Isparta İçin Büyük Bir Deprem Bekleniyor

Burdur - Fethiye Fay hattı, en büyük zararı Isparta’ya verecektir!

Isparta İçin Büyük Bir Deprem Bekleniyor

İnşaat Mühendisleri Odası Isparta Temsilcisi Şeref Korkmaz: ‘Isparta için büyük bir deprem bekleniyor. Burdur – Fetiye fay hattının kırılması en çok da Isparta’yı vuracaktır. Buna göre binalar yapmamız gerekiyor. Aksi halde her anlamda kayıplar yaşayabiliriz’ dedi. 

İnşaat Mühendisleri Odası Isparta Temsilcisi Şeref Korkmaz, depremin Isparta’ya verebileceği zararlar ile ilgili yaptığı açıklamada “Burdur - Fethiye fay hattının kırılması bekleniyor. Bu fay hattı kırıldığında en çok zararı Isparta’ya verecektir” ifadelerini kullandı.

İnşaat Mühendisleri Odası Isparta İl Başkanı Şeref Korkmaz, olası bir depremin Isparta’ya vereceği hasarlarla ilgili açıklamalarda bulundu.

Önceki gün, saat 10:24’te merkez üssü Kayıköy olan, yerin 4 kilometre altında, 2.4 şiddetinde deprem meydana geldi. Vatandaşlar depremi, şiddetinin az olmasına rağmen yakından hissetti.

Türkiye'nin deprem riski dağılım haritasında birinci derece deprem kuşağı üzerinde yer alan Isparta, zemini sebebiyle depremi iletebilen bir yapıya sahip. Bu nedenle olası bir depremin Isparta’ya can kaybı ve maddi zarar vereceği öngörülüyor.

Şeref Korkmaz “Kentsel dönüşümü ön plana almalıyız ve hızlandırmalıyız. Eski mahalleleri revize etmeliyiz ve ardından en riskli mahalleden başlayarak, en az riskli mahalleye doğru yapı envanter çalışması yapmalıyız. Aksi takdirde beklenen büyük deprem Isparta’yı zarara sokacaktır” dedi.

Korkmaz, yapı yoğunluğu bulunan mahallelere göre çalışmaların hızlandırılması gerektiğini belirterek “Yeni binalar yapmak, yeni imar alanları açmak yerine, mevcut yapıların üzerine gitmeliyiz. En kısa sürede, en riskli olan mahalleden en risksiz olana bir çalışma yapılması lazım. Hatta yapı yoğunluğu bulunan mahallelerin çalışmalarının hızlandırılması gerek. Aksi takdirde deprem Isparta’ya ciddi hasarlar verecektir.

“DEPREMLE YAŞAMAYA ALIŞMALIYIZ”

Levhaların sıkışması sonucu fay hatlarında kırılma meydana geliyor ve Isparta konumu itibariyle birinci derece deprem kuşağı üzerinde yer alıyor. Bu yüzden depremle yaşamaya alışmalıyız.” dedi. (Tuna Ünal - Umut Demiral)

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Önceki ve Sonraki Haberler