Halıcı’dan Pahalılık Eleştirisi

CHP Isparta Milletvekili Hikmet Yalım Halıcı, tarımda kullanılan suyun fiyatlarını eleştirdi. Halıcı, "Çiftçilerimizin bu kadar yüksek su paralarının üstesinden gelmesi mümkün değil" dedi.

Halıcı’dan Pahalılık Eleştirisi

Isparta Milletvekili Hikmet Yalım Halıcı: “Bu kadar zor bir dönemde bütün dünyanın gıda krizinden bahsettiği bir süreçte maalesef biz Türkiye olarak hala işin bilincinde değiliz. Buradan bunu anlıyoruz. Bizim sulama birliklerimiz ile ilgili problemlerimiz yıllardır devam eder, işte yeni yasalar çıktı, kayyumlar atandı. Mevcut yönetimler borçlu gitti, elektrikleri kesildi. Bu sulama birlikleri pompaları çalıştırmadı. Bizim çiftçimizin, üreticimizin karşı karşıya kaldığını gördük. Bizim vatandaşımızın küçük çiftçimizin bunun üstesinden gelmesi mümkün değil. Öncelikle sahip çıkmamız gereken bizim çiftçimizdir.

Bakın bu konuda hızla birçok desteklemenin devreye girmesi lazım. Çiftçi bütçeden hazineden hakkı olan rakamı zaten alamıyor. Siz de bu konularla rahatlatın. Çiftçiye, mazota destek verin. Elektriğe destek verin, sulamayla ilgili destekler verin ki, bu insanlar üretmeye devam etsin. Zaten çok ağır bir enflasyon altında eziliyorlar. Şimdi siz bu insanların elini niye rahatlatmıyorsunuz?” dedi.

Milletvekili Yalım Halıcı, Ak Parti iktidarı tarafından Eğirdir Gölü Havzası'nda vaadi verilen kapalı devre sulama sistemine halen geçilemediğini belirterek, sorunların bir an önce çözülmesini istedi.

Halıcı: “Bir an önce sulama birlikleriyle ilgili bir düzenleme yapılması lazım. Güneş enerjisi panelleri kurulacak başka sistemlerle mi bakın? AKP iktidarının bir de verdiği bir söz var. Hâlâ gerçekleştiremediği göl havzasında hâlâ% 100 kapalı sulama sistemine geçilmiş değil. Salma sulamayla vahşi sulamayla sulama yapılıyor. Biz sulama yaptırmaya devam ediyoruz. Çiftçimize, üreticimize gölün hali belli. Eğirdir gölünün hali belli. Hiç mi vicdanı sızlamıyor? Verdiğiniz sözler hiç mi aklınıza gelmiyor? Dolayısıyla bir an önce kapalı sulama sistemleri devreye girmeli, arkasından da çiftçiyi uygun maliyetle biz üretime sevk etmeliyiz” dedi. (DEMOKRAT HABER MERKEZİ)

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Önceki ve Sonraki Haberler