Umudumuz Tarım

Isparta’da beklenilen seviyede yağan kar ve yağmur en çok elma üreticisini mutlu etti. Çiftçiler bu sezon 1 milyon tondan fazla elma bekliyor. Üretici, ürününü piyasa şartlarında satarsa gelecek adına umutlu olacak. Isparta Ziraat Odası Başkanı Mustahattin Can Selçuk: ‘Yağışlar bu yıl GÜL, LAVANTA ve ELMA rekoltesini yükseltecek diye bekliyoruz” dedi.

Umudumuz Tarım

Isparta’da beklenilen seviyede yağan kar ve yağmur en çok elma üreticisini mutlu etti. Çiftçiler bu sezon 1 milyon tondan fazla elma bekliyor. Üretici, ürününü piyasa şartlarında satarsa gelecek adına umutlu olacak. Isparta Ziraat Odası Başkanı Mustahattin Can Selçuk: ‘Yağışlar bu yıl GÜL, LAVANTA ve ELMA rekoltesini yükseltecek diye bekliyoruz” dedi.

 

Isparta Ziraat Odası Başkanı Mustahattin Can Selçuk, pandemi ve kuraklıkla mücadele eden çiftçilerin unutulmaması gerektiğini belirterek, çiftçilere teşekkür edilmesi gerektiğini ifade etti. Isparta tarımından söz eden Başkan Selçuk, “ Yağan yağışlar bu yıl gül, lavanta ve elma rekoltesini yükselteceğini düşünüyoruz” dedi. Gülü, Lavantası ve Elması ile tarım şehri olarak bilinen Isparta kendini yeni sezona hazırlamaya başladı.

 

Toprağının bereketi kadar çiftçilerin emeği de göz ardı edilmeyecek kadar tarım yapılan şehirde, çiftçilerin unutulmaması gerektiğini belirten Isparta Ziraat Odaları Başkanı Mustahattin Can Selçuk, “ Isparta’da, 20 bini Çiftçi Kayıt Sistemine (ÇKS) 40 bini de odamıza kayıtlı olan çiftçilerimiz gül şehrimizde üretime aralıksız iklimsel gerekse Pandemi sorunlarına rağmen toprağını ekip biçmekten vazgeçmeyen çiftçilerimiz, geçtiğimiz iki yılın totalinde bir teşekkürü hakkettiler. Çünkü onlarda tüm ruhlarıyla, elleriyle bizim için çalıştılar, toprağını ekip biçtiler.” dedi.

 

Selçuk, Isparta tarımını önceki yıllara göre kıyaslayarak bu yıl yağışların çok olması çiftçilerin avantajına olduğunu ve tarım ürünlerinde artışın yaşanacağını belirtti.  Zorlu şartlarda toprağını ekmekten vazgeçmeyen çiftçilerin unutulmaması gerektiğini söyleyen Selçuk, “ Malum pandemi döneminden geçtik ve geçiyoruz.  İnşallah sonuna gelmişizdir diye düşünüyorum.  Bu zorlu süreçlerde hepimiz markete gittiğimizde kavunumuzu, domatesimizi, karpuzumu birçok ihtiyacımızı marketlerden kolaylıkla alabildik. Çiftçilerimiz bu süreçte hep arazide çalışmaya devam etti. Üretmeye devam etti. Bu yüzden hep söylediğim şeyi tekrarlamak istiyorum. Eli nasırlı çiftçilerin temsilcisi olmaktan gurur duyuyorum.  Her platform da onların isteklerini arzularını ilgili kurum ve kuruluşlara iletiyor, yapılan toplantılarda dile getiriyorum. Ancak küçük bir sitemim çiftçiler adına, unutulmaları oldu. Pandemi ile mücadele de en ön safta çalışan sağlık çalışanlarımızı hep alkışladık. Çiftçiler unutuldu. Tabi ki sağlık çalışanlarımızın hakkı ödenmez, onları şimdi ve hep alkışlamaya devam edeceğiz. Ancak bizim için mücadele eden, sürekli arazide çalışan çiftçilerimizde büyük bir alkışı hak ettiğini düşünüyorum.” Dedi.

 

BU YIL ELMA REKOLTESİ 1 MİLYONU GEÇER

 

Pandemi döneminde toprağını ekmekten vazgeçmeyen çiftçileri tebrik eden Isparta Ziraat Odası Başkanı Mustahattin Can Selçuk, 2022 yılında Isparta tarımının önceki yıllara kıyasla verimli geçeceğini belirtti. Selçuk, “ Bu kış çok çetin geçti. Gerek kar yağışları gerekse yağmurun çok yağması Eğirdir Gölü’nü yükseltti. Çiftçilerimiz için büyük bir avantaj haline dönüşen bu durumun meyvesini İnşallah bu yılsonunda alacağız. Geçen yıl elma rekoltesi 1 Milyon iken 2022 yıl sonunda bu rakamların üstüne çıkacağımızı düşünüyorum. Nisan ve Mayıs ayında yağmasını beklediğimiz kırkikindi yağmurları eğer beklenilen düzeyde yağarsa, Bereketi bir sezon geçer.” İfadelerini kullandı. (TUĞBA SEREL)

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Önceki ve Sonraki Haberler