Şoförlere Uygulanan Dezenfeksiyon İşlemi Kaldırıldı

Pandemi nedeniyle Türkiye’ye giriş yapan şoförlere uygulanan dezenfeksiyon işlemi kaldırıldı.

Şoförlere Uygulanan Dezenfeksiyon İşlemi Kaldırıldı

Isparta İl Hıfzıssıhha Kurulu 23.03.2022 Çarşamba günü saat 16.30’da Vali Ömer Seymenoğlu başkanlığında İçişleri Bakanlığının 23.03.2022 tarih ve 27302 sayılı Genelgesi gereğince toplandı.Kurul şoförlere uygulanan dezenfeksiyon işleminin kaldırıldığını kamuoyu ile paylaştı. Konuyla ilgili olarak yapılan açıklamada: “Koronavirüs (Covid-19) salgını sürecinde toplumsal hayatın işleyişine ilişkin usul ve esaslar, salgının genel seyri ve Sağlık Bakanlığının önerileri doğrultusunda belirlenmektedir.

 

Sağlık Bakanlığının 22.03.2022 tarih ve E-39476629-724.01.01 yazısında; “Uluslararası yük taşımacılığı kapsamında Türk ve yabancı uyruklu sürücülerin ülkemize giriş­çıkışlarına ve ülkemizden üçüncü ülkelere transit geçişlerine ilişkin usul ve esaslar ile ülkemize giriş yapan araçların dezenfeksiyon işlemine tabi tutulmaları”na dair İçişleri Bakanlığınca çıkarılan Genelge hükümlerinin, koronavirüs salgınının son dönemdeki seyri dikkate alınarak kaldırılması talep edilmektedir. Bu kapsamda, İçişleri Bakanlığının 08.05.2020 tarih ve 7784 sayılı Genelgesi ile 03.06.2020 tarih ve 8751 sayılı Genelgesinin;

 

A. Türkiye’den Transit Geçecek Araçlar ve Şoförler başlıklı kısmının 2nci maddesinin “Giriş yapan araçlar dezenfeksiyon işlemine tabi tutulacaktır. ”

 

B. Türkiye’ye Giriş Yapacak Şoförler başlıklı kısmının 2 nci maddesinin “Ülkemize giriş yapan araçlar dezenfeksiyon işlemine tabi tutulacaktır. ”

 

C. Ro­Ro Seferlerinde Uygulanacak Kurallar başlıklı kısmının 4 üncü maddesinin “Ülkemize RoRo seferleri ile gelen tırlar şoförlerine teslim edilmeden önce şoför kabini başta olmak üzere araçların dezenfeksiyonu yapılacaktır. ” Hükümleri 23.03.2022 tarihinden itibaren uygulanmayacaktır. Yukarıda alınan kararların ivedilikle planlanmasına/uygulanmasına, tüm kolluk ve belediye zabıtası birimleri ile ilgili kurum ve kuruluşlarımız tarafından konunun takip edilerek uygulamada herhangi bir aksaklığa meydan verilmemesine ve mağduriyete neden olunmamasına” denildi. (Haber Merkezi)

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Önceki ve Sonraki Haberler