Depresyon Bir Sonraki Kanserdir

Depresyon Bir Sonraki Kanserdir

Depresyon Bir Sonraki Kanserdir

 

Psikolog Muhammed Yalçın,  tedavi edilmeyen majör depresif bozukluğun bireyi intihar düşüncelerine kadar sürükleyebileceğini belirtti.  ‘Depresyon bir sonraki kanserdir’ diyen Yalçın,  majör depresyona yakalanmış kişilerin kurtuluş reçetesini Demokrat Gazetesine anlattı.

Kendini iyiden iyiye hissettirmeye başlayan kış aylarında genel anlamda motive eksikliği ve mevsimsel depresyona kendini kaptıran birçok insan gözlemlemek mümkün. Özellikle son on yılda yapılan sistematik araştırmalarda toplumun büyük bir bölümünün mevsimsel değişikliklerden ötürü çeşitli derecelerde etkilendiğini ve bununla nasıl başa çıkılır gibi araştırmalarda bulunulduğu belirtildi. Bu konu bağlamında Demokrat Gazetesi Muhabiri Tuğba Serel, girdiğimiz depresyon veya duygu durum bozukluğuna neden olan sebepleri ve çözüm önerilerini Isparta’nın tanınan Psikologlarından Muhammed Yalçın’a sordu.

Kayda değer açıklamalarda bulunan Yalçın “ Hemen hemen herkesin hayatında depresif geçirdiği belli zaman dilimleri vardır. Duygu durum bozukluğuna girdiğimiz zamanlar, daha çok uyumak, az yemek ya da tam tersi çok yemek, insanlarla sağlıksız iletişim kurma gibi normal hayatımızı ve rutinlerimizi olumsuz etkileyen davranışlarda bulunabiliriz. Bu duygulara kapılmamıza sebep olan etkenlerde kişiye göre çeşitlenir. Kısacası İnsanların duygu durumlarının bozulmasına birçok olay sebep olabilir.  Fakat hiçbir neden olmadan ben şuan çok mutsuzum gibi ibareler kullanıyorsak belki de mevsimsel değişiklikler duygu ve düşüncelerimizi olumsuz etkiliyordur. Eğer böyle bir bulguya rastlanmamışsa büyük ihtimalle kişi kış ya da yaz aylarına geçişte sıklıkla fakat en çok kışın rastlanan mevsimsel depresyonda olabilir. Bu depresyonun belirtileri de yine uzun düreli depresyonun belirtilerine çok benzer. Sabah uyanmada güçlük çekmek, İştahsızlık daha çok karbonhidratlı yiyecekler tüketmek, hızlı kilo almak, sürekli halsizlik ve sosyalleşmekten uzaklaşma gibi belirtiler açığa çıkar.

Havaların bozuk olması, güneş ışığını yeterince alamayışımız serotin diye nitelendirdiğimiz mutluluk hormonunu etkileyebilir ve güne keyifsiz başlayabiliriz. Bütün bunların gölgesinde birde majör depresyon çeşidimiz var.  Majör depresyonun belirtileri de; insanlarda duygularını, düşünlerini hareketliliğini, bir bütün yaşam enerjisi ve yaşam kalitesini oldukça düşüren tedavi edilmediği taktirde ise insanları bunalıma, intihar düşüncelerine sürükleyen bir duygu durum bozukluğudur. Majör depresif duygu durum bozukluğunu; yas, kayıp,  başarı beklenilen işte başarısızlık, ikili ilişkilerde sıkıntı yaşamak, kötü bir aile örüntüsüne sahip olmak gibi durumlar tetiklemektedir. Amerikan Psikiyatri Birliği’nin tanı kılavuzuna göre, bir insanda majör depresif bozukluk durumlarının net olarak gözlemleyebilmemiz için son iki haftada iştahında, uyku düzeninde, cinsel isteğinde belli bir artış veya azalış gibi septomlar ararız. Aynı zamanda Anfe doni dediğimiz daha önceden yapmaktan zevk aldığı, ama şimdi bunları yapmaktan keyif almadığı aktiviteler var mı? bunları araştırırız. Eğer bunlar varsa kişi majör depresyona yakalanmış diyebiliriz. Ancak korkulmasın ki düzgün bir tedavi yöntemi ve sevilen aktiviteler yapmayı tekrarladığımızda bu majör depresyonun bize etkileri de oldukça azalacaktır. Pozitif bir bakış açısıyla içinde bulunduğumuz kötü durumların ve hissettiğimiz duyguların hepsi bir gün geçecektir. Bu yüzden bırakalım mavi her tonda güzel olsun  ” dedi. (TUĞBA SEREL)

 

 

 

 

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Önceki ve Sonraki Haberler