Zamların Ardında Vaatlerini Tutmayan Şükrü Başdeğirmen Vardır!

Zamların Ardında Vaatlerini Tutmayan Şükrü Başdeğirmen Vardır!

Zamların Ardında Vaatlerini Tutmayan Şükrü Başdeğirmen Vardır!

Son dönemlerde artan mazot ve diğer maliyetler karşısında yapılan otobüs zamlarına ilişkin Hasan Büyükçam açıklamalarda bulundu.

Son dönemlerde artan mazot ve diğer maliyetler karşısında daha fazla dayanamayan Isparta Özel Halk Otobüsleri Kooperatifleri yönetimi, otobüs biniş ücretlerine zam yapma kararı aldı.

Bunun üzerine açıklamada bulunan İyi Parti İl Başkanı Hasan Büyükçam, seçim döneminde trambüs vaadinde bulunan Belediye Başkanı Şükrü Başdeğirmen’e yüklendi. Büyükçam, “Otobüs zamlarının ardında vaatlerini tutmayan Şükrü Başdeğirmen vardır.” dedi.


2022 yılında ulaşım sektörünün her kaleminde artan maliyetler Özel Halk Otobüsleri Kooperatifi’ni de çıkmaza soktu.  Geçtiğimiz hafta sonu Ispartalılar otobüse zamlı fiyattan bindi. Yeni fiyat tarifesine göre, kartsız biniş 8 TL, Kartlı biniş abonman 7,5, öğrenci kartlı biniş 5.5 TL olarak açıklandı.

Yapılan zammın tek sorumlusunun Belediye Başkanı Şükrü Başdeğirmen olduğunu söyleyen İyi Parti İl Başkanı Hasan Büyükçam, “Yerine getiremediğiniz vaadin en azından zekatını ödeyin. Bu halka bunu çektirmeyin. Siz vaat etmişsiniz, halk peşinize düşmüş, size inanmış trambüsünü bekliyor.

Siz de bununla ilgili hiçbir şey yapmamışsınız. Hala vatandaşı kandırmakla meşgulsünüz. Aynı iktidarınızın yaptığı belediyeciliği yapıyorsunuz.” diyerek eleştirilerde bulundu.


HÜKÜMETİN EKONOMİ POLİTİKALARI ÇÖKTÜ


İktidarın ülkemizde uyguladığı ekonomi politikasının başarısız olduğunu aktaran Büyükçam, “Bugün ülkemizde her şey pahalılaşmakta ve hayat gerçekten günde güne zorlaşmakta. İntihar haberleri artmakta, gasp ve şiddet olayları artmakta. Bunların altında yatan ana unsurun enflasyon olduğunu da herkes bilmelidir. Şimdi hükümetin başarısız ekonomi politikaları bugün çökmüştür.

Isparta Belediyesi de vatandaşa sahip çıkmak, destek olmak yerine direkt omuzlarına yükleyen bir sistem uygulamaktadır. Halk otobüsçülerimize baktığımız zaman ciddi manadaki akaryakıt artışları tabi ki bu insanların geçimlerini sağlayabilmeleri için fiyat artışlarını gündeme getirdi.

Sadece mazot değil işçi maaşları olsun, sanayi giderleri olsun her şey arttı. Yılbaşında göstermelik asgari ücret artışına yine yılın ortasında yeni bir takviye yapıldı. Bunca artışa rağmen ocak ayındaki alım gücünü yaşamamaktayız.” diye konuştu.


4 KİŞİLİK BİR AİLENİN GİDERLERİNİ HESAPLADI


Otobüs biniş ücretlerine yapılan zamların ardından 4 kişilik bir ailenin ulaşım giderinin bin liranın üzerinde olduğunu dile getiren Başkan Büyükçam, açıklamalarına şöyle devam etti; “Küçük bir hesap yapmak gerekirse; asgari ücretin 5 bin 500 lira olduğu ülkemizde 4 kişilik bir ailenin giderlerini hesaplayalım.

4 kişilik ailemizin 2 çocuğunun da öğrenci olduğunu ve arabalarının olmadığını varsayalım. Bugün eğitimdeki istikrarsızlık nedeniyle aileler çocuklarını bulundukları mahallelerdeki okullardan ziyade farklı mahallelerdeki okullara gönderiyor. Haliyle insanlar ulaşım ihtiyacı duyuyor.

Bugün bu zamların ardından haftanın 5 günü okula giden çocuklarımızın gidiş-geliş otobüs ücreti günlük 22 TL, anne ve babanın da abonman kartlı gidiş-geliş maliyeti 30 TL oluyor. Bu ailemizin günlük 52 TL ulaşım gideri bulunuyor. Ayda 20 gün ulaşım araçlarını kullandığını varsayarsak aylık ulaşım gideri bin 40 TL. Yani 5 bin 500 lira asgari ücretin bin 40 lirası sadece ulaşıma gidiyor.

Siz burada aileye yaşama diyorsunuz, gezme diyorsunuz, dolaşma diyorsunuz. Buna rağmen de kalan parayla evini geçindir diyorsunuz.


EN BÜYÜK ALDATICI ŞÜKRÜ BAŞDEĞİRMEN’DİR


Şimdi sosyal belediyecilik anlayışında belediye ne yapmalıdır? Bu insanlara destek olması, sahip çıkması gerekmektedir. Emeklinin aldığı para ortada, asgari ücretle geçinenin durumu ortada.

Bu yüzden daha önce meclislerde halk otobüslerine verilen destek millet ittifakı meclis üyeleri tarafından onaylandı, desteklendi. Biz belediyeden aynı tutumu yine bekliyoruz. Çünkü bugün gelinen zamların tek sorumlusu vaatlerini yerine getiremeyen Belediye Başkanı Şükrü Başdeğirmen’dir.

Başka birini aramaya gerek yok. Siz seçim döneminde 7 çözüm önerisiyle trafik sorununu çözeceğiz demişsiniz, trambüs demişsiniz, hem maliyeti düşük hem de elektrikle gelip gidecek demişsiniz. Başkanlıkta 42. ayınızı bitirdiniz, kaldı 18 ayınız. Bununla ilgili en ufak bir çalışma yapmamışsınız.

Bu yapılan vatandaşı aldatmaksa, en büyük aldatıcı Şükrü Başdeğirmen olmuştur. Bu vatandaşı kardırmaksa, seçim vaatlerini yerine getirmek için hiçbir çalışma yapmayan Belediye Başkanı olmuştur.


YERİNE GETİREMEDİĞİNİZ VAADİN EN AZINDAN ZEKATINI ÖDEYİN!


Olayı şimdi bir de tersten okuyalım. Bugün bakın ne güzel GES yatırımı oldu. Bu çok doğru bir çalışmaydı, bunu başarılı buluyoruz. Daha da fazlası olmalı diyoruz. Bu konuda sonuna kadar destekçisiyiz. Doğruya doğru, eğriye eğri demeliyiz. Sayın Belediye Başkanı eğer vaatleri için çaba sarf etseydi biz doğru bulduğumuz çalışmaları alkışlardık. 9 Ağustosta yapılan haberde bir ifadesi var, ‘Yıllık 120 milyon lira gelir sağlayacağız’ diye. Şuanda 5.6 megavatlık yatırımla aylık 2,5 milyon lira gelir elde etmişsiniz.

GES yatırımı yapması iyi iken, 7 tane çözüm önerisinde trambüs demişsiniz, elektrikle gelip gidecek demişsiniz. Yerine getiremediğiniz vaadin en azından zekatını ödeyin, bu halka bunu çektirmeyin. Bu ulaşımın ne kadar önemli olduğunu bildiğini kişilere destek verin ki, halkımız yine ucuz otobüsü kullanabilsin. Isparta öğrenci dostu bir kent olduğunu göstersin.”

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Önceki ve Sonraki Haberler