Ucuz Kablolar Yangın Çıkarabilir

Deniz Elektrik Sahibi Mehmet Mırık, uzatmalı 3’lü prizde dikkat edilmesi gereken hususlarda uyarırken tasarruf ampullerinin kullanım faydalarına değindi.

Ucuz Kablolar Yangın Çıkarabilir

İş yerlerinde, evde vazgeçilmez ürünlerden birisi olan 3’lü prizler dikkat edilmediğinde yangın çıkartma olasılıkları yüksektir. Deniz Elektrik firmasının sahibi Mehmet Mırık ucuza alınan kabloların içeresinde bakır olması gereken tellerin alüminyum olduğunu ve bu sebepten ötürü yüksek enerji gerektiren bir elektronik cihaza takıldığı zaman patlamasına hatta yangın çıkartmasına sebep olabileceğini söyledi.

Elektrik malzemelerin satışını yapan Mehmet Mırık ucuz uzatmalı kabloların dezavantajından bahsetti. Mırık, “ Elektrik malzemelerin alınması gereken yer bu sektörün tozunu yutmuş elektrik firmalarından, işletmeleridir. En basit örnek 3’lü uzatmalı prizler, ucuzcuda satılır bizde de.  İki ürün aynı gözükse de aralarında ciddi fark vardır. Bizim satışını yaptığımız prizler Ts’lidir helojanfiri madde olduğu için yanmaz sadece büzüşür. İçindeki teller de bakır prizin iç kısmında yer alan teller de sarı metaldir. Bu detaylar yangından koruduğu için çok önemlidir. Ancak ucuzcuların sattığı çoğu priz kabloları dışarıdan kalın gözükse de içerisinde bakır olması gereken tel alüminyumdur. Yüksek enerji isteyen bir alete takıldığı zaman yangın çıkarma olasılığı çok yüksektir.  Bu yüzden güvenilir yerden alışveriş yapmak önemli. Bir başka alırken dikkat edilmesi gereken ürün tasarruf ampulleridir. Yine seyyar satıcılardan alınan ancak beklenilen performansı vermeyen tasarruf ampullerin kalitelisi olduğunda sağladığı en büyük yarar enerji tasarrufu sağlamaktadır. Örneğin 9 W ile çalışan tasarruflu ampul 60 W ışık veriyor. Ancak kalitesiz ampulde yazan 9 W elektrik tüketiminin karşılığında sadece 4 W ışık saçıyor. Dolaysıyla yapı marketlerden ve elektrik işletmelerinden alınan ürünler daha uzun ömürlü ve güvenilirdir.” Dedi. (TUĞBA SEREL)

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Önceki ve Sonraki Haberler