Bazen Satmamak Bile Kazanç Sağlar

Ziraat Mühendisliği bölümü mezunu, ‘İbrahim Tarım İşletmecisi’ Metin İş, 10 senedir tarım sektörünün içerisinde olup, 5 senedir de kendi dükkanında işini devam ettiriyor.

Bazen Satmamak Bile Kazanç Sağlar

Isparta Köy Garajı esnaflarından İbrahim Tarım İşletmecisi Metin İş sektörüyle ilgili şu sözlere yer verdi; “ On senedir bu sektörün içerisindeyim ve beş senedir de kendi dükkanımı işletiyorum. İşlerimiz günden güne daha da zorlaşıyor ve daha da kötüye gidiyor. Şu an piyasada genel olarak işler çok durgun ve sirkülasyon zayıf. Genel bir nakit sıkışıklığı söz konusu ve hava şartlarının da etkili olması bizim işlerimizi daha da zorluyor. Şimdi işlerimizin Pazar kurulduğu günlerden daha yoğun olduğu düşünülüyor ama aksine işlerimiz o günlerde daha zayıf. Çünkü vatandaşın amacı sebze meyve almak olduğundan kaynaklı bizim sektörümüz hep ikinci plana düşüyor. Aslında işlerimizin her geçen gün daha iyisi olmasını beklerken daha da kötüye gidiyor oluşu hem beni hem birçok esnafı da zorluyor. Eskiden köy garajının yoğun olduğu dönemlerde burada çalışmaktan biz de çok keyif alıyorduk. İşlerimiz yolunda ilerliyordu ve sirkülasyon çok iyiydi o dönemlerde. Özellikle pandemiden sonra hep daha da kötüye gidiyor. Aldığımız ürünleri yerine koyamıyoruz.” İfadelerine yer verdi.

FİYATLARIN SABİT OLMAYIŞI VATANDAŞI ZORLUYOR

İbrahim Tarım işletmecisi Metin İş “Bir çuval gübre aldığımızda peşin olarak alıyoruz ve fiyatı 900 Türk Lirasına geliyor. Aradan iki ay geçiyor y da geçmiyor fiyatı bir anda 1000 Türk Lirasına çıkıyor. Sonra o fiyatta alırken bir anda fiyatları 800 Türk Lirasına düşüyor. Fiyatların sabit olmaması bizim açımızdan çok zor oluyor. Bazen ürünü satmamak bile kar olmaya başladı bizim için. Şu anda 10 gramlık bir paket yaklaşık 15-16 Türk Lirasına bize geliyor ve biz bunu ancak 20 Türk Lirasına satabiliyoruz. Neredeyse kar kalmıyor. Öyle tohum çeşitleri var ki kilosu 300-400 ya da 800-900 Türk Lirası civarlarında. Artık alıp yerine mümkün değil. Tohumdan 10 kilo aldığın zaman 8000 Türk Lirasına bize mal olacak ve biz bunu müşteriye kaça satabileceğiz? Bunu düşünüyor insan. Artık iyiye gitmiyoruz” dedi. (Sümeyye Savcı)

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Önceki ve Sonraki Haberler