Her Dedektör Kullanan Kaçakçı Değildir

Isparta Dedektör sahibi Şahan Mercan herkez gibi bizde ekmek paramız için mücadele ediyoruz. Vatandaşımız hevesli ama yakalanmaktan çok korkuyor.

Her Dedektör Kullanan Kaçakçı Değildir

HABER:KADİR ÖZDEMİR

Her dedektör alan birşeyler bulup kaçak işler yapacak diye bir şey yok. Dedektör konusunda ön yargının kırılması için yetkililerden destek bekliyoruz.

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ile Kültür ve Turzim Bakanlığınca, TC vatandaşı olan herkez define arama ruhsatı veya izini alması o bölgenin mülki amirinin onayı ile yapıldığını belirten Mercan, 2863 sayılı Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Kanununun 50. Maddesi ve buna bağlı olarak çıkarılan Define Arama Yönetmeliği çerçevesinde define aranmasına izin verildiğini belirtti.

BÖLGEDE TEKİZ

Isparta Dedektör sahibi Şahan Mercan Tuhafiyeciler sitesi 3. Katta hizmet vermektedir. Mercan, yaptığı açıklamada Isparta halkı için zemin çalışması tarla ve bahçelerinin verimliliği hakkında bilgi alabilmeleri için son teknoleji cihazlarından olan GSSI profiler EMP 400 adlı bilimsel cihazla hizmet vermekteyiz.

Her türlü arazinin etüt çalışmasını zemin altında ki maden olasılıklarını, toprağın ne kadar verimli olup olmadığını bu cihazımızla tesbit edebiliyoruz. Devletimizin yasakladığı sit alanı olan yerler haricinide şahsın kendi tapulu alanı dahilinde çalışma yapmaktayız.

TARİHİ ESERLERİMİZE SAHİP ÇIKILMALI

Şahan Mercan ‘Avrupa dünyanın neresinde olursa olsun kendi tarihi eserlerini değerince para verip kendi ülkelerine geri alıyor. Ve oralarda tarihlerinin bulunması için her türlü destek veriyor. Bizim Türkiye’de ise herşey yasak. Yasak herzaman vatandaşı kaçakcılığa iter. Şahsi görüşüm olarak yasak yerine sit alanları hariç bölgelerde vatandaşa hafatanın iki günü veya üç günü izinler verilip aramalar yapılabilecek.

Bu süreçte bululanan tarihi eserler sikkeller gibi kıymetli eşyalar o bölgenin müzesine teslim edilmek şartı konulacak. Müzedeki yetkililer, gelen eşyaların kıymetini belirleyip getiren şahsın hesabına aktaracak. Bu sayede kimse kaçak işle uğraşmayacak.

Avrupa kazanacağına ülkemiz kazanacak. Biz dedektörcüler hiçbir zaman tarihimizi yok eden insanlar olmadık olmayacağızda. Şuanda vitrinimdeki makinaların çoğu en fazla 30 ile 50 cm derinliğindeki metal parçaları görmekte. Bu derinlikte kimsenin tarihi yok etme şansı yok.

MÜZELERİMİZ ZENGİNLEŞSİN

Yetkililerden devlet büyüklerimizden en büyük talebimiz yüzeysel makine ile gezen vatandaşlara izin verilmesidir. Dökülmüş, savrulmuş, savaş yerlerinde kalmış kısacası bulunması toplanması imkansız hale gelmiş sikkeler için izin verilsin. Bulunan kıymetli sikkeler müzelerimizi zenginleştirsin. Kaçakçılığın önüne geçilsin’ dedi.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Önceki ve Sonraki Haberler