Pandeminin Ortaya Çıkması ve Dolar Kurunun Artması, Sigortaları Artırdı

Pandeminin Ortaya Çıkması ve Dolar Kurunun Artması, Sigortaları Artırdı

Pandeminin Ortaya Çıkması ve Dolar  Kurunun Artması, Sigortaları Artırdı

Sigorta şirketlerinin parça bulmada sıkıntılar çektiğini ve halkın bu sigorta türü hakkında doğru bildiği yanlışların olduğunu söyleyen Isparta’nın tanınmış sigorta acentelerinden Yaşar Yeşilot, “ Pandemi ve beraberinde dolar kurunun artmasına ilişkin bütün sigorta çeşitlerinde olduğu gibi Trafik Sigortasın da da artışlar söz konusudur” dedi.

Yeşil Sigorta’nın 2. Kuşak temsilcisi Yaşar Yeşilot, Trafik Sigorta’sının maliyetlerinin arttığını ve buna en büyük etkende pandeminin olduğunu belirtti.

Isparta’nın en eski sigorta şirketlerinden birisi olan Yeşil Sigorta’nın sahibi Yaşar Yeşilot, Trafik Sigortası hakkında bilgiler verdi.

Yaşar Yeşilot, “Öncelikle Trafik Sigortasında yanlış bilinen bazı bilgileri düzeltmek istiyorum. Trafik Sigortası, kara yollarında seyir halindeyken meydana gelen kazalarda karşı tarafta oluşabilecek zararların karşılanmasını sağlayan bir sigorta türüdür. Bu sigortanın kapsam alanları ise vücutta oluşan hasar tazminatı, İlk yardım ve tedavi sırasında oluşan masraflar, daha ciddi durumlarda hayatını kaybedenlerin defin ücretleri ve bu kişilerin bakmakla yükümlü olduğu yakınlarının tazminatı, sakatlık ve tedavi sırasında oluşan maddi kayıplar, Çalışamaz raporu alanlar için tazminat ve güvenceleridir.

Karıştığınız kazada hatalı değilseniz fakat aksi iddia edilip dava ediliyorsanız avukat ve dosya masraflarınız da poliçe kapsamında karşılanır. Yasalar çerçevesinde motorlu taşıt sürücülerine zorunlu tutulan sigortanın amacı ise maddi ve bedensel hasar oluşması durumunda kayıpları en aza indirmek ve hakları koruyabilmektir. Fakat vatandaşlarımızın çoğu bu bilgileri yanlış anlıyor. Trafik Sigortası yaptırdıkları zaman bir kaza sonrası karşı tarafa verilen zararla birlikte kendi zararlarının da karşılanacağı gibi bir beklentiye giriyorlar. Halbuki Trafik sigortası, zarar verilen kişi ve kişilerin maddi 100 bin TL manevi de 1 milyon TL kadar zararları gidermekte yardımcı olan bir sigorta çeşididir.

Belirlenen limitler çerçevesinde yenilenen bir uygulamadır ve takip gerektirir. Düzenli olarak her sene poliçeyi yenilemek, kusurlu bir kazaya karışıldığı zaman araç sahibine maddi kolaylıklar sağlar.

Kaza durumunda kazaya sebep olan taraf; karşı tarafın aracında oluşan zararları, sürücü ve diğer yolcuların tedavi ve hastane ücretlerini, ölümlü kazalarda ise ölüm tazminatını ödemek zorundadır. Aksi takdirde haciz, icra ve hapis gibi yaptırımlarla karşılaşabilir. Primleri düzenli olarak ödenen aktif bir trafik sigortası sayesinde yüksek maliyetli tazminatları sigorta şirketi karşılar. Bu yıl trafik sigorta fiyatlarında oldukça bir atış söz konusu. Bunun en büyük sebebini de pandemi olarak görüyoruz. Çünkü Pandemi ve sonrası dönemlerinde ekonomideki dalgalanmalar sigorta şirketlerinin yurt dışından parça almasını zorlaştırdı. Bununla beraber alım gücünün de düşmesi üstüne cabası oldu desek yeridir” dedi.

(Demokrat Haber Merkezi)

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Önceki ve Sonraki Haberler