Köy Garajı Son Demlerini Yaşıyor!

35 senedir kundura tamircisi olarak hayatını devam ettiren Mehmet Helvacı köy garajının taşınması ve Pazar yerinin kapanmasıyla ilgili ve durgun giden işlerinden bahsetti.

Köy Garajı Son Demlerini Yaşıyor!

Demokrat Gazetesi olarak, ‘Hayatın İçinden’ haberleri okuyucularımızla paylaşmaya devam ediyoruz. Geçimini kundura tamiri ile sürdüren Mehmet Helvacı isimli vatandaş, duygu ve düşüncülerini şu sözlerle dile getirdi: “Kundura işletmecisiyim. 35 senedir bu işi yapıyorum. İlk olarak eski köy garajında dükkanım vardı. Köy garajının taşınmasıyla beraber bizler de buraya geldik. Burada Pazar yeri mevcuttu ve Pazar yerinin yıkılmasının ardından 2 senedir buralarda bir hareketlilik mevcut değil.

koy-garaji-son-demlerini-yasiyor-3.jpeg

Allah’ımıza şükürler olsun ki yine üç beş parça iş alarak devamlılığımızı sağlayabiliyoruz. Pazar artık kurulmadığı için burada bulunan esnaflar tarafından istenilen potansiyel tabi ki yok. Pazar varken gelen giden müşterilerde yoğunluk oluyordu. Çünkü halkımız Pazar yerine alışverişe geliyordu ve tamir ettirmek için ayakkabılarını yanında getiriyordu. Ayakkabısını tamire bırakıyordu ve pazar alışverişini yapmaya gidiyordu. Pazar alışverişini tamamladıktan sonra da gelip ayakkabısını alıp geri dönüyordu. Ama şu anda artık öyle bir şansımız yok. Otuz beş senedir bu işi devam ettirdiğim için eskilerden memnuniyet duyan müşterilerimiz hala gelmeye devam ediyorlar sağ olsunlar. Köy garajının geneline baktığımızda ise bütün esnaflar çok durgun ve hareketsiz. Gelen giden yok, burada resmen hayat durmuş gibi. Yol masrafları da arttığı için bir vatandaşın gelip gitmesi en kötü şartlarda bugün bir sürü maliyeti mal oluyor. Artık insanlar mecbur kalmadıkça hastaneye ya da postane gibi işlerini halletmeye gelmedikçe ihtiyacı olmadığı için buralara gelmiyor. İhtiyacı olduğu için zorla gelen de otobüsle buraya inmiyor, yoldan binip gidiyor. Özkanlar kavşağından tren garından oradan hastanenin önünden gidip geliyorlar. Yani buralara uğrayan yok. Ekonomik şartlarda her ürün artış gösterdiği gibi ayakkabılarda da fiyat artışları çok fazla gözlemlendi. Ayakkabılarını insanlar daha dikkatli kullanır hale geldi. Şu an ayakkabısını yaptırmaya gelen vatandaşlarımızda var elbet, ama bunların yanı sıra ayakkabısını bırakıp almaya gelmeyen vatandaşlarımızda var.” İfadelerine yer verdi. (Sümeyye Savcı)

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Önceki ve Sonraki Haberler