Afetzedelere Fahiş Kira Uygulayanlar Cezalandırılacak

Afetzedelere Fahiş Kira Uygulayanlar Cezalandırılacak

Afetzedelere Fahiş Kira Uygulayanlar Cezalandırılacak

Isparta’ya gelen afetzedelerin acil barınma ihtiyaçlarını fırsat bilerek, fahiş kira uygulayanlarla ilgili İl Defterdarı Osman Koçaş, önemli açıklamalarda bulundu.

Koçaş, afetzedelere fahiş kira uygulayanların cezalı duruma düşeceğini söyledi. Afetzede vatandaşların deprem bölgesinden Türkiye’nin dört bir yanına tahliyeleri sürüyor. Depremzede vatandaşlara Isparta’da kucak koştu. Kimileri devletin kendilerine sağladığı imkanlarda barınırken, kimileri ise kendi imkanları ile kiraladıkları apart ya da konutlarda ikamet etmeye başladı. Isparta İl Defterdarı Osman Koçaş’ta afetzede vatandaşların acil barınma ihtiyacını fırsata çevirmek isteyenlere uyarılarda bulundu. İl Defterdarı Koçaş, ev sahipleri ya da emlakçıların afetzedelerden fahiş düzeyde kira isteyerek mağdur edilmemesi büyük önem taşıdığını söyledi.

Afetzedelere piyasa şartlarının üzerinde konut ya da apart kiralayanların cezalı duruma düşeceğini belirten İl Defterdarı Koçaş, “Afetzede vatandaşlarımızın acil barınma ihtiyacını fırsat bilerek konut yada apart daireleri piyasa şartlarının üzerinde fahiş fiyatla yada kayıt dışı kiralama yapan şahıs yada firmalarının vergi kanunlarına muhalefet ederek cezalı duruma düşecekleri bilinmektedir. Gerek defterdarlığımızca, gerekse de Gelir İdaresi Başkanlığı tarafından fahiş fiyat ya da kayıt dışı kiralama yapılmasına ilişkin ilanları yayınlayan bireysel veya kurumsal ilan siteleri takip edilerek fahiş kira uygulayan mülk sahipleri kolayca tespit edilip vergisel işlemler yapılmaktadır.

Depremler nedeniyle ilimize barınma amacıyla gelen amacıyla gelen depremzedelerimiz gerek valiliğimiz AFAD Müdürlüğü koordinasyonunda yürütülen çalışmalar kapsamında, hayırsever vatandaşlarımız ve kuruluşlarımızın sağladığı imkanlarla uygun olan otel, misafirhane ve konaklama yerlerine yerleştirilmektedir.

 Bununla birlikte afetzede vatandaşlarımız dan ilimize gelen bir kısmını kendi imkanları ile konut yada apart daire kiralaması yaparak barınma ihtiyacını karşılamakta olduğu da bilinmektedir. Barınma ihtiyacını konut kiralayarak karşılanmasını isteyen afetzedelerin ev sahipleri ya da kiralama hizmeti veren emlak bürolarınca fahiş düzeyde kira istenerek mağdur edilmemesi büyük bir önem taşımaktadır. ” diye konuştu.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.