‘Yazılacak Hikayemiz, Yürüyecek Yolumuz Var’

Isparta Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği’nin 40. Olağan Genel Kurulu Cumartesi günü Süleyman Demirel Kongre Merkezi’nde gerçekleştirildi. Isparta’da ki 27 esnaf odasının başkan ve yöneticileri tarafından tek aday olarak gösterilen mevcut başkan Ahmet Tural güven tazeledi. Kongrede esnaflara seslenen Başkan Tural, ‘Sizlerle daha yazılacak çok hikayemiz, yürüyecek çok uzun yolumuz var’ dedi.

‘Yazılacak Hikayemiz, Yürüyecek Yolumuz Var’

Isparta Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği’nin 40. Olağan Genel Kurulu Cumartesi günü Süleyman Demirel Kongre Merkezi’nde gerçekleştirildi. Isparta’da ki 27 esnaf odasının başkan ve yöneticileri tarafından tek aday olarak gösterilen mevcut başkan Ahmet Tural güven tazeledi. Kongrede esnaflara seslenen Başkan Tural, ‘Sizlerle daha yazılacak çok hikayemiz, yürüyecek çok uzun yolumuz var’ dedi.

 

Uzun yıllar Esnaf Odaları Birlik Başkanvekilliği yapan ve Başkan Mehmet Aybatılı’nın görevden ayrılmasının ardından yönetim kurulu kararıyla ESOB Başkanlığı’na getirilen Ahmet Tural, Cumartesi günkü kongre de üyelerin oylarıyla başkanlığa seçildi. Ahmet Tural bu görevini 4 yıl sürdürecek. Özellikle pandemi döneminde esnaflar için büyük fedakarlıklar yapan Ahmet Tural, bu çalışmalarının meyvesini 27 oda başkanının tek adayı olarak göstermesiyle aldı. Rakipsiz olarak kongreye giden ve güvenoyuna çıkan Ahmet Tural duygu yüklü bir konuşma yaptı.

 

Isparta Esnaf ve Sanatkarlar Odası Birliği’nin seçimleri geçtiğimiz Cumartesi günü saat 10:00’da IYAŞ Süleyman Demirel Kongre Merkezi’nde saat 10:00’da başladı ve 17:00’de tamamlandı. Kongreye Isparta Valisi Ömer Seymenoğlu, AK Parti Isparta Milletvekili Mehmet Uğur Gökgöz, Isparta Uygulamalı Bilimler Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. İbrahim Diler, İl Emniyet Müdürü Ahmet Turanlı, Belediye Başkanları, TESK Genel Başkanvekili ve Türkiye Şoförler Otomobilciler Federasyonu Genel Başkanı Fevzi Apaydın, Siyasi Partilerin  İl başkanları, kamu kurum ve kuruluşların müdürleri, sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri, Kahveciler Federasyonu, Antalya, Denizli, Burdur birlik Başkanları, Isparta’da ki 276 esnaf odası başkan ve yöneticileri, esnaflar ve özel davetliler katıldı.   Kongre de divan başkanlığını TESK Genel Başkanvekili ve Türkiye Şoförler Otomobilciler Federasyonu Genel Başkanı Fevzi Apaydın gerçekleştirdi.

 

ŞOFÖR BABANIN EVLADI OLMAKTAN GURUR DUYUYORUM

 

Kongre konuşan ve zaman zaman duygulandığı gözlemlenen Isparta Esnaf Odaları Birlik Başkanı Ahmet Tural: ‘Allahıma şükürler olsun ki benim yolumu sizlerle kesiştirdi. Şoför bir babanın evladı olarak, esnaf teşkilatı içinde görev almaktan ve bu teşkilat içinde sizlerle gönül birlikteliği kurmaktan her zaman gurur duydum.

 

Her zaman gücümüzü birlikteliğimizden aldığımızı söyledik. İşte birlik ve beraberliğin gücü, resmi bu salondadır.  Bu teşkilat benim yuvam, sevdam,aşkım herşeyim oldu.  Ne yaptıysak, ortaya ne koyduysak hep beraber yaptık. Sizlerle ne kadar övünsem azdır.

 

27 oda, 4 şube, 1 sicil müdürlüğü, 1 sicil irtibat bürosu 14 bin üyesi ile 700 yıllık ahilik kültürünü yaşatan, yarım asırı geçen tecrübesiyle geleceğe ışık tutan Esnaf Odaları Birliğimizin temsilcisi olarak sizlerin huzurundayım. 

 

Güçlü esnaf, güçlü oda, güçlü Birlik olmak için yola çıktık. Şimdi ne mutlu ki esnafımız da, odalarımız da, Birliğimiz de güçlü. Sütçülerden, Keçiborlu’ya, Keçiborlu’dan Şarkikaraağaç’a,Yalvaç’a kadar 12 ilçe ve merkezde esnafın, gözü, kulağı sesi olmamızda bize yol arkadaşlığı yapan herkese esnaf ve sanatkarlarımız adına teşekkürlerimi sunuyorum. İyi ki varsınız   

 

Gönülleri kazanmak, işini gönülden yapmakla mümkün olur.  Bizler de bu teşkilat içinde işimizi her zaman gönülden, kalpten yapmaya gayret gösterdik. Sizlerin gönüllerine girmeye çalıştık. 

 

Esnaf ve sanatkarlarımıza hizmet etmekten asla yorulmadık. Çünkü işini aşkla yapan, yorulmak bilmez. Esnafına, insanına, memleketine aşık biri olarak, bu can bu bedende olduğu sürece, görev de olsam da olmasam da aşkla, sevdayla, yorulmadan sizlere ve Ispartamıza hizmet etmeye devam edeceğime söz veriyorum.

 

Bizim her zaman söyleyecek sözümüz, duyulacak sesimiz var. Her yerde sesimizi duyurmaya devam edeceğiz. Çünkü biz 14 bin üyesiyle büyük bir aileyiz. Bu ailenin ferdi olmaktan da gurur duyuyorum. Bu büyük ailenin sorumluluğunu omuzlarımda taşıyarak istek ve taleplerini her platformda dile getirdim, getirmeye de devam edeceğim.

 

Uzun yıllar birlikte yol arkadaşlığı yaptığım, bir hayalin bir hedefin serüveni olan aynı yolda birlikte yürümekten mutluluk ve heyecan duyduğum, değerli ağabeyim, onursal başkanımız, Sayın Mehmet Aybatılı başkanımızın Birlik Başkanlığı görevinden ayrılmasından sonra, sorumluluğu büyük, yükü ağır bu görev, şahsıma tevdi edildi

 

TEK ADAY OLARAK GÖSTERİLMEK DE BANA ONUR VE GÜVEN VERMİŞTİR

 

Odalarımızın genel kurullarını birlik ve beraberlik içerisinde, Isparta esnaf ve sanatkarına yakışır bir şekilde tamamladıktan sonra 27 oda başkanımızın güçlü desteğiyle Birlik Başkanlığına tek aday olarak gösterilmek de bana onur ve güven vermiştir. Şimdi omuzlarımızdaki yük daha ağır, sorumluluğumuz daha da fazladır

 

Sizler bizim jüri üyelerimizsiniz. Bizler bu çatı altında Ispartamızın esnaf ve sanatkarımızın hizmetkarıyız. Sizlere ve Isparta’ya hizmet etmek bizler için onur dur.  Sizler ekonominin manevi tarafını en iyi bilen ve yaşayan kişiler olarak her türlü övgüyü hak ediyorsunuz.

  

NEDEN ADAYIZ?

 

Peki biz Nereye adayız? Neden adayız? Biz makama mevkiye değil, hizmetin karşılığında esnaf ve sanatkarımızın göstereceği bir tebessüme adayız. Biz, bir meslek odası olmanın yanında Isparta’nın en büyük sivil toplum kuruluşu olan, Esnaf Odaları Birliği’nin adayıyız. Biz, sabahları dükkanını besmele ile açan Terzi Ramazan Ustamın adayıyız. Şu dağları ben yarattım diyenlerin, egosundan başka gözü hiçbir şey görmeyenlerin değil, böl parçala yönet aklının değil, akşamları kepengini Rabbine şükrederek indiren Berber Mehmet kardeşimin adayıyız.  

 

Bizler cebinde olmasa da, veresiye defterlerinin kapağını açmayı kendisine yediremeyen ve kimsenin hatırını kırmayan Bakkal Mustafa Amcamın adayıyız. 

 

Vefanın, şefkatin ve merhametin timsali olmuş, bencilliği, nefsine düşkünlüğü kendisinden uzak tutan esnaf ve sanatkarlarımız; Bizleri, özellikle genel kurul dönemlerinde dışarıdan müdahalelerle bölmek, parçalamak, nifak sokmak isteyenlere rağmen bir olacağız, iri olacağız, diri olacağız.

 

Sizler bir, iri ve diri olduğumuzu, en güzel şekilde sandıkta cevap vererek gösterdiniz, göstermeye de devam ediyorsunuz. Siftahı müşteriden, bereketi Cenab-ı Allah’tan bekleyen anlayışa da zaten bu yakışır. İşte bu yüzden sizlerle övünüyor, sizlerle her zaman gurur duyuyorum.

 

PANDEMİ EN ÇOK ESNAFI ETKİLEDİ

 

Dünyayı ve ülkemizi derinden etkileyen bir salgın süreci yaşadık. Salgının en çok vurduğu kesimin esnaf ve sanatkarlar olduğunu her platformda dile getirdik.

 

Pandemi, bizlere adeta nasihat verdi. Bir kere yardımlaşmayı önemsememiz, birbirimizin elini sımsıkı tutmamız lazım. Var olan, yok olana vermeli. Birbirimizin sesini işitmeliyiz. Kulağımızı tıkamamalıyız. Bize bu süreç bunu öğretti.

 

Bu zor dönemde esnaf ve sanatkarlarımızın yanında olduk. Olmaya da devam ediyoruz. Başta TBMM Başkanvekilimiz, Valimiz, milletvekillerimiz, siyasi partilerimizin üst düzey yöneticileri, il başkanları, kamu kurum ve kuruluşlarımızla sizlerin adına daima irtibat halinde olduk, Birliğimizde ağırladık istek ve taleplerimizi dile getirdik.

 

Esnaf ve sanatkarlarımızın haklarını savunduk, sorunlarına çözüm aradık. Devletimiz bu dönemde esnafımıza destekler sağlamıştır. Bunlardan bir kısmını sayacak olursak istikrar kalkanı paketiyle esnafımıza 25 bin lira doğrudan gelir ve esnaf kart desteği sağlandı. Esnafa kredi kefalet kooperatifleri aracılığıyla verilen kredilerin ödemeleri 15 ay ertelendi.

 

Kısa çalışma ödeneği, nakdi ücret desteği üçüncü fazda aile başına gelir desteğinden esnafımız da yararlandı. Gelir ve kira desteği sağlandı. Bazı işyerleri mücbir sebep kapsamına alınarak sigorta prim ödemelerinin süresi uzatıldı.

 

Bu destekler belki yeterli olmadı ama imkanlar dahilinde desteklerin sağlandığını söylemeden geçemeyiz. Verilen bu desteklerden dolayı başta Cumhurbaşkanımız olmak üzere emeği geçen herkese teşekkür ediyoruz. Ama istek ve taleplerimizi yine her platformda dile getirmeye devam edeceğiz. Bu taleplerimizi de konuşmamın ileri bölümlerinde ifade edeceğim. 

 

Birlik olarak, esnafımızın pandemi kısıtlamalarından en az zararla çıkması için tüm imkanlarımızı seferber ettik. Yaptıklarımızın takdirini de esnaf ve sanatkarlarımızın, kamuoyunun takdirine bırakıyoruz.

 

Pandemi de Birlik ve oda personelimiz hiç durmadan hizmet verdi. Birlik yönetimimiz ve Oda başkanlarımızla birlikte, esnafımız, odalarımızı ziyaret etmek suretiyle sorunları yerinde tespit ettik ve ilgili mercilere bunları ilettik.

 

İl bazında esnaf ve sanatkarlarımızın yaşadığı sorunların çözümünde hep diyalog halinde olduk. Özellikle pazar yerlerinin yeniden açılması, denetimlerde hassasiyet gösterilmesi gibi konularda duyarlı yaklaşımlarından dolayı Sayın Valimize teşekkür ediyor ve yeri gelmişken bir anekdotumu anlatmak istiyorum.

 

SAYIN VALİMİZ ESNAFA SAHİP ÇIKTI

 

Geçtiğimiz günlerde bir toplantıda Sayın Valimize, bir müdürümüz tarafından denetimlerle ilgili bilgi arzettiğinde Sayın Valimizin  ‘Cezalar çok ağır. hemen ceza yazmayın. Uyarın’ talimatı vermesi bile Sayın Valimizin esnafa nasıl sahip çıktığının göstergesidir. Huzurlarınızda bir kez daha kendilerine şükranlarımı sunuyorum.

 

Pandemi sürecinde Hükümetimiz ve devletimiz tarafından esnaf ve sanatkara gösterilen hassasiyetin, tüm kesimler tarafından gösterilmesini beklerdik. Ama bazı kesimlerden bu desteği, bu hassasiyeti görmediğimizi de belirtmeden geçemeyeceğim. Destek verenlere nasıl teşekkür  ediyorsak, destek olmayanları da esnaf ve sanatkarlarımıza havale ediyoruz.

 

Pandemiden çıktık, bu seferde dünya genelinde yaşanan enerji ve tedarik krizinin neden olduğu yüksek fiyat artışlarıyla karşı karşıya kaldık. Akaryakıt başta olmak üzere, enerji ve gıda fiyatlarındaki artışlar esnaf ve sanatkarımızı derinden etkiledi. Diyoruz ki akaryakıt, elektrik, doğalgaz düşmeden, esnafın işi düzelmez.

 

O nedenle akaryakıtta mutlaka ÖTV düşürülmeli, ticari akaryakıt desteği verilmeli ve eşel mobil fiyat sistemine geçilmelidir. Elektrikte, esnafımız ticarethane kapsamından çıkarılmalı, elektrik ve doğalğazda zamlar geri alınarak esnafa özel tarife uygulanmalı, en azından belli bir süre zamların sübvanse edilmesi gerekmektedir. 

 

Yüksek Bağ-Kur primleri mutlaka düşürülmeli, prim doldurma gününde indirime gidilmelidir. Artık yıllardır Meclis’te bekleyen esnaf ve sanatkarın zincir marketler karşısında korunmasına yönelik Perakende Yasası düzenlemesi bir an evvel yapılmalıdır.

 

Yine internet üzerinden alışverişler için de acilen bir düzenleme yapılmasını bekliyoruz. Bu konuda ilimizde Birlik olarak  Süleyman Demirel Üniversitesi TEKONOKENT’le yürüttüğümüz ortak çalışmayla ilimizde bir esnafsepeti platformu oluşturma gayretindeyiz.

 

Bunu da en kısa sürede hayata geçirmek istiyoruz. Ayrıca SDÜ ile E-Ticaret konusunda üyelerimize yönelik bilgilendirme çalışmaları yapıyoruz,  yapmaya da devam edeceğiz.

 

Bir taraftan esnafımız fiyat artışlarıyla boğuşurken, esnafın yanında olması gereken kurum ve kuruluşların esnafla rekabet içine olduğunu gördük. Bunu yadırgadığımızı belirtmek istiyorum. Bu yanlıştan bir an evvel dönülmelidir. Esnafa sahip çıkılması gerektiğini buradan bir kez daha söylüyorum. Devletimizin ve siyasi kuruluşların en üst düzey mercilerinin söylediği Bu ülkeden esnaf ve sanatkarı çıkardığınızda ülkenin omurgasını çıkarmış olursunuz sözünün ne kadar doğru olduğunu tekrar ifade etmek istiyorum. Esnafımızı destekleyici tedbir ve kararların, tüm siyasilerin katkı sunarak çıkarılmasını istiyoruz.

 

Anayasamızın 173’üncü maddesi gereğince Devlet esnaf ve sanatkarı koruyup kollamak zorundadır ilkesinden hareketle esnaf ve sanatkarımıza sahip çıkılmasını istiyoruz.

 

ÖZÜNÜ AHİLİKTEN ALAN, ESNAF VE SANATKAR KARDEŞLERİM;

 

Sizlerle daha yazılacak çok hikayemiz, yürüyecek çok uzun yolumuz var. Esnaf yaşadığı şehirdeki ekonomiye can, şehre ise hayat verir. Esnaf iyi olursa şehir de iyi olur. Bu şehrin kalbi esnaftır. Bizde kalbimizin sesini dinliyoruz.

 

Hep birlikte zaman içinde daha güzel günlere merhaba diyeceğiz. İnşallah hep birlikte hem Isparta için hem Türkiye için üretmeye ve yönetmeye devam edeceğiz. Ülkemizin güçlü ve bölgesinde lider bir ülke olma hedefine, destek vermeyi sürdüreceğiz.

 

Gelecek nesillere yaşanabilir, refah payı yüksek bir ülke bırakmak için var gücümüzle çalışmaya üretmeye devam edeceğiz. Isparta'da esnaflığın köklü bir geçmişi vardır. Toplumdaki yerleri çok özeldir. Vizyonumuz, sizlerin toplumun ekonomik, sosyal ve siyasal oluşumunda hak ettiği yeri alması, daha çağdaş ve güçlü bir yapıya ulaşması için gerekli çalışmaları sürdürmektir.

 

Bu duygular ışığında genel kurulumuzun esnaf ve sanatkarlarımıza ve ilimize hayırlı olmasını diliyorum. Genel kurulumuzu şereflendiren tüm misafirlerimize bizleri bu güzel günde yalnız bırakmadıkları için teşekkür ediyorum.

 

Esnaf ve sanatkarlarımıza hizmet veren ahrete irtihal etmiş başkanlarımıza, yöneticilerimize, çalışanlara .Allah’tan rahmet, hayatta olanlara sağlıklı bir ömür diliyorum. Rabbim hepimizin yar ve yardımcısı olsun. Esenlikle, sevgiyle, muhabbetle kalın” dedi. Ahmet Tural’ın bu konuşması ayakta alkışlandı.

 

ESNAFIMIZDAN HELALLİK İSTİYORUM

 

Görev süresi boyunca kongrelere, tarafsızlık ilkesi gereği katılmamaya özen gösteren Vali Ömer Seymenoğlu bir ilke gerçekleştirerek ESOB kongresine katıldı ve konuşma yaptı. Seymenoğlu, pandemi süresince gösterdikleri sabırdan dolayı ve geçtiğimiz yıl yaşanan Çandır orman yangınında verdikleri destekler sebebiyle tüm esnaf ve sanatkarlarımıza teşekkür ederim. Sizlerden pandemi döneminde göstermiş olduğunuz sabır nedeniyle helallik istiyorum. Genel kurul toplantınız hayırlı olsun” dedi.

 

AHİ EVRAN HEDİYESİ

 

Isparta Esnaf Odaları Birlik Başkanı Ahmet Tural, bugüne kadar esnafa olan desteği nedeniyle Vali Ömer Seymenoğlu’na, Türkiye’de ki esnaf kültürünün babası AHİ EVRAN’ı simgeleyen heykel hediye etti. Konuşmaların ardından seçime gidildi.

 

SEÇİMLERDE 204 DELEGE OY KULLANDI

 

Isparta Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği’nin 40. Genel Kurulu sonunda Merkez İlçe Seçim Kurulu gözetiminde yapılan seçimlere geçildi. Tek listenin bulunduğu seçim de  il Merkezi ve ilçelerdeki toplam 27 Esnaf Odasının başkan ve yönetim  kurullarını temsilen toplam 204 delege oy kullandı.  Ahmet Tural başkanlığındaki Isparta Esnaf Odaları Birliği Yönetim Kurulu Asil üyeler şu isimlerden oluşuyor:

İsmail Uygun, Adnan Karcı, İlhan Demirkılınç, Murat Yalkın, Ahmet Gıcır ve Mehmet Demiralay.

Yönetim Kurulu Yedek Üyeler: Mehmet Yücedağ, Ali Durgut, İsmail Akkaş, Mustafa Hakan Dİvarcı, Hasan Mercan, Hasan Dedeoğlu ve Mehmet Ali Şan.

Denetim Kurulu Asil Üyeler: Yusuf Özmen, Osman Altınsoy, Mehmet Hamdi Şener.

Denetim Kurulu Yedek Üyeleri: Ahmet Hamdi Takır, Cihan Civil, Hasan Esener.

Disiplin Kurulu Asil Üyeleri: Sinan Aydın, Hasan Taşyürek, Seçkin Kadir Gündoğdu.

Disiplin Kurulu Yedek Üyeleri: Sürmeli Yağcı, Cemal Yılmaz ve Ramazan Ayhan. Haber: (Tuna Ünal – Emmen Perçin)

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Önceki ve Sonraki Haberler