Aylin Cesur Mülteci ve EYT'lileri Sordu

Aylin Cesur Mülteci ve EYT'lileri Sordu

Aylin Cesur Mülteci ve EYT'lileri Sordu

İYİ Parti Milletvekili Aylin Cesur, Çalışma Bakanı Vedat Bilgin’e EYT ve mültecileri sordu. Plan ve Bütçe Komisyonunda Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’nın 2023 bütçe görüşmeleri yapıldı. Bakanlık adına söz alan Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin bakanlığın bütçe sunumunu gerçekleştirdi. İYİ Parti Isparta Milletvekili Dr. Aylin Cesur, bütçe görüşmelerinde Bakan Bilgin’e birçok konuyu sordu.

Milletvekili Cesur’un konuşmasından satır başları şu şekilde;

EYT’LİLERİN, BEKLENTİLERİNİN KARŞILANMAYACAĞI YÖNÜNDE ENDİŞELERİ VAR SAYIN BAKAN

Milletvekili Cesur, EYT düzenlemesinin Aralık ayında meclise sunulacağını, fakat bu çalışmanın şeffaf bir şekilde yürütülmediğini, STK'ların görüşü alınmadan, müzakere edilmeden hazırlandığını bu yüzden de milyonlarca EYT’linin beklentilerinin karşılanmama endişe içerisinde olduğunu söyledi.

ÜLKEYE GİRİŞ YAPAN HER 10 SURİYE’LİYE KARŞI 6 TÜRK İŞÇİSİ İŞSİZ KALIYOR

Sözlerine kayıt dışı istihdam edilen Suriyelilerden ve bu durumun istihdama olan olumsuz etkisinden bahsederek devam eden Cesur, Dünya Bankası tarafından yayımlanan “Suriyeli Mültecilerin Türkiye İşgücü Piyasasına Etkisi” raporuna göre, ülkeye giriş yapan 10 mülteciye karşılık enformel sektörde istihdam edilen 6 Türk işçi işsiz kaldığı söyledi ve Bakan Bilgin’e kayıt dışı istihdamla mücadele edilmesi çağrısı yaptı.

KAMU TAŞERON İŞÇİLERİ’NİN NORM KADRO TALEPLERİ MUTLAKA KARŞILANMALIDIR

Milletvekili Cesur; sayıları 560 bini bulan Belediye İktisadi işletmelerinde çalışan işçilerin kadro taleplerini Bakan Bilgin’e aktardı. Kadrolu İşçiler ile aynı işi yapmalarına ve daha fazla çalışmalarına rağmen düşük ücret alan ve birçok sosyal haktan mahrum bırakılan kamu taşeron işçilerinin kadroya alınması için Bakan Bilgin’e çağrıda bulundu.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Önceki ve Sonraki Haberler