Çiftçinin Yüzü Bu Sefer Güldü

Isparta Ziraat Odası Başkanı, aynı zamanda Ziraat Odaları İl Koordinasyon Başkanı Mustahattin Can Selçuk, “ Tarımda öncü illerden birisi olan Isparta’da, 2022 gül hasatı dönemini bitirmek üzereyiz. Önümüzdeki ay başlayacak olan kiraz ve kayısı hasatlarının da bu yıl rekoltesinin yüksek olacağını tahmin ediyoruz. Uzun yıllar sonra çiftçinin yüzü güldü. Fiyat politikasının sonuna kadar takipçisi olacağız” dedi.

Çiftçinin Yüzü Bu Sefer Güldü

Isparta Ziraat Odası Başkanı, aynı zamanda Ziraat Odaları İl Koordinasyon Başkanı Mustahattin Can Selçuk, “ Tarımda öncü illerden birisi olan Isparta’da, 2022 gül hasatı dönemini bitirmek üzereyiz. Önümüzdeki  ay başlayacak olan kiraz ve kayısı hasatlarının da bu yıl  rekoltesinin  yüksek olacağını tahmin ediyoruz. Uzun yıllar sonra çiftçinin yüzü güldü. Fiyat politikasının sonuna kadar takipçisi olacağız” dedi.

Isparta’nın bazı köylerinde devam eden Gül hasadının son dönemlerine girildi. Konuyla ilgili Demokrat Gazetesi Muhabiri Tuğba Serel’e konuşan Isparta Ziraat Odası Başkanı Mustahattin Can Selçuk, Isparta Tarımı hakkında çeşitli bilgiler kaydetti.Bir ülkenin kalkınmasında en büyük güçlerden birisi tarım olduğunu vurgulayan Selçuk,“  Dünya genelinde yaşanılan ekonomik kriz tabiki çiftçilerimizi olumsuz etkilemekte. Ancak ne olursa olsun biz asla üretimde durmadık ve durmayacağız” ifadelerini kullandı.

Başkan Selçuk, “ Isparta, tarımsal alanda marka haline gelmiş bir ildir. Gül, Lavanta ve Elma’da soğuk hava depolarıyla birlikte birinciliği yakalamıştır. Özellikle bu sene elma, kiraz, gül ve kayısı üretiminde kalite ve verim açısından rekorlar yılı oldu. Aynı şekilde mantar, çilek, domates, karanfil, lavanta, barbunya, sarımsak, nohut ve benzeri birçok üründe Isparta marka haline geldi. Geçen yılın kuraklığın fazla olması çiftçimizi olumsuz etkilemişti. Ancak bu yıl çiftçilerin yılı oldu. Gül rekoltesinde rekolte beklentimiz doğru çıktı.  Bunun için her koşulda insanlık için üreten Isparta çiftçisine teşekkür ederim. Evet, çiftçilerimiz yaşanılan ekonomik sıkıntılardan ötürü zor zamanlar geçiriyor, bunda hem fikirim fakat şartlar ne olursa olsun üretici toprağını ekmekten vazgeçmedi, bizde onların yanında yer alarak sorunlarına çözüm bulabilmek için canla başla çalıştık. Eli nasırlı çiftçilerimizin başkanı olmaktan gurur duyuyorum” dedi.

YÜKÜ HAFİF, PARASI AĞIR ÜRÜNLER ÜRETİLMELİ

Isparta Ziraat Odaları Başkanı Mustahattin Can Selçuk’un hasat dönemleri hakkında yaptığı bilgilendirmelerin yanında ARGE çalışmalarının öneminden bahsetti.  Selçuk, “   Çalışmalar sonucu yeni üretilen adını yeni yeni duyuran Elma cipsini hala bir çok insan bilmez. Ancak bu ürünü  tadanların talep fazlalığında  o ürünün üretimi  devam etmekle birlikte, alternatif  ürünlerin piyasaya sürülmesi demek. Bu yüzden çeşitli  tahliller ve keşfedişler bu noktada çok önemlidir. Bu tür yükü hafif, parası ağır olan ürünlerin çoğaltılması faydamıza olacaktır” sözlerini beyan etti.

MİNİMUM ALAN MAKSİMUM ÜRETİM

Toprağın canlı bir mineral olduğunu ve güzel bakıldığında ürün verimini arttıracağını belirten Isparta Ziraat Odaları Başkanı Selçuk, “Tarımda bilinçli olmak çok önemlidir. Toprağın canlı bir varlık olduğunu bilen bir çiftçi gerekli bakımlarını yapacak ve istediği verimi alabilecektir. Hektarlarca alanı seraya çevirmekte anlattığım maksimum verimi elde etmede büyük öneme sahiptir. Isparta’da eli nasırlı çiftçilerimiz bu hususta kendini geliştirmiş ve emeklerinin karşılığını özellikle Gül ve diğer ürünlerin hasatında almıştır” dedi. (TUĞBA SEREL)

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Önceki ve Sonraki Haberler