Çankaya: ‘Mücadelemiz Tek Bir Vaka Kalmayıncaya Kadar Devam Edecek’

Çankaya: ‘Mücadelemiz Tek Bir Vaka Kalmayıncaya Kadar Devam Edecek’

Çankaya: ‘Mücadelemiz Tek Bir Vaka Kalmayıncaya Kadar Devam Edecek’

HABER - TUNA ÜNAL / Isparta BARO Başkanı Av. Ünsal Çankaya: “Kadına karşı şiddet olgusu öyle bir kavram ki, asla kabul edilemez. Kadına yönelik bir tek bir vaka bile kabul edilemez. Bizim de mücadelemiz tek bir vaka kalmayıncaya kadar devam edecek” dedi.

 “KADINA ŞİDDET, TOPLUMDAKİ CEHALETİN BİR SONUCUDUR”

Isparta Baro Başkanı Avukat Ünsal Çankaya, kadına yönelik şiddet ve kadın cinayetlerine ilişkin değerlendirmelerde bulundu. Başkan Çankaya, özellikle kadına yönelik şiddeti toplumda ki cehaletin bir sonucu olarak ifade etti.

Isparta’da kadına yönelik şiddet, cinayet ve taciz ne yazık ki zaman zaman artış gösteriyor. Isparta’nın yanı sıra Türkiye genelinde de artış gösteren bu olaya toplumun bütün kesimleri sert tepkiler gösteriyor.

Konuyla ilgili konuşan Isparta BARO Başkanı Av. Ünsal Çankaya: “Şimdi bu sosyolojik bir olay. Bunu bütün yönleriyle sağlıklı bir şekilde değerlendirmek gerekiyor çünkü. Kadına karşı şiddet aslında bazı şeylerin sonucu. Yani toplumdaki gerilimin, cehaletin, kadına olan bakışın sağlıksız olmasının sonucudur.  Şimdi bu sonucu yaratan etkileri ortadan kaldırmadığınız takdirde bir iyileşme beklememiz hayalcilik olur. Şimdi o anlamda mesela medya ayağından bahsettiniz. Medya bu anlamda çok kilit. Elbette ki medya bu konuları haber yapacak ama bizde şöyle bir sıkıntı oluyor, Avukata karşı şiddete de aynı şeyden bahsedebilirim. Avukata karşı şiddet medyada gündeme geliyor. Çünkü bu gerçekten bir haber ve kötü bir şey doğru. Fakat avukata karşı şiddet ya da kadına karşı  şiddete daha çok oluyor ama avukata karşı şiddetten dolayı yargılanan kişi ne ceza aldı? O çok yani gündeme gelmiyor.

CEZALAR CAYDIRICI OLMALI

Dolayısıyla bu haber şiddet olgusu içeren haberlerde çok dikkat etmek gerektiğini düşünüyorum. Şiddetin kendisi değil, şiddetten dolayı alınan ceza daha çok gündeme gelmeli ve bu cezalar da caydırıcı olmalı. Şimdi tabii ki eğitim dediğiniz gibi çok önemli. Ekonomi bile çok önemli. Ekonomi çok önemli etken bunların hepsinin sağlıklı bir noktaya getirilmesi lazım. Ama kadına karşı şiddet olgusu öyle bir kavram ki, asla kabul edilemez. Kadına yönelik bir tek bir vaka bile kabul edilemez. Bizim de mücadelemiz tek bir vaka kalmayıncaya kadar devam edecek.” 

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Önceki ve Sonraki Haberler