Meşhur Isparta Şişinin Kimyasını Ekonomi Bozdu

Ömrünün yarısından fazlasının Kebap ustalığına adamış Çınaraltı köfte işletmeciliğini yapan Hüseyin Erkavas şu ifadeli kullandı;

Meşhur Isparta Şişinin Kimyasını Ekonomi Bozdu

Isparta şişinin kimyasını ekonomik sebeplerin bozduğunu, buna bağlı olaraksa bazı hilekâr işletmelerin malzemeden çalarak işi köfte yaptıklarını belirtti.

Isparta’nın en eski kebap ustalarından Hüseyin Erkavas, has kebabın ve şiş köftenin nasıl olduğunu, yenmeden önce bilinmesi gereken püf noktalarını Demokrat okuyucuları için paylaştı.

Erkavas “45 Yıllık kebap ustalığını emekli olduktan sonrada devam ettirmek istiyorum. Çünkü işimi aşkla yapıyorum. Elimin lezzetli olmasını da bu nedene bağlıyorum. Özellikle Isparta’nın şiş köftesi halk tabirinde ‘Burdur Şişte üzerime tanımam. İnsanların gül şehrimize geldiğinde özellikle tatmak istediği Burdur şişin yapımı gün geçtikçe bozulmaya başladı. Bunun en büyük sebebi ise bozulan ekonomimiz olduğunu düşünüyorum.

Çünkü artık bazı kebap işletmecileri köftenin hakkını veren ürünlere katık ucuz maddeleri kullanmaya başladı. Örneğin, Burdur Şiş kesinlikle erkek danadan ve içine kaburga katılarak lezzet verilen bir şiş türüdür. Lezzeti bu ikisine bağlıdır. Ancak günümüzde bazı hilebazlar dana etini küçükbaş hayvan etiyle karıştırıp malzemeden çalıyorlar.

Dolayısıyla kimyasına aykırı olan şiş, köfte ve kebabın lezzeti de azalıyor. Hatta öyle bir azalıyor ki insanlar yiyeceklerine bin pişman oluyor. Gerçek lezzetli Isparta halk ağızında Burdur şişin özelliğini belirtecek olursam da öncelikle yöremize ait olan bu şişin ana hammaddesi erkek danadan elde edilen et ve içine bir miktar kaburganın konulmasıdır.

Kızgın kömürlerinin üstüne çok fazla yağı damlalarının akmaması da yine şişin lezzetini korumasında önemli etkendir. Çünkü ne kadar çok pişirilirse o kadar lezzeti kaybolacak ve geriye kuru bir et kalacaktır. Bütün bunların olmaması adına ocak başına veya işletmemize gelecek olan müşterilerimize tavsiyem, usta sana bırakıyorum demeleri.

Zaten işinin ehli bir ustaysa müşterisinin ağzında tat bırakacak lezzeti iyi ayarlar. Fakat şunu da belirtmeliyim ki ekonomik anlamda ülkece geçtiğimiz bu zor günlerin etkisi maalesef biz kebapçıları da etkiledi. Benim kendi işletmem olduğu için fiyatı çoğu yerlere göre düşük tutuyorum ama ona rağmen hala satışlarımız istediğimiz noktada ilerlemiyor.

Eskiden “Usta bize 2 duble” derlerdi. Şimdi bir şişin bile yarımı var mı? diye soruyorlar. 45 Yıllık kebap ustalık geçmişim ve sektörümde hiç bu kadar zorlandığımızı hatırlamıyorum” dedi.

(Demokrat Haber Merkezi)

meshur-isparta-sisinin-2.jpg

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Önceki ve Sonraki Haberler