‘Savaşın Olduğu Ukrayna’da Elektrik Var, Isparta’da Yok!’

Isparta’da yaşanan enerji kesintilerini yerinde incelemek üzere ilimize gelen Cumhuriyet Halk Partisi Genel Başkan Yardımcısı Ahmet Akın kendisine iletilen sorunları dile getirdi. Akın: ‘Isparta’da vatandaşlar “Ukrayna da savaş var, onlarda bile elektrik var, Isparta’da yok” diyorlar” dedi.

‘Savaşın Olduğu Ukrayna’da Elektrik Var, Isparta’da Yok!’

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Genel Başkan Yardımcısı Ahmet Akın önceki gün Isparta’ya geldi. CHP Isparta İl Başkanlığı’nda yaptığı basın toplantısında; “Yaşanan elektrik kesintileri vatandaşı mağdur etti. Bu mağduriyetin sebebi olan Enerji ve Tabi Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez’i istifaya davet ediyorum.” Dedi. Isparta’ya en son geçen ay yaşanan elektrik kesintilerinde gelen Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Genel Başkan Yardımcısı Ahmet Akın, bir ay aradan sonra yine aynı konuyla basın mensuplarının karşısına geçti. Kenti etkisi altına alan ve kent genelinde elektrik kesintileri yaşanmasına sebep olan kar yağışı sonrasında yaşanan sıkıntılar sebebiyle partisinin il merkezinde bir basın toplantısı düzenleyen Akın, kendisi de Isparta’da olan Enerji ve Tabi Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez’in bir an evvel istifa etmesi gerektiğini savundu.

 

ISPARTA ARTIK MEMLEKETİMİZ OLDU

 

Genel Başkan Yardımcısı Ahmet Akın, sözlerine “Isparta artık memleketimiz oldu. Tüm hemşerilerimi yürekten duygularla selamlıyorum. Geçen ay da aynı konu ile ilgili olarak buradaydık. Bir ayda ikinci kez Isparta’dayız. Biz Isparta’ya mutlu konularla ilgili gelmek istiyoruz. İnşallah önümüzdeki süreçte de öyle olacak” diyerek başladı. Akın, “Genel Merkez olarak Isparta’yı yakından takip ediyoruz. Genel Başkanımız Sayın Kemal Kılıçdaroğlu’nun selamlarını getirdim sizlere. Enerji ve Tabi Kaynaklar Bakanı Sayın Fatih Dönmez’de Isparta’ya gelmiş.  Hoş gelmiş, sefa gelmiş. Ama görüyoruz ki, kabine de yaprak dökümü var. Bu ucube sistem artık dikiş tutmuyor. Gerçi zaten ülkeyi bir kişi yönetmeye çalışıyor.  Tarım Bakanı Bekir Pakdemirli gitti, sırada da Enerji ve Tabi Kaynaklar Bakanı’nın olduğunu düşünüyoruz” dedi. Hükümetin Türkiye gerçeklerinden kopuk olduğunu ileri süren CHP Genel Başkan Yardımcısı Ahmet Akın, “Motorin olmuş 20 TL, sayın bakan çıkıp diyor ki fiyat oynamaları bizi etkilemez. Bunlar Türkiye gerçeklerinden kopuklar. İktidarın bir B planı yok. Böyle bir yönetim olmaz. Isparta özelinde yaşananlar bile akıl mantık dışıdır” ifadelerini kullandı. Akın, “Vatandaş feryat figan. Bu yüzyılda bu çileyi vatandaşa yaşatma hakkınız yok. Bu ıstırap daha ne kadar sürecek. Eksi 10 derecede vatandaşı dondurdunuz. Bu büyük bir beceriksizliktir. 30 gün içerisinde ikinci kez günlerce elektriksiz kalan bir şehir olamaz” dedi.

 

SORUNLARI MUHTARLARA YIKIYORLAR

 

Hükümetin, yaşanan sıkıntıları mahalle muhtarlarının üzerine yıktıklarını söyleyen CHP Genel Başkan Yardımcısı Ahmet Akın, “Yaşanan sorunları muhtarlarımızın üzerine yıkıyorlar. Muhtar hükümet değil ki, vatandaş sıkıntısını derdini muhtara anlatıyor, muhtara isyan ediyor. Muhtarlarımız çabalıyor ama hükümet edenlerden tık yok” dedi. Enerjinin özel sektörün kar hırsına bırakılamayacağının altını çizen Akın, “Özelleştirmeleri yaparken, dediler ki ucuz olacak, kaliteli olacak. Enerji özel sektörün kar hırsına teslim edilebilir mi? AKP Genel Başkanı bizden önce gaz lambası vardı, mum vardı dedi. Gördük işte, Isparta’yı gaz lambasına muma muhtaç ettiler. Enerji ve Tabi Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, elektrik dağıtım şirketlerini topladığında bir daha böyle kesintiler yaşanmayacak demişti. Üzerinden bir ay geçmedi daha. Isparta ortada” şeklinde konuştu. Bakan Dönmez’in elektrik dağıtım şirketleriyle yaptığı toplantıyı hatırlatan Akın, “O toplantıda şirketlere hangi uyarılarda bulundunuz? Neden bir yaptırım uygulamadınız?  Bu şirketleri neden kolluyorsunuz? Yoksa bu şirketlerle bir ortaklığınız mı var? Bakanlık olarak siz bu şirketlerin koruma kalkanı mısınız?” sorularını yöneltti. Isparta’da vatandaşların “Ukrayna da savaş var, onlarda bile elektrik var, Isparta’da yok” sitemleri ettiklerini anlatan CHP Genel Başkan Yardımcısı Ahmet Akın, “Enerji bir insan hakkıdır. Ulaşılabilir ve ödenebilir olmak zorundadır. EPDK bu şirketleri aklayan pozisyonundan çıkmalıdır. Bu yaşananlar başka bir ülkede olsa ne yönetim kalır, ne bakan kalır. Sanayici zararda, tarım sektörü zararda, evlerde birçok zarar var. Isparta’da adeta bir afet durumu yaşanıyor. Ama Isparta, afet bölgesi ilan edilmiyor” dedi. Dağıtım şirketlerinin hesap vermesi gerektiğinin altını çizen Akın, “Isparta'da dağıtımı yenilemenin maddi boyutu nedir bunu duymak istiyoruz. Dağıtım şirketi bunun hesabını vermek zorundadır. Nisan’dan sonra halledeceğiz demekle bundan kurtulamazsınız. Şimdiye kadar aklınız neredeydi? AKP iktidarı Isparta'da sonlanmıştır. Artık vaktiniz de yok” diye konuştu.    (EMMEN PERÇİN)

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Önceki ve Sonraki Haberler