Gönül Aşıklarının Diyarıdır Isparta

Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) Kamu Denetçiliği Kurumu Kamu Başdenetçisi Şeref Malkoç, SDÜ’nün konuğu oldu.

Gönül Aşıklarının Diyarıdır Isparta

TBMM Kamu Denetçiliği Kurumu ile Süleyman Demirel Üniversitesi tarafından düzenlenen “Ombudsmanlık ve Türkiye’nin 2023 Hedefleri” isimli konferansta katılımcılarla bir araya gelen TBMM Kamu Denetçiliği Kurumu Kamu Başdenetçisi Şeref Malkoç,  Kamu Denetçiliği Kurumunun ülkemizin en dinamik, en genç kurumlarından birisi olduğunu vurguladı.

 

Konuyla ilgili olarak SDÜ’den yapılan açıklamada: “Prof. Dr. M. Lütfü Çakmakçı Kültür Merkezinde gerçekleştirilen konferansın açış konuşmasını Üniversite Rektörü Prof. Dr. İlker Hüseyin Çarıkçı yaptı. Prof. Dr. Çarıkçı yaptığı konuşmada ombudsmanlık kurumunun tanınırlığının son zamanlarda daha da arttığını belirterek kurumun önemine vurguladı. Prof. Dr. Çarıkçı sözlerini, ombudsmanlık kurumunun gelişimine büyük emek veren Şeref Malkoç’a teşekkür ederek tamamladı. Kamu kurum ve kuruluşlarının içerisinde yer alan birimlere ilişkin her türlü talebin Kamu Denetçiliği Kurumu aracılığı ile yapılabileceğinin altını çizen Isparta Valisi Ömer Seymenoğlu ise şöyle konuştu: “Kamu Denetçiliği Kurumu çok etkin çalışıyor. Kamu ile vatandaş arasında birçok problem yargıya intikal etmeden çözüme ulaşabiliyor. Bu kurumu daha da yakından tüm öğrencilerimize tanımalarını öneriyorum. Eğitim şehrine gelerek bizleri bilgilendiren Şeref Malkoç’a çok teşekkür ediyorum.” Konuşmasına “Isparta ve çevresi güller, göller ve gönül aşıklarının diyarıdır” cümlesiyle başlayan TBMM Kamu Denetçiliği Kurumu Kamu Başdenetçisi Şeref Malkoç, 2013 yılından bu yana çalışmalarını sürdüren Kamu Denetçiliği Kurumunun kamu kurumları ile vatandaş arasındaki sıkıntıları, sorunları yargı yoluna gitmeden çözmeyi amaçladığını ifade etti.

 

Malkoç, şunları söyledi: “Bu anlamda Kamu Denetçiliği Kurumu, bir hakem kurum, bir arabulucu kurum. Vatandaş ile devletin arasında vatandaşın avukatlığını; tavsiye kararlarıyla da bütün idareye, bütün idarecilere yol göstererek danışmanlık yapıyor. Kurumumuzun kararlarının uygulanmasından son derece memnun oluyoruz. İdare ile vatandaş arasında bir barış köprüsü olabiliyorsak, yargı yoluna gitmeden sorunları çözebiliyorsak bu bizim için büyük mutluluk. Türkiye, dünyadaki gelişmelerle doğru orantılı olarak yargı alanında da çok büyük mesafe kat etti. Türkiye’de son 15 yılda hem kamu hizmeti çeşitliliği hem de hizmet kalitesi arttı.” Arabuluculuk müessesi hakkında da bilgi veren Malkoç, arabuluculuğun aynı zamanda tecrübe işi olduğunu ifade ederek her şeyin akla, aklın da tecrübeye muhtaç olduğunu söyledi. Dünyada ombudsmanların parlamentolar tarafından seçildiğini ve idareyi denetlediğini belirten Malkoç, “Ombudsmanların görev süresi dört yıldır. Görev süresince ombudsmanlara intikal eden dosyalara kimse tavsiye ve emirde bulunamaz.” diye konuştu.

 

Ülkemizin 2023 yılı hedefleri olduğunu belirten Malkoç, “Hedefimiz, her alanda dünyada ilk 10 ülke arasına girmek. Japonya, Amerika, İngiltere, Almanya ile yarışmak. Süleyman Demirel Üniversitesi, İngiltere’deki Japonya’daki üniversitelerle yarışacak. Sizler, Washington’daki öğrencilerle yarışacaksınız. Türkiye’nin 2023 yılı hedeflerinin gerçekleştirilmesi demokrasi, hukukun üstünlüğü, adalet ve insan haklarıyla bağlı olarak olacaktır.” diye konuştu. (Haber Merkezi)

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Önceki ve Sonraki Haberler