Sağlıkçılara ‘Tutanak’ İddialarına TSS ’den Tepki

Son günlerde, sendikadan doğan haklarını kullanarak eylem yapan sağlık çalışanlarına yönelik idarelerce gösterilen uygulamalara Türk Sağlık Sen Isparta Şube Başkanı Hayrettin Çiçen tepki gösterdi.

Sağlıkçılara ‘Tutanak’ İddialarına TSS ’den Tepki

Sendikal hakların engellenemeyeceğini belirten TSS Başkanı Çiçen: “Sağlık Bakanlığı “Göreve Gelmeme/İş Bırakma Eylemleri” konulu bir yazı yayınlanarak sendikal hakları kısıtlanmasına yönelik bir adım atmak istenmiştir. Türk Sağlık-Sen olarak iş bırakmanın anayasal bir hak olduğunu, bu hakkın yüksek yargı kararları ve uluslararası sözleşmelerle de tescillendiğini bir kez daha herkese hatırlatıyoruz. Bu hakkı kullan çalışanlara herhangi bir disiplin suçu uygulanırsa hukuk ihlal etmiş olacaktır. Bakanlığın yazısından Anayasa, Uluslararası sözleşmeler ve yüksek yargı kararları üstündür” dedi.

 

Açıklamasında hukuku işaret eden Hayrettin Çiçen: “Hiç kimse sendikal bir faaliyet gerçekleştirmesi nedeniyle çalışanı cezalandırma gibi bir yola gidemez. Hiçbir kamu kurumunun sendikal faaliyetleri kısıtlaması, sendikal haklara sınır çizmesi mümkün değildir. Bu hakları kısıtlamaya yönelik her girişimin karşısında oluruz.Bu anlamda söz konusu yazı için Sağlık Bakanlığı’na gerekli başvuruyu yaptık. Başvuruda sendikal hakların korunması ve devamının sağlanması gerektiğinin Anayasa ve Uluslararası düzenlemeler ile koruma altında bulunan haklar olduğu belirtik.

Sendikal hakkı kullanmanın disiplin suçu olarak değerlendirilemeyeceği belirtildiği başvuruda bu hakkın kullanımını etkileyecek/kısıtlayacak şekilde bir işlem tesisinin mümkün olmaması sebepleriyle mezkur yazının iptali ile Sendikamız kararına uyan üyelerimiz açısından “Sendikal Eylem Kapsamında” hareket ettiğinin kabul edilerek haklarında herhangi bir disiplin işlemi uygulanmaması istedik. Bu konuda tavrımız nettir. Hukuki sürecinde takipçisi olacağını herkes iyi bilmelidir” dedi. (Haber Merkezi)

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Önceki ve Sonraki Haberler