‘Araba Satışı Olacak, Fiyatlar İse Belirsiz’

‘Araba Satışı Olacak, Fiyatlar İse Belirsiz’

‘Araba Satışı Olacak, Fiyatlar İse Belirsiz’

Isparta’nın tanınmış galericilerinden AS OTOMOTİV’in sahibi Ali Sapan, “İkinci el araba satışlarında rahatlama olacak, fiyatlarda düşüş muallakta kalacak” dedi.

İkinci el araba satışıyla ilgili yeni bir gelişme yaşandı. Gazete ‘de yayımlanan yeni yönetmeliğe göre ikinci el otomobil satışı bir kurala bağlandı. Hükümet tarafından yapılan bu hamlenin amacının, ikinci el otomobil piyasasındaki fahiş fiyat artışının önüne geçmek olduğu ifade edilirken Isparta’da galericilik işiyle uğraşan Ali Sapan çıkan kararın sektöre olumlu yansımaları olacağını belirtti.

Konuyla ilgili açıklamalar yapan  Sapan, “İkincil el araba satışlarında rahatlama olacak fiyatlarda  düşüş muallakta kalacak gibi” sözlerini kullandı.

15 Eylül 2022! Resmi Gazete'de yayımlanan yönetmeliğe göre ikinci el kara taşıtı ticaretiyle ilgilenenler; otomobil ve arazi araçlarının satışını ilk tescil tarihinden itibaren 6 ay ve 6 bin kilometre geçmedikçe 1 Temmuz 2023'ten önce yapamayacak. Bu yeni kuralla birlikte otomobil piyasasında dengenin kurulması amaçlanırken fiyat konusunda bir düşüşün yaşanıp yaşanmayacağı da merak konusu oldu.

As Auto Galeri sahibi Ali Sapan Demokrat’a açıklamalar yaptı. Ali Sapan, “İkinci el araba satışlarında alınan yeri karar sonrası bir rahatlamaya gidilecek. Bu rahatlama nasıl mı olur? Birinci el arabalar piyasaya daha çok sürülerek ve ikinci el araç sayısında artışın yaşanmasıyla rahatlama söz konusu olacak. Bu bağlamda olumlu yansımalarını hem galericiler hem de vatandaş olarak ilerleyen günlerde hep beraber göreceğiz. Ancak Resmi Gazete ‘de yürürlüğe giren bu karar sonrası araba fiyatlarında herhangi bir düşüş yaşanır mı? 250 bin TL’lik araç 100 bine düşer gibi kesin cümleler kurmak için çok erken. Herkes gibi bizde fiyatların oynayıp oynamayacağını kestiremiyoruz. Şuan için bu konu muallakta” ifadeleri yer aldı.

ONLAR KOLAY YOLDAN EKMEKLERİNE YAĞ SÜRÜYORLAR

Galericilerin yaşadığı sıkıntılara da değinen Ali Sapan, “İkinci el araç satışlarıyla ilgili alınan bu kararın yansımaları olumlu olacağı hemfikrindeyim. Ancak yürürlüğe giren bu karar gibi galeri işiyle uğraşmayan, dükkanı olmayıp vergi ödemeyen kişilerin rahatça araba satış yapmaları üzerine de aynı titizlikle durulması gerektiği taraftarıyım. Çünkü vergisini ödemeyen, galericilik işiyle lakası olmayıp araba alıp satan seyyar satıcılar üzerinde bir yaptırım uygulanırsa emin olun galericilerde satışa sunulan araçlarda da fiyatlar düşer. Yetkili isimlere çağrımız ikinci el araba satışlarını elini kolunu sallayarak herkes yapamasın. Çünkü hiçbir gideri olmayan bu kişiler daha düşük fiyat sunmaları vergisini ödeyipte işini yapan galericileri olumsuz etkiliyor. Onlar kolay yoldan ekmeklerine yağ sürerken bizler zor yolu seçiyoruz” dedi. (TUĞBA SEREL)

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Önceki ve Sonraki Haberler