Ödül Beklenen İyilik Amacından Şaşar

Özkanlar Kavşağı bölgesinde bakkal işleten Halil Yılmaz isimli hayırsever esnaf, SMA TPİ1 hastası Berinay ve Eslem Fatmanur için işletmesinin görünür kısmına iki bebeğin resimlerinin olduğu kumbaralar bıraktı.

Ödül Beklenen İyilik Amacından Şaşar

Özkanlar Kavşağı bölgesinde bakkal işleten Halil Yılmaz isimli hayırsever esnaf, SMA TPİ1 hastası Berinay ve Eslem Fatmanur için işletmesinin görünür kısmına iki bebeğin resimlerinin olduğu kumbaralar bıraktı. 

 

Kas hastalığına yakalanmış ikin bebek için yardım çağrısında bulunan Yılmaz, “ Ülkemizde SMA Tip1 hastalığına yakalanmış yüzlerce bebek var. Bu bebeklerin aileleri çocuklarının sağlıklarına kavuşmaları için var gücüyle çalışıyorlar. Lütfen bu çığlıkları duymazdan ve görmezden gelmeyelim. Birlikten güç doğar ” sözlerini kullandı.

 

Mahallesinde sevilen bakkal işletmecisi Halil Yılmaz,  Smatip1 kas hastası Ankara’da yaşayan (Berinay), Yozgat’ta yaşayan (Fatmanur) için işletmesinde fotoğraflarının asılı olduğu kumbaralar ile yardım topladığını ve satışını yaptığı duvar askılarının gelirini de hasta iki kız çocuğuna bağışladığını belirtti.

 

SMA Tip1 hastası çocuklar için başlattığı yardım kampanyası ile iyilik zincirinin halkası olan Halil Yılmaz, Kas hastası bebeklerin çok vaktinin olmadığını ve biran önce yardım edilmesi gerektiğini belirtti. Yılmaz “ İyilik karşılık beklenilmeden yapıldığında anlam kazanır. Ödül beklenen iyilik amacından şaşar. Ankara ve Yozgat illerinde yaşayan Berinay ve Eslem Fatma bebeklerden yakınların aracılığıyla haberdar olduk. Ne yapabliriz?

 

Düşüncesinde işletmeme iki tane kumbara aldım ve Eslem Fatma ve Berinay’ın fotoğraflarını astım gelen müşterilerim sağolsunlar bu konuda çok hassas davranıyorlar çoğu zaman paranın üstünü bile almayıp bağışta bulunuyorlar. Ancak toplanan para yetersiz. Aileler durmadan çalışmalarına devam etseler de bir noktada yetersiz kaldıkları yerler oluyor. Öyle çaresiz bırakıyor ki bu hastalık insan nasıl nerden başlayacağını bilemiyor. Empati yaparak o bebeklerin yaşadığı acıyı düşündükçe insanın içi parçalanıyor. Isparta’da bir esnaf olarak tüm iyilikseverler vatandaşlarımıza sesleniyorum yardım etmek rızkı azaltmaz mübarek ayda bu bebekler görmezden gelinmesin. Yarın kimin başına ne geleceğinin garantisi yok.”  dedi. 

 

ÇİFTLER SMA TETKİKLERİNİ YAPTIRMALI

 

SMA hastası Eslem Fatma ve Berinay bebekler için yardım çağrısında bulunan İşletmeci Halil Yılmaz, yeni evlenecek veya anne adaylarına  “ SMA hastalığı hakkında çok fazla bilgi sahibi değildik. Eslem Fatma ve Berinay bebekler sayesinde biraz araştırdık ki gerçekten çok kötü bir gen hastalığı olduğunu gördük. Ancak araştırmalarımda dikkatimi çeken şey evlilik öncesi ya da bir anne hamile kalmadan önce SMA hastalığını taşıyıcısı olup olmadığı öğrenebiliniyormuş. Bu noktada anne baba adaylarına veya evlenecek çiftlere bu testleri aksatmadan yaptırmak düşüyor. Yüzde veya binde bir bile olsa çocuğunu kimse bu hastalıkla savaşırken görmek istemez.” Tavsiyelerinde bulundu. (Tuğba Serel) 

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Önceki ve Sonraki Haberler