Isparta’nın En Sessiz Mahallesi Kentsel Dönüşüm Işığı Bekliyor

Isparta’da yaklaşık 9 bin nüfusa hitap eden Anadolu Mahallesi ivedilikle ‘Kentsel Dönüşüm’ bekliyor. Mahalle Muhtarı Ömür Demirtaş mahalle sakinlerinin kentsel dönüşümü heyecanla beklediğini ifade ederek, yetkililere seslendi.

Isparta’nın En Sessiz Mahallesi  Kentsel Dönüşüm Işığı Bekliyor

Isparta’da yaklaşık 9 bin nüfusa hitap eden Anadolu Mahallesi ivedilikle ‘Kentsel Dönüşüm’ bekliyor. Mahalle Muhtarı Ömür Demirtaş mahalle sakinlerinin kentsel dönüşümü heyecanla beklediğini ifade ederek, yetkililere seslendi.

 

Isparta’nın daha çok emekli ve orta yaş üstü nüfusunun yaşadığı Anadolu Mahallesi’nde 2 dönemdir muhtarlık yapan Ömür Demirtaş, mahallenin kentsel dönüşüm sıkıntılarını Demokrat Gazetesi Muhabiri Tuğba Serel’e anlattı.

 

Demirtaş “ Anadolu Mahallesi’nde arsa sıkıntısı olduğu için dükkân gibi işletmeler ne yazık ki açılamıyor. Mahalle sakinlerinin ve şahsım olarak ilgili kurumlardan beklentilerimiz, 5 katın üstünde yeni dairelerin yapılması için emsalin 2.08’den 2.40’a yükseltilmesi.” Dedi. 

 

Bulunduğu konum itibariyle Isparta’nın sakin ve en eski mahallesi olarak bilinen Anadolu Mahallesi’nde oturan grup geneli emeklilerden oluşuyor.

 

Güvenilir bir mahalle olma avantajının yanında binaların eski ve asansörsüz olması ise orta ve yaşlı vatandaşlarımızın en mustarip olduğu konuların başında geliyor.

 

Mahalle Muhtarı Ömür Demirtaş müteahhitlerin mahallelerine yeni bina inşa etmesi için öncelikle emsalin yükseltilmesi gerektiğini belirtti.

 

Demirtaş, “ Anadolu Mahallesi’nde 2 dönemdir muhtarlık yapıyorum.  Mahallemiz sakinliği ile bilinip genelde memur ve emekli kesimin hitap ettiği bir konumda. Oturan kesimin büyük bir çoğunluğu emekli olduğu için bu mahallede kavga gürültü duymak zordur. Bilinçli ve duyarlı insanlarına sahip olan mahallemizin bu güzel yönünü, civar mahallelerden duymakta mümkündür. Ancak mahallenin en büyük dezavantajı kentsel dönüşüm sıkıntısı yaşaması. Binalar çok eski olması ve asansörün bulunmaması özellikle yaşlı kesimi fazlasıyla zorluyor. Daha öncesinde kentsel dönüşüm taleplerimiz oldu. Arsa sıkıntısı ve yüzölçümünün küçük olması işimizi zorlaştırıyor. İstediğimiz 5 katlı olan evlerimizin 10 kata kadar yükselmesi ve yenilenmesi. Bu sayede mahallemize farklı kesimden insanları da çekmenin yanında iş sahasını da genişletebiliriz. Çünkü çok fazla dükkân kiralamak isteyen insan var. Ancak bu iş sahasının oluşması ve zincir marketlerin açılabilmesi için binaların altının boş olması gerekiyor. Yeni bina yapılırsa bu krizi fırsata çevirebilir.

 

Özellikle emsalin yükseltilmesi dairelerin m2’lerinide yükselticektir. Konum olarak hastaneye, çarşı merkeze, AVM’lere yakın olması bakımından avantajlı bir mahalleyiz.  Anadolu Mahallesi’nin kentsel dönüşüm sıkıntısı da çözüme kavuşursa, huzur ve güvenilir bir mahalle olmanın yanında hak ettiği canlılığı da kazanacağını düşünüyorum.  2 dönem muhtarlığını yaptığım ve halen devam ettiğim Anadolu Mahallesi’ne en büyük talebim kentsel dönüşüm. Ancak bir tarafında Sanayi Mahallesi bir tarafında Modernevler ortasında Anadolu Mahallesi, araya sıkışmış ve küçük bir mahalle olduğundan ötürü bu talebimiz maalesef askıya alınmak zorunda kaldı. Pandemi de en büyük etkenlerden biri oldu. Umarım biran önce Isparta’nın en sessiz ve sakin mahallesinde kentsel dönüşüm sıkıntısına çözüm bulunur.”  dedi. (TUĞBA SEREL)

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Önceki ve Sonraki Haberler