‘Tüketen Değil Üreten Çocuk Yetiştiriyoruz’

‘Tüketen Değil Üreten Çocuk Yetiştiriyoruz’

‘Tüketen Değil Üreten Çocuk Yetiştiriyoruz’

Özel Isparta Bilim İlkokulu Kurucularından Aysel İnce, “Bilimsel ve teknolojik yenilikler doğrultusunda öğrencilerimize verdiğimiz eğitimle tüketen değil üreten çocuk yetiştiriyoruz” dedi.

Devlet okulunda 21 yıllık öğretmenlik tecrübesiyle emekli olan Aysel İnce şuan kurucusu olduğu Özel Isparta Bilim İlkokulu gibi butik okulların çok kapasiteli okullara nazaran neden tercih edilmesi gerektiğini Demokrat Gazetesi’ne açıkladı.

Uzman Öğretmen Aysel İnce, “ Çocukluğun büyük bir bölümü okullarda geçirilir. Geleceğe bakış açımız ve üstlendiğimiz vizyon bu dönemlerde belirlenir. Önemi büyük olan bu süreçte, hayatta karşımıza çıkacak sorunları iyi tanımlamak, başarıyı yakalamak hatta başarısızlığı tatmak yine çocukluğumuzda öğretilenlerle bağlıdır. Bütün bu olağan akışta ya okulda öğretmenlerimiz ellerimizden tutarak öğretir ya da kendi başımıza çizdiğimiz ve kalıplara sığdırılmış düşüncelerle öğreniriz. İşte Özel Isparta Bilim İlkokulu’n diğer okullara göre farkı burada ortaya çıkıyor. Biz bütün öğrencilerimizi sadece eğitmiyor aynı zamanda onları hayata hazırlarken her birinin elini sımsıkı tutuyoruz. Öğrenci ayırımı yapmadan, akran zorbalığına sürüklemeyen eşit muamelelerle öğrencilerimizin kalbine değip onların özel ilgi duydukları ve yeteneklerini keşfediyoruz. Çünkü para endeksli düşünmediğimiz için sınıflarda öğrenci sayısı oldukça az. Bu yüzden her bir öğrencimizin keşfedilmesini beklediği yönleri bulmamız da kolaylaşıyor. Her şeyden öte çocuklar burayı bir eğitim yuvası olarak görüp aynı zamanda vakit geçirirken kendi evlerinden farksız görüyorlar. Dolayısıyla sıcak ve mutlu hissettikleri ortamda verilen bilgileri öğrenmeleri de kolaylaşıyor. Sosyal hayatta da mutlu çocuklar olarak yetişiyorlar ” dedi.

ZİLİ KULLANMADIĞIMIZ OKULDA ÇOCUKLAR ZAMAN KAVRAMINI İYİ YÖNETİYORLAR

Özel Isparta Bilim İlkokulu’nda yetişmenin ayrıcaklarından bahseden İnce, kurucusu olduğu okulda zil kullanmadıklarını söyleyerek çocuklara kaliteli zaman geçirmeyi aşıladıklarını ifade etti,  İnce,“ Eğitimci olarak en büyük ilklerimden birisi öğrencilere alan tanımak oldu. Ders araları olarak adlandırdığımız mola saatleri öğrencilere verilen bir hediyedir. Bu hediyeyi bahşettikten sonra belli kurallar çerçevesinde sanki güder gibi ‘haydi molanız bitti, zil çaldı herkes içeriye’ gibi eylemler doğru zaman yönetimine aykırı olduğunu düşünüyorum. Biz bu kalıpların dışında çocuklara belli bir zaman tanıyıp bu zamandan sonra yapmaları gereken görev ve sorumlulukların bilincinde olmalarını gerektiğini aşıladık. Bütün öğrencilerimiz bu bilinçle hareket edip, biten molaların ardından kendileri sınıflarına gelir ve öğretmenlerini beklerler. Böylelikle ders saatinden kaçmayan öğrenciler bütün benliklerini kendi istekleriyle ortaya koyuyorlar. Şunu unutmayalım ki bilimle yoğrulan eğitim yuvaları sadece başarı veya para endeksli çalıştıkları zaman çocuğun isteklerini ve kendini keşfetmesine engeller koymuş olur. Özel Isparta Bilim İlkokulu’nda verdiklerimizin karşılığını fazlasıyla aldığımız başarılarla dolu, örnek davranışlar sergileyen öğrenci yetiştirmek bizim eğitim ve öğretime olan bakış açımızla ilgili bir durumdur. Biz de her çocuk özeldir.  Bu kavramı ailelere de aşılayarak çocuklarıyla ilgilenmeleri aşamasında öğrencilerimizin altında ezileceği ödevler vermekten uzak duruyoruz. Onlarla geçirecekleri kaliteli zamana elimizden geldiği kadarıyla desteklerimizi esirgemiyoruz.  Sağolsun Velilerimizin bize güveni o kadar fazla ki çocuklarının başarılarını ne derece olduğunu şeffaflıkla ilettiğimizi iyi biliyorlar. Birçok okul Türkiye çapında ki sınavlara çocukları sokmazken biz öğrencilerimizi bu tür sınavlara özellikle teşvik ediyoruz. Onların bilgilerini ölçüm yapabilmelerine olanak sağlayabilmenin haklı gururunu da elde edilen başarılarla bize öğrencilerimiz zaten yaşatıyorlar” dedi.(TUĞBA SEREL)

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Önceki ve Sonraki Haberler