2 Yıl Önce Düşük Maliyetle Üretilen Şeker, Şimdi Yüksek Fiyatla Satılıyor!

Burdur Şeker Fabrikası’nda 2020 ve 2021 yıllarında ‘DÜŞÜK MALİYETLE’ üretilen TÜRKŞEKER Markalı şekerler, günümüzde yüksek fiyatlarla satılıyor.

2 Yıl Önce Düşük Maliyetle Üretilen Şeker, Şimdi Yüksek Fiyatla Satılıyor!

Burdur Şeker Fabrikası’nda 2020 ve 2021 yıllarında ‘DÜŞÜK MALİYETLE’ üretilen TÜRKŞEKER Markalı şekerler, günümüzde yüksek fiyatlarla satılıyor.İmalatçıya, toptancıya ve diğer aracılara 550 TL’ye verilen eski tarihli şekerler, vatandaşa 1200 TL’ye satılıyor.  Ayrıca 2 yıldır depo da bekletilen şekerlerin stokçuluğa girip girmediği ise tartışma konusu oldu.Son dönemlerde yaşanan şekerin satış fiyatı tartışmaları her geçen gün farklı bir boyuta taşınıyor.

Burdur’da da üretilen TÜRKŞEKER’in pastane, imalathane v.b yerlere çuval satışı ile vatandaşa çuval satışı arasında ki fark oldukça yüksek.

Öyle ki imalathanelere ve toptancılara 550 TL’ye satılan şeker çuval, vatandaşa 1200 TL aralığında satılıyor. Bazı aracılar ise 550 TL’den aldığı şekeri piyasaya 1100 TL’den satıyor. Olan ise her zaman ki gibi vatandaşa oluyor.Şekerin pozitif ayrımcı fiyatı vatandaşı perişan ediyor. Neredeyse haftalık tarife değişikliği nedeniyle millet evine şeker alıp almamakta kararsız kalıyor. Fiyat politikasının tutarsızlık ise bardağı taşıran son damla oluyor.  

Komşu ilimiz Burdur’da da üretilen TÜRKŞEKER 2020-2021 üretim döneminde birçok fabrikasında tüm zamanların rekorunu kırdı. 2021-2022 yılı üretim döneminde TÜRKŞEKER, yaklaşık 400 bin ton şeker üretti. Bu miktar Kooperatif ve Özel Sektör fabrikalarının üretimiyle birlikte toplamda 1 milyon 150 bin ton civarına yaklaştı.Ancak o dönem üretim rekoru kırılmasına rağmen, 2 yıllık şekeri vatandaşlar oldukça yüksek fiyattan tüketiyor.

Bu duruma tepki gösteren vatandaşlar, başta siyasiler olmak üzere bürokratları da göreve davet ediyor. Şekerin neredeyse anavatanı olan Türkiye’de ve bölgemizde bu denli yüksek fiyatların ne zaman düşeceği ise belirsiz. Vatandaşların asıl sorusu ise şu, 2020 -2021 yıllarında düşük maliyetle üretilen ve bir dönem ucuza verilen eski şekerler, şimdi neden yüksek fiyattan satılıyor.(Tuna Ünal)

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Önceki ve Sonraki Haberler