’Adalet Tuzu Kokmuştur, Çürümüştür!’

Cumhuriyet Halk Partisi Isparta İl Örgütü; Yargıtay’ın, AYM’nin Can Atalay kararını tanımaması ve AYM üyeleri hakkında suç duyurusu bulunması sonrasında gündeme gelen ‘Anayasa Krizi’ hakkında basın açıklaması yaptı.

Yargıtay 3. Ceza Dairesi’nin, Anayasa Mahkemesi’nin (AYM) Türkiye İşçi Partisi (TİP) Hatay Milletvekili ve Gezi tutuklusu Can Atalay hakkında verdiği ‘hak ihlali’ kararını tanımaması ve AYM üyeleri hakkında suç duyurusunda bulunmasına tepkiler büyüyor. Hukukçuların ‘Yargıya darbe’ olarak nitelendirdiği söz konusu gelişme sonrasında gündeme gelen ‘Anayasa Krizi’ tartışmaları sürerken Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Isparta İl Örgütü de konuya ilişkin il binasında basın açıklaması yaptı.

Adalet tuzu kokmuş ve çürümüştür diyerek açıklamalarına başlayan CHP İl Başkanı Vedat Şenol yaptığı açıklamada şu ifadelere yer verdi;

14.05.2023 tarihinde yapılan genel seçimlerde Hatay Milletvekili olarak seçilen Şerafettin Can ATALAY’ın derdest olan ceza kovuşturması bulunmakta idi. Şerafettin Can ATALAY milletvekili seçilmesi ile birlikte tahliye talebinde bulunmuştu. Tahliye talebinin reddi üzerinde karara itiraz eden Şerafettin Can ATALAY’ın itirazı kesin olarak reddedilmişti. Bunun üzerine Şerafettin Can ATALAY Anayasa Mahkemesi nezdinde bireysel başvuru yoluna başvurmuştur.

Anayasa Mahkemesi 25.10.2023 tarihinde verdiği karar ile seçilme ve siyasi faaliyette bulunma hakkı ile kişi hürriyeti ve güvenliği hakkı yönünden ihlal kararı verdi.

Bu karar üzerine dosya İlk Derece Mahkemesi olan İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesine gönderildi. İlk Derece Mahkemesi ise Anayasa Mahkemesi kararına uyarak Şerafettin Can ATALAY hakkında tahliye kararı vermesi beklenirken ihlal kararının Yargıtay 3. Ceza Dairesi kararına ilişkin olduğu gerekçesi ile dosyayı Yargıtay 3. Ceza Dairesine göndermiştir.

Yargıtay 3. Ceza Dairesi 08.11.2023 tarihli kararı ile yetkisini aşarak Anayasa Mahkemesi kararına uyulmamasına ve ihlal kararı veren Anayasa Mahkemesi üyeleri hakkında suç duyurusunda bulunulmasına karar vermiştir.

Anayasa 153. Madde lafzında Anayasa Mahkemesinin kararlarının kesin olduğu yasama, yürütme ve yargı organlarını, idare makamlarını, gerçek ve tüzelkişileri bağladığı açıkça ifade edilmektedir. Anayasa’nın bahsedilen bu maddesinde yer alan bu ifadesinden de anlaşılacağı üzere Anayasa Mahkemesi kararlarının uygunluğunu hiçbir üst mahkemenin denetleme yetkisi bulunmamaktadır.

Kamuoyunda yargının tarafsızlığı ve bağımsızlığı algısını yerle bir eden, Türkiye Cumhuriyetinde emsali görülmemiş Anayasal suç teşkil eden bu karar yok hükmündedir.

Türkiye Barolar Birliği Türkiye’nin her şehrinden gelen avukatlar ile birlikte Cumhuriyet Halk Partisi, Türkiye İşçi Partisi gibi siyasi partiler ile 10.11.2023 tarihinde, Yargıtay’a yürümüş, Yargıtay Başkanlığı önünde basın açıklaması yaparak birçok Anayasa bırakmış ve Yargıtay 3. Ceza Dairesi üyeleri hakkında hukuki yollara başvurmuşlardır.

Yargıtay Başkanlığı gelen tepkiler üzerine 10.11.2023 tarihinde basın açıklaması yayınlamış ve ifadesinde “…Anayasa Mahkemesinin uygulamalarının doğurduğu hukuki sonuçlar gözetilmeksizin, bir yüksek mahkeme olan Yargıtay ve Yargıtay 3. Ceza Dairesinin yargısal görev ve yetkisi kapsamında verdiği kararlara yönelik yüksek yargı kurumlarının saygınlığını zedeleyen ve eleştiri sınırlarını aşan haksız tepkilerin üzüntüyle karşılanmaktadır...” denmektedir.

Verdiği karar ile “Normlar hiyerarşisi, insan hakları, hukuki öngörülebilirlik ve hukuki güvenlik, hakimlerin tarafsızlığı ve bağımsızlığı, liyakat ve özen, eşitlik, adalet… ” gibi kavramların içini boşaltan Yargıtay, anayasal düzeni ortadan kaldırmak, Anayasa Mahkemesini feshetmek istemektedir.

Hatay Milletvekili Şerafettin Can ATALAY’ın tahliye edilmesi gerekmektedir. Biz de sürecin takipçisi olacağız (Mustafa Kahraman)

14 Kas 2023 - 09:46 Isparta/ Isparta- Gündem


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Demokrat32 Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Demokrat32 hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler Demokrat32 editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Demokrat32 değil haberi geçen ajanstır.