“Hastane Yönetiminin Hukuki Sorumluluğu”

Süleyman Demirel Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Sağlık Yönetimi Bölümü tarafından “Hastane Yönetiminin Hukuki Sorumluluğu” isimli bir webinar düzenlendi.

“Hastane Yönetiminin Hukuki Sorumluluğu”

Zoom uygulaması üzerinden gerçekleştirilen webinara konuşmacı olarak katılan Özyeğin Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Hakan Hakeri, bir hastanede tıbbi müdahale yapılıyorsa sorumluluğun önemli bir kısmının hastane yönetimine ait olduğunu söyledi.

 

Hastane idaresinin somut yükümlülüklerine “organizasyon yükümlülükler” adını verdiklerini belirten Hakeri, hastanenin dikkat etmesi gerektiği ana yükümlülükleri “tesisin ve ekipmanın güvenilir ve uygun bakımı için gerekli özeni göstermek”, “sadece ehil hekimleri seçmek ve çalıştırmak”, “tıp bilimini icra eden veya hasta bakımından faaliyet gösteren herkesi denetlemek”, “hastalar için kaliteli bir bakımı sağlamak için uygun kuralları ve siyaseti belirlemek ve uygulamak” olarak sıraladı. Yönetimin, organizasyonların gerçekleşmesinden sonra ortaya çıkan birtakım zorluklara müdahale etmesi ve devamlı denetleme içerisinde olması gerektiğini söyleyen Hakeri, özel hastaneler ile devlet hastanelerinin temel yükümlülüklerinin aynı olmasına rağmen özel hastanelerden daha fazla özen beklendiğini söyledi. (Haber Merkezi)

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Önceki ve Sonraki Haberler