Isparta ve Türkiye’nin Yöresel Lezzetleri Bu Fuar’da Gastronomi ile Markalaşacağız

Isparta Ticaret ve Sanayi Odası öncülüğünde düzenlenen Isparta 1.Turizm ve Gastronomi Fuarı Gökkubbe fuar alanında açıldı.

Isparta ve Türkiye’nin Yöresel Lezzetleri Bu Fuar’da Gastronomi ile Markalaşacağız
Isparta ve Türkiye’nin Yöresel Lezzetleri Bu Fuar’da Gastronomi ile Markalaşacağız
+2
Haber albümü için resme tıklayın

Gökkubbe Fuar Alanı’ndaki açılışa başta Isparta Valisi Aydın Baruş, Belediye Başkan Yardımcısı Uğur Büyükçulcu, ITSO Başkanı Metin Çelik, Antalya Ticaret Borsası Başkanı Ali Çandır, Burdur Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Yusuf Keyik, Moldova Ankara büyükelçisi, TKDK Başkanı, askeri erkan ve çok sayıda davetli katıldı.

Açılışta konuşan ITSO Başkanı Metin Çelik, “Turizm, hem şehirlerin hem de ülkelerin ekonomik büyüme, istihdam ve sosyal kalkınması üzerinde önemli etkisi olan bir sektördür. Sağladığı döviz girdisi ile ülkelerin ekonomilerine büyük katkı sağlayan ve sürekli gelişim halinde olan turizm sektörü, ülkelerin önemli bir gelir kaynağı olmuştur. İlimizde turizmin gelişmesi, kaynaklarımızın iyi kullanılması ve turist sayısının artması için tarihi yapılarımızı, kültürel mirasımızı, doğal güzelliklerimizi ve yöresel lezzetlerimizi en iyi şekilde tanıtmamız ve anlatmamız gerektiğine inanıyoruz.

Bugün birincisini düzenlediğimiz Turizm ve Gastronomi Fuarımız; doğa turizmi, kış turizmi, tarım turizmi, karavan turizmi, su sporları, gökyüzü gözlem, kültür turizmi, inanç turizmi, sağlık turizmi gibi ilimizin sahip olduğu kazanımlara ev sahipliği yapıyor. Bununla birlikte sahip olduğu coğrafya ve iklimiyle Isparta’mızda her türlü ürün yetişmektedir. Bölgemizde yetiştirdiğimiz gül, elma, kiraz gibi ürünler yöresel lezzetlerimizde önemli rol oynamış, şerbet, reçel, komposto gibi çeşitli ürünlerin mutfağımızda yer almasına imkan sağlamıştır. Bununla birlikte kabune pilavı, fırın kebabı, sazan dolması, hamırsız, banak, kuyruğu sulu, güllaç, çakal helvası, kesmik baklavası yine ilimizin sahip olduğu başlıca lezzetlerdendir. Kültürel mirasın zenginliği, bozulmamış doğal ve ekolojik çevrenin varlığı, coğrafi konum olarak iyi bir bölgeye sahip olması, dört mevsim turizme elverişli olması, hizmet maliyetinin uygun olması gibi yönleriyle oldukça avantajlı bir şehir olan Isparta’da ne yazık ki tanıtım eksikliği, gerekli altyapının yeteri kadar gelişmemiş olması, konaklama tesislerinin yetersiz olması ve ulaşım konusunda yaşadığımız sebepler nedeniyle turizm alanında istediğimiz seviyede olduğumuzu söylememiz mümkün değildir.

2022 verilerine göre Antalya 99 milyon 889 bin, Burdur 187 bin 639, Isparta ise 470 bin 518 geceleme sayısına ulaşmıştır. Türkiye'de 237 milyon 689 bin konaklamanın %42'si Antalya tarafından karşılanmıştır. Türkiye turizm sektörü arzında Isparta, Antalya ve Burdur olarak Batı Akdeniz’in payı %37’dir. Turizm sektörü TR61 Bölgesi’nin en büyük sektörü olup payı %14,5’tir. Turizm sektörü büyüdüğünde, aynı inşaat sektöründe olduğu gibi birçok sektörün canlanmasını sağlamaktadır. Isparta olarak Antalya’nın turizm payından neden daha fazla faydalanmıyoruz? sorusunu kendimize sormalıyız. Turizm değerlerimizi hem ulusal hem de uluslararası alanda tanıtmalı, aynı zamanda altyapımızı da güçlendirmeliyiz. Belirlediğimiz hedeflere ancak bu şekilde ulaşabiliriz.

Fuarların dünya ticaretinde, pazarlama stratejileri arasında oldukça önemli bir yer edindiğini varsayarsak; bugün açılı ş ını gerçekle ş tirdi ğ imiz Turizm ve Gastronomi Fuarımız da ileriki yıllarda önce bölgesel sonra uluslararası alana yayılarak ve geli ş erek varlı ğ ını sürdürecektir. Isparta olarak turizm potansiyelimizin ortaya çıkarılmasında önemli rol oynayaca ğ ını dü ş ündü ğ ümüz fuarımızın yeni açılımlara ve yeni fırsatlara ev sahipli ğ i yapaca ğ ına inanıyoruz. Valili ğ imiz, belediyemiz, üniversitelerimiz, Odamız ve kurumlarımızın payda ş ı oldu ğ u Isparta 1. Turizm ve Gastronomi fuarının hayırlı olmasını diliyor, eme ğ i geçen herkese te ş ekkür ediyorum. Fuarın katılımcı firmalarımız için de verimli geçmesini temenni ediyorum’ dedi.

Gerçekleştirilen fuarın önemine değinerek emeği geçenlere teşekkür eden Belediye başkan Yardımcısı Uğur Büyükçulcu ise yaptığı açıklamada şu ifadelere yer verdi; Isparta Belediyemizin de paydaşı olduğu Turizm ve Gastronomi Fuarı'nın bu yıl ilkini gerçekleştiriyoruz.Bu fuar Isparta'nın zengin kültürel mirası, doğal güzellikleri ve eşsiz gastronomik lezzetleriyle dolu bir şölen olacak.Bu fuar, sadece Isparta'nın değerlerini tanıtmakla kalmayacak, aynı zamanda bölgesel anlamda turizm ve gastronomiye katkı sağlama amacını da güdüyor. Bu fuar sadece bir şehrin tanıtımı olmanın ötesinde, birçok farklı noktanın bir araya gelerek Türkiye'nin turizm ve gastronomi haritasına yeni bir renk katmasını amaçlıyor. Kısacası bu etkinlik, şehrimizin zenginliklerini keşfetmek isteyenleri, lezzet dolu bir yolculuk ve unutulmaz bir turizm deneyimi bekliyor.Türkiye’nin belki de dünyanın en iyi pistlerinden birisine sahip kış turizm merkezlerinden birisi Davraz Kayak Merkezi'nden başlayarak, inanç turizmine de ev sahipliği yapan Yalvaç Pisidia Antiocheia’ya, Şarkikarağaç sağlık deposu Kızıldağ’ından, su sporları merkezi ve karavancıların mekanı Eğirdir Gölümüze, Aksu Zindan Mağarasından, Yenişarbademli doğa, dağcılık ve gökyüzü gözleminin noktası Dedegöl Dağı Melikler Yaylasına, Gölcük Gölünden, Kovada Gölü Milli Parkına, Isparta’mızın gülünden, lavanta tarlalarına kadar birbirinden özel ve eşsiz yerlerin tanıtımına odaklanacağız. Yine Isparta gastronomisi, zengin tarım ürünleri, geleneksel lezzetler ve özgün tatlarla, yöresel ürünlerin, geleneksel tariflerin kullanımıyla öne çıkan zengin bir lezzet çeşitliliği ve mutfak kültürüne sahiptir. Elmamızdan, kirazımıza tarım değerlerimiz ile şehrimizin geleneksel düğün yemeği olan helva kabunesine, banağına, hamursuzuna kadar birçok değerimiz de bu fuar kapsamında yer alıyor, bu özgün tatlar ziyaretçilerimizi memnun edecektir. Amacımız, Isparta'mızın zenginliklerini tek bir çatı altında toplayarak, bu değerleri ülkemizin dört bir yanındaki misafirlerimizle buluşturmak ve turizme katkı sağlamaktır. Bu vesileyle, az sonra açılışını yapacağımız fuarla misafirlerimizi bu güzel şehrimizin turizm ve gastronomi alanındaki zenginliklerini keşfetmeye davet ediyorum’ dedi.

(Hüseyin Cüneyt Erbil)

24 Kas 2023 - 11:49 Isparta/ Isparta- Gündem


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Demokrat32 Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Demokrat32 hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler Demokrat32 editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Demokrat32 değil haberi geçen ajanstır.