“Mülteciler 2 Yıl İçinde Gidecek”

CHP Isparta İl Başkanı Yalım Halıcı, mülteci konusu ile ilgili konuştu. Başkan Halıcı, mültecilerin sulh içinde taraflarla anlaşılarak gönderilmesi gerektiğini söyledi.

“Mülteciler 2 Yıl İçinde Gidecek”

CHP Isparta İl Başkanı Yalım Halıcı, mülteci konusu ile ilgili konuştu. Başkan Halıcı, mültecilerin sulh içinde taraflarla anlaşılarak gönderilmesi gerektiğini söyledi.

 

Türkiye’deki mülteci krizi her gün yeni bir tartışmaya yol açıyor. CHP Isparta İl Başkanı Yalım Halıcı da son yaşanan gelişmeler ve mülteci krizi ile ilgili yaptığı açıklamada hükümetin izlediği politikayı eleştirdi ve şöyle dedi:

 

“BİRÇOK YERDE SURİYELİ MÜLTECİ SAYISI TÜRK VATANDAŞLARINI GEÇMİŞ DURUMDA”

 

“Şu anda resmi 4 milyon, gayri resmi ise yaklaşık 8 milyon mülteci var. Sen evine, mahallene, şehrine bakabileceğin kapasiteden fazla misafir kabul edebilir misin? Birçok yerde Suriyeli mültecilerin sayısı Türk vatandaşlarını geçmiş durumda şu anda.”

 

“İŞ FARKLI BOYUTLARA SAVRULMADAN ÖNLEM ALINMALI”

 

“CHP ilk seçimle birlikte Millet İttifakı ortaklarıyla birlikte göreve gelir gelmez 2 yıl içinde bu sorunu makul biçimde çözecek. Taraflarla görüşülecek. Suriye ve Afgan taraflarıyla bir araya gelinecek. Diyeceğiz ki ya mülteci kamplarında sizi ağırlayacağız, bizim bakacak gücümüz yok ya da memleketlerinize sizi göndereceğiz. Sulh içinde çözeriz bu konuyu böylece. Olması ve yapılması gereken de bu. O yüzden diyoruz ki iş daha farklı boyutlara savrulmadan, şu anda çok çirkinleşmiş durumda, lütfen bu konuda önlem alın ve bu konuyu kapatın.” Hükümet tarafından yabancı uyruklulara 400 bin dolar karşılığında vatandaşlık verilmesine ilişkin de konuşan CHP’li Halıcı sözlerine şöyle devam etti:

 

“NE DEMEK 400 BİN DOLAR KARŞILIĞINDA VATANDAŞLIK VERMEK?”

 

“400 bin dolara vatandaşlık veriyoruz. Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlığı parayla satılacak bir vatandaşlık mı? Ne demek 400 bin dolarlık ev alırsan vatandaşlık veririm sana? Bunun mantığı nedir? Çok yanlış buluyoruz ve ülkeye çok büyük zarar verdiğini görüyoruz. Ayrıca genel başkanımızın da hükümete yönelttiği dört soruyu tekrar biz de buradan soruyoruz:

1.Sığınmacıların gerçek kimlik bilgilerini ispatlamalarını talep ettiniz mi?

2.Neden vatandaşlık dağıtıyorsun neye hazırlanıyorsun?

3.Vatandaşlık verirken güvenlik soruşturması yapıyor musunuz?

4.Sınırlarımızdan kaçak geçişlere neden izin veriyorsunuz?” (Haber Merkezi)

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Önceki ve Sonraki Haberler