SDÜ’den Fırsat Eşitliği Eylem Planı

SDÜ Rektörü Prof. Dr. İlker Hüseyin Çarıkçı, Süleyman Demirel Üniversitesi bünyesinde “Kadın Dostu Yerleşke”, “Fırsat Eşitliği” ve “Kadın Akademisyenlere Teşvik” başlıklarına sahip eylem planını açıkladı.

SDÜ’den Fırsat Eşitliği Eylem Planı

Konuyla ilgili yapılan açıklamada: “Kadın personel ve öğrencilerimizin yerleşkelerimizde kendilerini daha da güvende hmeleri için uygun ortamın oluşturulmasını amaçladıklarını kaydeden Rektör Çarıkçı, “Tüm öğrencilerimizin güvenli ve huzurlu bir ortamda eğitim almaları için tüm güvenlik önlemlerimizi üst düzeyde tutuyoruz. Yerleşkemizin farklı alanlarında kadınların güvenliğini sağlayacak çeşitli önlemler aldık. Üniversitemizin farklı bölgelerinde acil durumlar için “Panik Butonu” oluşturuldu. Yerleşke içerisinde bulunan yollar, kör noktalar, karanlık mekânlar aydınlatıldı” dedi.

 

 “ŞİDDET KARŞITLIĞI EĞİTİMLERİ”

 

Kadınların sosyal alanda güçlendirilmesi ve bu konuda farkındalık oluşturulması adına kadına yönelik şiddetin önüne geçilmesini içeren üniversite düzeyinde bazı dersler açılacağını kaydeden Çarıkçı, “Bu farkındalığın gelişmesi de eğitimden geçiyor. Eylem planı kapsamında tüm öğrencilerimize yönelik bu konudaki eğitimleri artıracağız. Hukuk Fakültesinde başlangıç olmak üzere üniversitemizin genelinde tüm öğrencilerin alabileceği dersler tasarlıyoruz” diye konuştu.

 

“FIRSAT EŞİTLİĞİ EYLEM PLANI”

 

Fırsat Eşitliği Eylem Planının harekete geçirildiğini aktaran Prof. Dr. Çarıkçı, “Yönetim kademelerinde fırsat eşitliği gibi kavramlar sıkça kullanılıyor. Geçtiğimiz yıl içerisinde bir cinsiyet raporu yayınladık. Raporumuzda kadın akademisyenlerimizin, çalışanlarımızın, öğrencilerimizin durumunu tespit ettik. Bu konuda da kendimize bazı hedefler belirledik. Bu hedeflerimizin başında da kadın yöneticilerimizin sayısının artırılması yer alıyor. Üniversitemizde dört yıl önce inşaat mühendisliği alanında kadınlarımızı teşvik etmek amacıyla “Pembe Baret Projesi” başlatmıştık. Bu, üniversitemizden çıkıp tüm ülkeye yayıldı. Bu süreci taçlandırdığımız en önemli gelişme de geçen yıl Yapı İşleri Daire Başkanlığına bir kadın inşaat mühendisimizin atanması oldu.”

 

 “KADIN AKADEMİSYENLERE AKADEMİK TEŞVİK”

 

Ülkemizde kadın akademisyen oranının Avrupa ortalamalarının üzerinde olduğunu kaydeden Rektör Çarıkçı, üniversitemizdeki akademisyenlerimizin %44’ünün, tüm profesör ve doçentlerin ise %32’sinin kadın akademisyenlerden oluştuğunu söyleyerek şunları kaydetti: “Diğer bir husus ise kadınlarımızın akademik olarak teşvik edilmesi. Biz akademisyenler olarak yaptığımız çalışmalarla ödül almayı çok seviyoruz. Çünkü bizi motive ediyor. Kadın akademisyenlerimizin hayatını kolaylaştırmak, kariyer gelişimlerine destek sağlamak amacıyla bu kategoride kadınlara yönelik özel bir ödül programını başlatıyoruz. Kadın akademisyenlerimize farklı bir uygulamayla onların teşvik puanlarını artırma hedefini benimsemiş durumdayız” (Haber Merkezi)

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Önceki ve Sonraki Haberler