Isparta’ya Yerleşen Depremzedenin Mesajı:  ‘Aradan Geçen Zaman,  6 Şubat’ı Unutturmasın!’

Isparta’ya Yerleşen Depremzedenin Mesajı: ‘Aradan Geçen Zaman, 6 Şubat’ı Unutturmasın!’

Isparta’ya Yerleşen Depremzedenin Mesajı: ‘Aradan Geçen Zaman, 6 Şubat’ı Unutturmasın!’

Isparta’ya yerleşen depremzede Mehmet Duba, 6 Şubat depremlerini unutmamamız gerektiğini belirtti. Duba, “Artık Türkiye’de 6 Şubat tarihi unutulmasın. Unuttuğumuz zaman tekrar aynı kötü senaryoları yaşayacağız anlamına gelir” dedi.

Kahramanmaraş Depremlerinden evi hasar gören ve yakınlarından 8 kişiyi kaybeden Mehmet Duba Isparta’da yepyeni bir hayat kurmak istediğini belirtti.

Duba, deprem anında yaşadığı korkuyu ve olaydan sora çıkardığı dersleri de DEMOKRAT okuyucularıyla paylaştı.

Duba, “6 Şubat tarihe kara bir şekilde adını yazdırdı.  O tarihte art arda yaşadığımız depremler bize çok büyük dersler verdi.

Türkiye’nin bir deprem ülkesi olduğunu her ne kadar bilsekte yetersiz kaldığımız almakta geç kaldığımız önlemlerin bedelini çok ağır şekilde ödedik. Şu da bir gerçek ki bu kayıpları yaşayan kişiler bedel ödemeye hala devam diyor. İsteğim şu ki aradan geçen zaman deprem öncesi ihmal kaldığımız durumları bunun sonucunda da telafisi olmayan kayıpları unutturmasın. Çünkü biz toplum olarak ne yaşarsak yaşayalım olayları çabuk unutup normal hayatımıza dönebiliyoruz. Bu durum sonucunda tekrar tekrar aynı hataları yaşamak ise kazançtan çok kayıplarımızı arttırır. Bunu 6 Şubat’ta çok daha iyi anladım. Her şeyin norma seyrinde aktığı o gece beni uyku hiç tutmamıştı. Saat tam 4’e gediğinde mutfakta biraz oyalanıp, yatağıma uzandım. Saat 4:17 civarlarına geldiğinde ise çok büyük bir sesle olduğum yerde irkildim.

Deprem olduğunu anlamama rağmen yataktan kıpırdamak dahi istemedim. Çünkü çok büyük bir sarsıntıydı. 90 saniye süren bu sarsıntının hemen ardından dışarı çıktığımda ise gördüğüm manzara karşısında adeta dilimizi yuttuk.

Kahramanmaraş, merkezde çok büyük sıkıntı yok dense de şehir gerçekten içler acısı bir duruma dönüşmüştü.

İnsanların çığlık çığla ağlamaları, çocuklanın korkulu gözlerle etrafta olup bitenleri anlamaya çalışmaları, tam anlamıyla bir kabustu. Bu kabusun ne denli büyük olduğunu da gün ağırınca gördük. Hemen akrabalarımızı aramaya başladık. Evleri yıkılan yakınlarımızın olduğunu öğrendiğimiz de dünyamız başımıza yıkıldı. Kız kardeşim, çocukları ve eşi hepsi enkazın altında kaldılar. Yaşadığımız şokun ve acının tarifi yok. Bütün bunların üzerine artık Kahramanmaraş’ta durmamızın da imkanı olmadığını anladığımız nokta da, memleketimizi, doğup, büyüdüğümüz şehri arkamızda bırakıp Isparta’ya taşındık.  Sağolsun buranın halkı yaramızı sarmak için uğraştı, kucak açıp iş verdiler. Yeniden başladığımız bu hayatta ayakta kalmak için verdiğimiz mücadelede Ispartalıların emeği büyük. Hepsine teşekkür ederiz. Yaşadığımız acıları Allah bir daha hiç kimseye yaşatmasın. Doğal bir afetti, lakin öncesinde kendimizi hem vatandaş hem de devlet olarak hazırlamamız, tedbirlerimizi en üst seviyede almamız gerekiyor. Aksi taktirde maddiyat zarara değil, kaybettiğimiz canlara üzülmeye devam ederiz. Bu sebepten ötürü 6 Şubat’ı asla unutmamalıyız. Unutmayalım ki doğa ananın bize verdiği nasihat ve mesajlarından dersler çıkartalım” dedi. (TUĞBA SEREL)

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.