Kadın Fiziksel Anlamda Narin, Sorunlar Karşısında Dağ Gibidir

İYİ Parti Isparta Milletvekili Dr. Aylin Cesur, 8 Mart Dünya Kadınlar Günün de kadının Türkiye’de ve Isparta’daki yerini Demokrat Gazetesi Muhabiri, Emmen Perçin’e değerlendirdi. Cesur; “Türkiye’de olduğu gibi Isparta da kadın, yeterli ve hak ettiği yerde değil. Biz bu yüzden hak ve hukuk mücadelesi veriyoruz.” dedi.

Kadın Fiziksel Anlamda Narin, Sorunlar Karşısında Dağ Gibidir

İYİ Parti Isparta Milletvekili Aylin Cesur;  “Öncelikle tüm kadınların günü kutlu olsun.  9. Cumhurbaşkanımız Süleyman Demirel ile çalışmış ve onun yaşamının önemli bir bölümün de yanında olmuş bir kadın olarak, bir kadın milletvekili olarak hak, hukuk mücadelesi içindeyim. Tüm vatandaşlarım adına onların haklarını savunuyorum.   Ben bu mücadeleyi uzun yıllar veriyorum. Bu siyasete girmek için iki sebebim vardı. Birinci sebebim, Süleyman Demirel’in yanın da yetişmiş biri olarak, Türkiye’de seçme ve seçilme hakkını bizlere sunan ve kadının toplum içerisin de erkeklerle eşit olmamızı sağlayan büyük Atatürk’e borçluyuz. Atatürk’ün kurduğu Türkiye Cumhuriyeti’nin kuruluş felsefesinde  kadını toplum içerisine sokmak. Diğeri ise ben aday olurken, genel başkanı kadın olan bir partiden gelen teklif çok etkiliydi.  Dünya nezdinde Türkiye’nin bir başka seviyeye doğru götürüldüğü ve bütün bunların da Atatürk’ün kurduğu o kuruluş ilkelerimden maalesef uzaklaşma gibi bir tehdit gördüğüm için siyasete atılmak ve aktif siyasete  rol almak istedim. Bir kadın olarak ve Genel Başkanı kadın olan ve bu ilkelerde demokrat, kalkınmacı, milliyetçi bir parti kurarak Türkiye daha iyi olsun diye yola çıkan bir Genel Başkanın teklifini kabul ettim. Bir kadın olarak evet siyaset zor, ama bu zorlukları göğüsleme nedenim  aslında kadınlarımıza olması gereken haklarını sağlanmasıdır.” İfadelerini kullandı.

 

GELECEK KAYGISI YİNE KADININ OMUZLARINDA

 

Siyasete girme sebeplerini açıklamaya devam eden Aylin Cesur;  “Siyasete girmekte ikinci sebebim ise ben dar gelirli öğretmen anne, babanın ikinci çocuğuyum. Anne ve babamın bizim için yaptıkları eğitim almamız için fazla mesai yapmaları ve bir çok fedakârlıklar var. Gece gündüz bizim için çalışıp daha iyi bir eğitim almamızı sağladılar. Bende tıp fakültesini kazanıp doktor oldum. Kadın doktor olarak ülkeme hizmet ettim. Büyük Atatürk’ün yolundan hiç şaşmayan,  Isparta’mızın yetiştirdiği büyük devlet adamı Süleyman Demirel’in önce doktoru sonrasın da ise Cumhurbaşkanı başdanışmanlığını yaptım.  Özellikle kız çocuklarımız eğitim de fırsat eşitliğine sahip olmalar. Bizim çocukluğumuza göre Türkiye çok yol kat etti.   Maalesef Isparta da hiç kadın milletvekili yoktu. Isparta halkının teveccüh ederek seçtiği milletvekiliyim. Bu benim büyük bir şereftir.  Isparta halkını temsil etmeye çalışıyorum. Bize oy veren vermeyen herkesin problemlerini dile getiriyorum. En çok dikkat ettiğim şey işe kadınlar ile ilgili sorunlar. Yaratılış olarak bizler erkeklerden daha farklıyız, bütün bu yoğun çalışmalar beni yormuyor. Çünkü bütün bunların haklı bir gerekçesi var. Öyle ki ailemle zaman geçiremiyorum. Ailemle kahvaltı yaptığım iki ya da üçtür. Bütün bu yoğunluğu hiç umursamadan hedefe doğru koşuyoruz. Isparta’nın 2021 nüfusu 445 bin 678 bu nüfusun 226 bin 99 erkek, 224 bin 979 kadın yani yüzde 49.5 kadın. Ben bütün Isparta’dan sorumluyum biz hiç kimseyi ayırmıyoruz. Hangi partiden olursa olsun herkese hizmet götürüyoruz. Partimizin de ilkesi budur” dedi. (Emmen Perçin)

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Önceki ve Sonraki Haberler