SDÜ Hastanesinden “Meme Kanseri Farkındalığı Sempozyumu”

SDÜ Hastanesinden “Meme Kanseri Farkındalığı Sempozyumu”

SDÜ Hastanesinden “Meme Kanseri Farkındalığı Sempozyumu”

Süleyman Demirel Üniversitesi Hastanesi “Meme Kanseri Farkındalık Ayı” kapsamında SDÜ “Farkındayım, Korkmuyorum Sevdiklerime Anlatıyorum!” mottosu ile “Meme Kanseri Farkındalığı Sempozyumu” düzenlendi.

Sempozyumun açılış konuşmasını yapan SDÜ Hastanesi Başhekimi Prof. Dr. Rasih Yazkan, “Her yıl Ekim ayı Meme Kanseri Farkındalık ayı olarak hatırlanmakta ve bu ay içinde meme kanseri alanında farkındalık oluşturmak üzere etkinlikler gerçekleştirilmekte.

2019 yılında göreve geldiğimizde meme kanseri farkındalık ayı içerisinde yine böyle bir etkinlikte yaptığım konuşmada Meme Cerrahisi Polikliniği ve Cerrahi Onkoloji Polikliniği oluşturma sözü vermiştim. Başhekimliğimizin de ilk icraatı bu olmuştu

. Meme Cerrahisi Polikliniği ve Cerrahi Onkoloji Polikliniği açıldı hizmet vermeye başladı. Bizler bu alanı bir okul olarak düşünüyoruz. Çünkü meme kanseri, hastanın kendi kendisine teşhis koyabileceği nadir kanser türlerinden bir tanesi. Bu göz ardı edilemez. Kadınlarda en sık görülen kanser olarak biliniyor. Hastalığın teşhis ve tedavi sürecinde en önemsediğim konulardan biri tanı ve tanıma konusu.

Burada halkın bilinçlendirilmesi son derece önemli ve hizmete açtığımız alan da bu anlamda adeta bir okul olarak da hizmet vermekte. Bu anlamda Isparta halkına ve bölgeye çok önemli katkılar sağlamakta” dedi. Başhekim Yazkan, konuşmasını sempozyuma katkı sağlayanlara teşekkür ederek sonlandırdı.

Açış konuşmasının ardından Genel Cerrahi Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Recep Çetin moderatörlüğünde gerçekleştirilen oturuma geçildi. Oturumda, Uzm. Dr. Seda Baştürk “Meme Kanseri Epidemiyolojisi, Risk Faktörleri ve Meme Kanserinde Erken Tanının Önemi”, Doç. Dr. Aliye Kuyumcu “Kanser ve Beslenme”, Dr. Öğr. Üyesi Gülin Özdamar Ünal “Kanser Tanısı Nasıl Söylenmeli” ve Hemşire Melek Arıkan “Kanserli Hasta İle Bakım Deneyimleri” konularında sunum yaptı.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Önceki ve Sonraki Haberler