Asıl Bomba Yeni Yılda Patlayacak!

Asıl Bomba Yeni Yılda Patlayacak!

Asıl Bomba Yeni Yılda Patlayacak!

Emlakçı Ömer Çobener, apart fiyatlarının artışı ile ilgili yaptığı değerlendirmede  apart sahiplerinin, yılbaşında mevcut kira fiyatlarını güncelleme ihtimallerinin yüksek olduğunu belirtti. Çobaner, “ Yılbaşında gelmesi tahmin edilen zamlar karşısında mülk sahipleri asıl bombayı 2023 yılının ilk aylarında patlatacak”  dedi.

Kiracılar konut fiyatlarına gelen zamlara isyan eder durumda iken Isparta’da emlak ve birçok dalda faaliyet sürdüren Ömer Çobaner, “Yılbaşında konutlara gelecek zamlar kiracı ve mülk sahiplerini karşı karşıya getirebilir”  dedi.

Çobaner, yaptığı açıklamalarında “Üzgünüm ama beklenilen gerçeklerden birisi de yılbaşında doğalgaz, elektirk ve suya gelecek olan zamlar. Bu zamların faturaların bedelini hem kiraya veren, hem de kiracılar  ödeyecek” dedi.

Apart fiyatlarının afaki seviyelerde olmasına dikkat çeken Çobaner, “ Pandemiden sonra inanın hiçbir şey eskiye ve normale dönmedi. Ekonomimiz de buna dahil. Günümüzde insanların alım gücünün düşmesiyle birlikte artık fizyolojik ihtiyaçları tam olarak karşılayabilen hane sayısı da oldukça düştü. Özellikle Türkiye’de barınma ihtiyacının pahalılığı, söylediklerimi destekler nitelikle. Son yıllarda sürekli artan apart fiyatları, Isparta’da,  emlakçıları, ev sahiplerini ve öğrencileri toplu bir şekilde zorladı. İnanın bu yıl emlakçılık işimin üzerine düşmedim.  Nedeni ise vicdanen okumak için başka şehirden kopmuş gelmiş bir öğrenciye fahiş fiyatları söylemek istemedim. Çünkü zamanında bende çocuk okuttum.  Gurbette çocuk okutmanın aileleri nasıl bir külfete soktuğunu çok iyi biliyorum.

Bu yüzden elimde bulundurduğum apartları çok çok uygun fiyatlara verdim. Fakat şunu da belirtmeliyim ki sadece kiracıların penceresinden bakmak artan fahiş apart fiyatlarını değerlendirirken mülk sahiplerine haksızlık olacağını düşünüyorum. Çünkü yılbaşında gelecek doğalgaz ve elektrik zammının  ne miktarda olacağını  apart sahiplerinin kestiremeyişleri,  kira fiyatlarını yükseltmelerine sebep oldu.   Artan maliyetleri de göz önünde bulundurduğumuzda onlarda bir yerde haklı.

Yani apart kira fiyatları aslında sadece kiracıları değil mülk sahiplerini de oldukça zor duruma soktu. Tahminlerime göre yıl başında bu sorunlar iki tarafı da zorlayacak gibi. Tabi kesin olarak bir şey söylemekte ne derece doğru olur bilmiyorum.

Umarım biran önce ekonomimiz düzelir de çektiğimiz bu sıkıntılar sadece bir anı olarak kalır.  Bıçak kemiğe dayandı ,artık A’dan Z’ye herkesin cebi delik vaziyette. Kaldı ki Isparta bir öğrenci şehri. Öğrencilerinde en çok talep ettiği uygun fiyata apart bulabilmek. Hem onları, hem de biz emlakçı ve kira verenlerin mutlu olabilmesi için zor şartlarda oluşan sirkülasyonun tersine evrilmesi gerekir” dedi. (Tuğba Serel)

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Önceki ve Sonraki Haberler