Yeni Otogar İnşaatına Yeniden Başlandı

Yeni Otogar İnşaatına Yeniden Başlandı

Yeni Otogar İnşaatına Yeniden Başlandı

Isparta Belediye Başkanı Şükrü Başdeğirmen yeni otogar ile ilgili açıklamalarda bulundu. Başdeğirmen, önceki belediye döneminde yapımına başlanan yeni otogar için çalışmaların yeniden başladığı duyurdu.

Belediye Başkanı Şükrü Başdeğirmen, Çünür Mahallesinde yapımına yeniden devam edilen yeni otogar inşaatıyla ilgili bilgi vermek amacıyla bir dün saat 14:00’da basın toplantısı düzenledi. Toplantıya, Isparta Belediyesi Başkan Yardımcıları, Yeni otogar ihalesini alan firmanın müteahhitleri, Isparta Belediyesi personelleri, vatandaşlar ve basın mensupları katıldı.

Otogarın çatı kısmında yapılan değişikliklerden bahseden Başdeğirmen, önceki dönemde başlanan otogar inşaatının çatı kısmında bir takım değişikliklere gittik. Otogar çatısını daha düz bir hale getirerek güneş panelleri koyulabilecek şekilde tasarladık. Buradan çıkan malzemeleri de diğer mahallerimizde Pazar yeri kurma amacıyla kullandık.” Dedi.

Başdeğirmen’in açıklaması şu şekilde: Yeni otogar üzerindeki çatı alanında güneş paneli sistemi kurulması amacıyla değişiklik yaptık. Bunun ihalesini geçen yıl yapmıştık ve şu anda tamamladık. Güneş enerji panellerini koyabileceğimiz bir şehirde getirdik. Bu hem faydalı bir hale getirdi çatımızı.

Görüştüğümüz tüm firmalar, çatı üzerini kapatma işi için bir yılda fazla garanti vermedi. Burayı nasıl kapatırsak kapatalım mutlaka bu kıvrımlardan dolayı su alır diye bizi uyardı. Biz de çatımızı problemsiz bir hale getirmemiz gerektiği düşüncesiyle çatılarımızı değiştirdik.

Buradan çıkan malzemelerle öncelikle, Mehmet Mahallesi'nde pazar yerimizin üzerini kapattık, Halıkent Mahallesinde bulunan pazar yerimizi alttan destekleyerek, güçlendirme yaptık. Şu anda şu anda 1001 Evler Mahallesinin projesi hazırlandı. 1001 Evler Mahallesi'ne bir kapalı Pazar alanı yapacağız. Onu da buradan söktüğümüz malzemelerle yapacağız. Yani buradan söktüğümüz hiçbir malzeme hurda olarak ayrılmadı. Şu anda elimizde kalanları da daha sonra, Akkent Mahallesi'nde yapacağımız Pazar yerinin üzerini kapatıp, kapalı pazar yeri kapalı olarak kullanacağız.

OTOBÜS İŞLETMELERİNİ DAVET ETTİK

Göreve geldiğimiz zaman otogardaki otobüsçülerimizi ve orada iş yapan işletmelerimizi buraya davet ettik. Kendilerine buradaki yapmak istediğimiz otogar şeklinde gösterdik. 

Oradaki esnafımızın talebini de uygun görerek burada çalışmalara başladık. Yeni otogarda, 21 tane otobüsümüzün yanaşabileceği bir peron ve on sekiz tane işletmemiz için iki katlı ofisimiz var.

Bir önceki dönemde burası köy garajı olarak düşünülmüş. Ve birkaç kez daha görüşmeden sonra buranın otogar olması gerektiğine ortak bir karar verdik. Nitekim biz de zaten köy garajını buraya taşımayı düşünmemiştik. Bir göreve geldiğimiz zaman köy garajı yine aynı yerde kalmasını gerektiğini düşünüyorduk.

İnşaatı tamamlayacak firma, 74 Milyon 500 bin artı kdv ile ihaleyi aldı. Bu işin süresi 330 gün. Fakat ihaleyi alan firmamız hava şartlarında herhangi bir sıkıntı olmazsa burayı Haziran ayı içerisinde bitireceklerini söylediler.Otogar alanına yapılacak kavşak için çalışmalarımız tamamlanmıştı fakat ihaleyi alan firma, ihaleyi tek taraflı tasfiye etmişti. Bunlar Cumhurbaşkanımızın onayıyla yeniden ihaleye çıktı.Büyük bir ihtimalle 2023 yılında bu işi de ihalelendirip bitirilmesi için süreci başlatacağız. Devletimiz, Karayolları Genel Müdürlüğümüz ve Bakanlarımız bu işi çok önemsiyor. Ve bir an önce de çalışmalara başlayıp bitirecekler.” ( UMUT DEMİRAL)

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Önceki ve Sonraki Haberler