuındak düşerek uzaklaşır. Burada hareket gene görecel olarak gelşmektedr. Br dğer değşle, br blok yükselrken ötek yernde durablr yada br doğrultu yernde dururken dğer doğrultu düşeblr. Örneğn; 1970 Gedz ve 1995 Dnar deprem le alakalı faylar bu cnsten normal atımlı faylardır. Ters Atımlı Fay Bu tür faylar da düşey atımlı faylar olup, yalnızca fay düzlem süresnce hareket eğm doğrultuına göre yaklaşmaktadır. Örneğn; 1975 Lce deprem le alakalı faylar ters atımlı faylardır. Verev (Oblk) Atımlı Fay Fay düzlem süresnce meydana çıkan hareketn hem düşey hem de yatay yönde bulunduğu faylardır.

16 May 2024 - 13:51 - Gündem

Mahreç  Haber Merkezi


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Demokrat32 Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Demokrat32 hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler Demokrat32 editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Demokrat32 değil haberi geçen ajanstır.