Mahir Damatlar’dan, Takavcu’nun Kitabına Övgü

Mahir Damatlar’dan, Takavcu’nun Kitabına Övgü

Türkiye’de ve Dünya’da ülkücü camianın önde gelen isimlerinden, Gönüllerde Birlik Vakfı Genel Başkanı K. Mahir Damatlar, Isparta’nın yaşayan tarihi ‘Maksadımız Muhabbettir’ kitaplarının yazarı Halil Takavcu’nun son kitabı üzerine övgü dolu bir yazı kaleme aldı.

Geçtiğimiz yıl Maksadımız Muhabbet, bu yıl ise Maksadımız Muhabbet (2) kitabını piyasaya süren Halil Takavcu’ya bir tebrikte Gönüllerde Birlik Vakfı Genel Başkanı Mahir Damatlar’dan geldi. Damatlar: “Daha önce yayımlanan “Maksadımız Muhabbettir” adlı kitabıyla gündelik hayatın akışı içinde mizahın, nüktedanlığın, şakanın ne kadar ciddi bir yer temin ettiğini, Türk insanı için samimiyetin ve anlayışın hayatı daha katlanılır bir hale getirdiğini bizlere hatırlatan Halil Takavcu “Maksadımız Muhabbettir -2” kitabıyla da aynı duyguları yeniden yaşatıyor. Gerek şakaların yapılış biçimi ve gerek şakaya muhatap kalanların verdiği tepki hayranlık uyandıracak bir zekânın ve hoşgörünün toplumuzun yapısı ve karakteri hakkında, bir başka ifadeyle “sosyal mizacımız” ile ilgili değerli fikirler edinmemize de yardımcı oluyor.

Aileden, çevreden, inanç ve düşünce biçimimizden etkilenerek şekillenen ferdî ve sosyal mizacımız her zaman için samimiyeti değerli kılmıştır. Samimiyetle sergilenen her davranış, sonu bir hayâl kırıklığı doğursa da kişinin samimiyetine bağlanarak anlayışla karşılanmıştır. Bu durumun kültürel kodlarımızdaki yeri binlerce yıl öncesine dayanmaktadır. Mizah, şaka, nüktedanlık, üzerinde yaşadığımız coğrafyanın destanlarında, masallarında, fıkralarında, sanatlarında yer bulmuş, bu çerçeve içinde yer alan isimler adeta ölümsüzleşmiştir. Nasreddin Hoca’dan hayal perdesi kahramanları Hacivat-Karagöz’e kadar birçok ismin halâ anılıyor olması bu durumun neticesidir. Halil Takavcu’nun ortaya koyduğu eser bugün de Anadolu’nun birçok yerinde yaşanan benzer kültürel olgunun varlığına işaret etmesi bakımından önemlidir. Halil Takavcu, bu kitabıyla Türk insanının gündelik hayatında şakanın, nüktedanlığın, mizahın varlığını koruyarak sürdürdüğünü belirginleştirirken kahramanlarının adlarını da tarihe not düşmüştür.

Maksadımız Muhabbettir kitabı gülünüp geçilecek hikayelerden ibaret görülmemelidir. Sosyolojinin, Türk Halkbiliminin çalışma sahası içerisinde değerli ayrıntılar barındıran bu kitap, insanımızın hayat algısı ve anlayışı, davranış özellikleri, duygu durumu, arkadaşlık ilişkileri, samimiyeti ve hoşgörüsü ile birlikte daha pek çok başlık altında önemli veriler sunmaktadır. Anadolu insanının tabiî haline dair fikir edinmek isteyenlere bir bakış açısı önermektedir. Pek çokları tarafından yok olduğu sanılan kültürel olgunun diri bir şekilde yaşadığının altını çizmektedir.

Halil Takavcu, yıllarca süren bürokratik hayatında gösterdiği başarıyı bu kitapla yazarlık alanında da ortaya koymaktadır. Ustaca anlatım biçimiyle okuyucuyu adeta anlatının şahidi konumuna taşımaktadır. Günümüzde giderek yozlaşan ve yok olmaya yüz tutan arkadaşlık anlayışı karşısında içten, samimi, değerli dostlukları ve ilişkileri yeniden hatırlatmaktadır. Gücünü öncelikle samimiyetinden alan bu kitap vesilesiyle yazarı tebrik ediyor, kitabın hak ettiği değeri layıkıyla görmesini diliyorum” dedi. (Tuna Ünal)

18 Eki 2022 - 10:00 Isparta/ Isparta- Gündem


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Demokrat32 Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Demokrat32 hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler Demokrat32 editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Demokrat32 değil haberi geçen ajanstır.