‘Başdeğirmen’in Karne Notu Zayıf’

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Isparta İl Başkanı Yalım Halıcı, Belediye Başkanı Şükrü Başdeğirmen’in görev süresinde ki 3 yılını Demokrat’a değerlendirdi. Halıcı, “Sayın Başdeğirmen’in 3 yıllık karnesine baktığımızda notlarının oldukça zayıf olduğunu görüyoruz” dedi. Halıcı, hem Türkiye’nin hem de yerel yönetimin büyük değişimlere ihtiyacı olduğunu da dile getirdi.

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Isparta İl Başkanı Yalım Halıcı, Belediye Başkanı Şükrü Başdeğirmen’in görev süresinde ki 3 yılını Demokrat’a değerlendirdi. Halıcı, “Sayın Başdeğirmen’in 3 yıllık karnesine baktığımızda notlarının oldukça zayıf olduğunu görüyoruz” dedi. Halıcı, hem Türkiye’nin hem de yerel yönetimin büyük değişimlere ihtiyacı olduğunu da dile getirdi.

Cumhuriyet Halk Partisi İl Başkanı Yalım Halıcı, Isparta Belediye Başkanı Şükrü Başdeğirmen’in göreve başladığı tarihten bu yana geçen üç yılının değerlendirmesini yaptı. CHP İl Başkanı Yalım Halıcı, Demokrat Gazetesi Muhabiri Emmen Perçin’e yaptığı açıklamalarda Isparta yönetimini ve son aylarda yaşanılan sorunları değerlendirdi.

Başkan Halıcı; “Sayın Şükrü Başdeğirmen’in üç yıllık karnesine baktığımız zaman karne notu zayıftır. Bizler iyi olan her şeyi taktir etmesini de biliriz. Şu anda tek takdir edebildiğimiz şey kaldırılan kavşaklar, birde halk otobüsçüleriyle ilgili bizim verdiğimiz önerge doğrultusunda yaptıkları destek. Aynı desteği şimdi fırıncılar için de bekliyoruz. Yaptıklarınız bu kadar mı? Isparta bunu mu hak ediyor? Vadettiğiniz onca şey varken siz bu kadarını mı yapabildiniz? Artık Türkiye’de ve yerelde biran önce değişim olmalı ve değişimden korkmamalı” dedi. Belediye Başkanı Başdeğirmen’i Isparta’ya vadettiği hiçbir projeyi tamamlayamamakla adlandıran Halıcı, “Isparta’ya vadettiği hiçbir projeyi tamamlayamadı, yapamadı. Vadettiği projeleri ise ben söylemedim diyor. Görseller elimizde duruyor. Yüzde seksenini yaptık diyorlar. Bunun ölçüsü ne? Kavşakları kaldırmaktan başka ne yaptınız? Kirazlıdere yapıldı, başka bir şey yok elle tutulur. Yeni Otogar İnşaatı, Tramvay, ITKM gibi birçok vaatler için ortada bir şey yok” ifadelerini kullandı. CHP İl Başkanı Halıcı, “Şimdi ben Şükrü Başdeğirmen’e soruyorum? Bitirdik dediğiniz projeler nerede ve hangileri? Neyin yüzde seksenini bitirdiniz? Ne vadettiniz ve karşılığında ne yaptınız? Pandemi süreci zorlu bir süreçti evet ama ondan da esnafa yardım yapılmalıydı. Esnafımıza destek olmalıydınız. Sosyal yardımlar yapılmalıydı. Bizim önergemizle Özel Halk Otobüsleri Kooperatifine destek verildi. O zaman doğru bir şey yapıldı ve herkes rahatladı. Ekmekle ilgili olarak acilen yapıcı bir adım atılmalı. Bu işi koordine etmesi gereken görevlilerin hiç birinden ses çıkmıyor” dedi. Son günlerde yaşanan ekmek tartışmalarına da değinen Başkan Halıcı, “Fırıncı esnafına da yazık. Biz önerimizi sunduk fakat yine bir adım atıp çözüm üreten yok. Her konuda olduğu gibi, çözüm odaklı değiller. CHP Belediyeleri bu konuda çok güzel çalışmalarda bulunuyor. Ama Isparta Belediyesi ortada yok artık değişip dönüşmesi gerekiyor” görüşünü savundu. “Millet ittifakının artık göreve gelmesi gerekmektedir” diyen CHP İl Başkanı Halıcı, “Yerel yönetimde de başta Isparta Belediyesi olmak üzere millet ittifakının göreve gelmesi lazım. Üniversite ile kent birlikteliğini biz bir türlü sağlayamadık. Bunu yapan Türkiye’de birçok il var. Biz neden yapamıyoruz? Neden bunları örnek almıyoruz? Yerel yönetimle üniversitenin arası neden bu kadar kopuk? Türkiye’de marka haline gelmiş iki tane üniversitemiz var. Yerel yönetimin öğrenci dostu olması gerekiyor” dedi.

ÜÇ YIL OLDU, KENT KONSEYİ NEREDE?

Açıklamalarında Kent Konseyi’ne de değinen Halıcı, “Şükrü Başdeğirmene soruyorum? Nerede Kent Konseyi? Üçüncü yılını tamamladı. Üç yıldır Isparta’da istişare kültürünü oturtamadık. Kent konseyi olsaydı o kültür oluşabilirdi. Şimdi, kar yağışında yaşanan sorunları gündeme getirdiğimiz zaman kriz masasına gelmediler diyorlar, çağrılmayan yere davulcuyla, zurnacı gider. Sen, ana muhalefet partisi il başkanını çağırmak zorundasın, şahsımı çağırmıyorsun, Yalım Halıcı olarak değil. Sivil toplum örgütlerini çağırmalısın, ne yapılmalı fikir alışverişi yapılmalı. Biz bu duruma kesinlikle siyasi olarak bakmayız. Türkiye’de böyle bir anlayış olmadığı için yerelde de bu gerçekleşmiyor. Fakat keşke Isparta da bunu yapa bilseydik. Biz pandemi sürecin de vatandaşımıza yardımcı olmaya çalışıyoruz. Bizler büyük şehir belediyeleriyle iletişime geçtik vatandaşın elmalarını sattık ticaret amaçlı değil bu yaptığımız” dedi.

(EMMEN PERÇİN)

01 Nis 2022 - 10:42 - Gündem


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Demokrat32 Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Demokrat32 hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler Demokrat32 editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Demokrat32 değil haberi geçen ajanstır.